Etykiety i opakowania

Metsä Board tworzy bezpieczne i stylowe opakowanie na wino

Opakowanie odpowiednie na prezent, jak również pełniące rolę ochronną podczas transportu. Takie były warunki do spełnienia dla opakowania na wino.  W Centrum Doskonałości Metsä Board od 2020 roku fiński producent tektury opracowuje rozwiązania, które przyspieszają rozwój innowacji w zakresie materiałów i opakowań oraz tworzy platformę do współpracy dla klientów i partnerów technologicznych z całego świata. Tam też powstała koncepcja obecnego opakowania na wino, w którym można przesłać dwie butelki wina oraz paczkę krakersów.

Zespół projektantów firmy Metsä Board opracował rozwiązanie dla opakowania, które zabezpiecza szklane butelki i delikatne krakersy, a jednocześnie jest atrakcyjne wizualnie. Wkładka z tektury oddziela od siebie dwie szklane butelki i chroni je przed przemieszczaniem, dzięki czemu butelki są zabezpieczone podczas transportu. Dodatkowo zespół zastosował wkładkę, którą można umieścić przed smukłymi szyjkami butelek z winem, chroniąc w ten sposób krakersy. Zespół projektantów wykonał wszystkie elementy z lekkiej, a zarazem stabilnej tektury z pierwotnych mas włóknistych MetsäBoard Natural WKL Bright i całkowicie zrezygnował z kleju. W rezultacie powstało unikalne, lśniąco białe pudełko, którego konstrukcja oparta jest na zamykających klapkach i które można złożyć na płasko w celu przetworzenia wtórnego.

Zespół świadomie zrezygnował również z lakierów i nadruków. Zamiast tego pozwolili wyrazić się jakości czysto białej, kaszerowanej powierzchni tektury i uszlachetnili ją wyrafinowanym tłoczeniem folią na gorąco z mikro-tłoczeniami w kształcie liścia winorośli. – Chcieliśmy uzyskać wyjątkowo luksusowy wygląd – wyjaśnia Marko Leiviskä, Graphic Packaging Designer w Metsä Board. – Opakowania z tektury falistej często pełnią praktyczną rolę, a jednak przy użyciu tego materiału można bardzo dobrze zrealizować wiele wyrafinowanych pomysłów.