NOWOŚĆ

Canon pomaga klientom przyspieszyć produkcję wysokiej jakości książek dzięki Océ ProStream 1000

Canon pomaga klientom przyspieszyć produkcję wysokiej jakości książek dzięki Océ ProStream 1000

Canon prezentuje udoskonaloną drukarkę atramentową na papier ciągły Océ ProStream 1000 oraz informuje o dwóch instalacjach tego modelu u klientów z regionu EMEA, zajmujących się drukiem wydawniczym i promocyjnym.

Océ ProStream 1000 został stworzony, aby umożliwić klientom przeniesienie produkcji książek z druku offsetowego na cyfrowy druk atramentowy i wykorzystanie pełnego potencjału kreatywnego drukowania zmiennych danych w wielokanałowych kampaniach promocyjnych.

Technologia, która na rynku dostępna jest zaledwie od roku, zyskuje przychylność klientów. Wynika to m.in. z tego, że łączy ona wydajność druku cyfrowego i jakość druku offsetowego. Dziś w regionie EMEA rozwiązanie to jest zaimplementowane w siedmiu firmach. Informacje zwrotne, pochodzące od klientów, którzy dokonali pierwszych instalacji, skłoniły firmę Canon do kontynuowania programu innowacji dla Océ ProStream 1000.

W jego ramach Canon wprowadził nowe narzędzie do automatyzacji. Ma ono wpływ na poprawę wydajności produkcji i kontroli jakości. Opcjonalny system kontroli w linii produkcyjnej umożliwia sprawdzanie aktywności dysz i jednolitości kolorów. Inne funkcje Océ ProStream, zaprojektowane, aby pomóc klientom zwiększyć wszechstronność zastosowań urządzenia, obejmują również ulepszoną ostrość dla wektorów, linii czy mikro tekstów i krawędzi, jak również rozszerzony zakres obsługi nośników obejmujących papiery o gramaturze do 300 g/m2.

Pierwszy klient w Skandynawii

Firma Otava Bookprinting Ltd, należąca do Grupy Otava, została pierwszym nabywcą Océ ProStream 1000 na terenie Skandynawii i ósmym w regionie EMEA. Działająca od ponad 125 lat Otava Group jest głównym fińskim domem mediowym i zajmuje trzecie miejsce wśród wydawców z branży komunikacji graficznej w kraju, z obrotami przekraczającymi 300 milionów euro. Jest to jedno z niewielu wysokonakładowych wydawnictw w Finlandii, wydające ponad 600 nowych tytułów rocznie.

– Tradycyjnie produkowaliśmy książki tylko techniką offsetową, ale przy zmieniających się trendach konsumenckich nie byliśmy już w stanie oszacować wielkości nakładów, zmagając się z koniecznością szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby klientów. W związku z tym zdecydowaliśmy się sprawdzić możliwości, jakie oferują dostawcy technologii druku cyfrowego – przyznaje Marko Silventoinen, dyrektor zarządzający Otava Bookprinting.

Poszukując rozwiązania do druku cyfrowego, Otava była nastawiona na zakup maszyny, która mogłaby pracować z dokładnie tymi samymi papierami, jakie wykorzystywane są w produkcji offsetowej. Firma zapoznała się z kilkoma dotychczasowymi instalacjami Canon. Przekonana o niezawodności i najwyższej jakości druku Océ ProStream, zdecydowała, że jest to właściwe rozwiązanie dla jej działalności.

– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości druku na Océ ProStream, która nie ustępuje w niczym offsetowi. Imponujące jest także to, jak maszyna zadrukowuje media, które obecnie wykorzystujemy do produkcji offsetowej – wyjaśnia Silventoinen.

– Jako firma działająca na rynku od ponad 125 lat, szukaliśmy rozwiązania, które pomogłoby nam zmodernizować nasz model wydawniczy i przejść do produkcji na żądanie. Obecnie produkcja książek w miękkich okładkach – od zamówienia do dostawy – zajmuje nam 10 dni, zaś w twardych okładkach – 15 dni. Naszym celem, przy wykorzystaniu Océ ProStream 1000, jest dostarczenie książek w ciągu 48 godzin. Nie chcemy mieć również magazynu zapełnionego książkami, a ponieważ obecnie mamy wgląd w dane z wielu księgarń, możemy je wykorzystać do lepszego przewidywania przyszłych nakładów. Myśląc o idealnym modelu biznesowym, który chcemy realizować, widzę sytuację, w której każda produkowana przez nas książka jest już sprzedana.

Otava zainstalowała Océ ProStream 1000 w marcu 2019 r. i po niespełna miesiącu rozpoczęła produkcję.

Silventoinen podsumowuje:

– Wiemy, że nie możemy zmienić całej linii produkcyjnej w tym samym czasie, ale instalacja Océ ProStream 1000 jest pierwszym krokiem w kierunku wzrostu wydajności produkcyjnej. Lokalny zespół Canon naprawdę zrozumiał model naszej działalności i opracował rozwiązania, które pomagają nam osiągnąć nasze cele biznesowe. Jesteśmy podekscytowani tym, jak ProStream pomaga urzeczywistnić naszą wizję produkcji na żądanie.

Liber Digital – przyszłościowy biznes dzięki ProStream

Liber Digital, rodzinna firma z 60-letnia stażem na rynku, należąca do Gómez Aparicio Group z Hiszpanii, poszukiwała rozwiązania druku cyfrowego, które poradziłoby sobie ze zwiększonymi nakładami, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości druku. Istniejący system Océ ColorStream 3000 oraz cyfrowe systemy tonerowe nie były jednak w stanie sprostać nowym wymaganiom w zakresie produkcji wysokiej jakości wydruków na standardowych nośnikach offsetowych i przy dużych prędkościach.

Luis Hedo, dyrektor zarządzający Liber Digital, przyznaje:

– Potrzebowaliśmy rozwiązania, które pozwalałoby na przygotowanie wydruków w jakości, której nie dałoby się odróżnić od wydruków offsetowych, dzięki czemu moglibyśmy zintegrować je z obecnymi rozwiązaniami do wykończenia książek. Kluczowym wymogiem było dla nas także zapewnienie możliwości pracy z tym samym papierem, którego używamy do druku offsetowego.

– Wydawcom zależy dziś na najwyższej jakości. Dzięki Océ ProStream 1000 nie są oni w stanie odróżnić druku cyfrowego od offsetu – jakość jest dokładnie taka sama. ProStream jest rozwiązaniem wysoce niezawodnym, a od czasu instalacji maszyny w grudniu 2018 r. nie mieliśmy żadnych przestojów w pracy, co jest kluczowe dla naszej działalności. Dzięki Océ ProStream usprawniamy działalność wydawnictw z branży edukacyjnej – naszych klientów, którzy dążą do zrównoważenia podaży i popytu pod względem kosztów, do skrócenia czasu dostawy w celu zmniejszenia zapasów oraz zwiększenia efektywności całego procesu – uzupełnia Hedo.

Zarząd firmy Liber Digital jest przekonany, że posiada obecnie rozwiązanie, które płynnie potrafi dostosować się do najnowszych trendów na rynku wydawniczym.

Luis Hedo wyjaśnia:

– Zawsze szukamy innowacji, aby przygotować nasz biznes na nowe wyzwania. Dzięki wsparciu firmy Canon udało nam się usprawnić produkcję książek przy użyciu pakietów Océ ProStream i Océ PRISMA workflow, co pozwala nam odkrywać nowe możliwości. Teraz jesteśmy w stanie efektywnie obsłużyć dowolny nakład w zakresie od 500 do 1500 książek. Nasz główny obszar rozwoju dostrzegamy w produkcji kolorowych książek dla dzieci w twardej oprawie, czasopism niszowych i specjalistycznych książek. Dzięki technologii druku cyfrowego zmieniamy modele biznesowe naszych klientów, umożliwiając wydawcom szybsze dostarczanie książek niż w przypadku druku offsetowego.

Peter Wolff, Wiceprezes PPP EMEA Commercial Printing, komentuje:

– Dzięki Océ ProStream 1000 ustaliliśmy nowy wzorzec jakości druku atramentowego i wprowadziliśmy rozwiązanie, które naprawdę może konkurować jakością z maszynami offsetowymi. Maszyna została dobrze przyjęta wśród naszych klientów, spełniając ich wymagania odnośnie wydajności i jakości druku. Ściśle współpracujemy ze społecznością naszych klientów, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystują oni potencjał technologii w swoich firmach. Dzięki niej bowiem chcemy pomóc wielu innym firmom zoptymalizować ich wydajność operacyjną, a tym samym umożliwić wykorzystanie w pełni ich potencjału.

www.canon.pl

 

Dodane tagi