Artykuły, Wielki Format

DiPrinter i CNC, o czym warto pamiętać

DiPrinter

CNC, skrót wywodzący się z angielskiego: computerized numerical control, czyli skomputeryzowana kontrola urządzeń numerycznych. Jest to skomplikowana technologia obróbki i cięcia różnych materiałów. Począwszy od cięcia papieru, tektury, po najbardziej wymagające obrabianie części do wysoce zaawansowanych technologicznie branż przemysłowych, takich jak lotnictwo, sektor kosmiczny, automotive itp. Niewątpliwie, metoda obróbcza CNC jest szeroko stosowaną technologią w większości firm produkcyjnych.

DiPrinterJedną z firm, które specjalizują się w dziedzinie CNC, jest AOL. Producent od początku skupił się na produkcji maszyn ukierunkowanych na cięcie. Jak przystało na maszyny do cięcia za pośrednictwem CNC kluczowa jest precyzja. Wystarczy jeden minimalny błąd, który w najlepszym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a w najgorszym do uszkodzenia elementów wymiennych, jak np. noże tnące lub wiertło. W ekstremalnych sytuacjach można uszkodzić cały element pracujący maszyny, z czym wiążą się bardzo poważne koszty mogące doprowadzić do wielu strat finansowych. CNC jest bardzo specyficzną technologią nastawioną na idealne ustawienia maszyny do pracy oraz doświadczenia operatora. Często specyfika pracy ustalana jest według odgórnych państwowych wymogów produkcyjnych, dzięki którym produkowane półprodukty np. takie jak felgi samochodowe mogące otrzymać certyfikację.

Na szczęście producenci duży nacisk kładą na rozwój swoich produktów tworząc wyścig zaawansowania technologicznego. Ma to olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo i bezstresową eksploatację maszyny. Przy obsłudze maszyny tnącej sterowanej CNC, ważne jest precyzyjne ustawienie ostrzy tnących, ponieważ zbyt nisko ustawiony nóż może ulec szybkiemu stępieniu, uszkodzić stół, jak i również może dojść do nieoczekiwanych uszkodzeń mechanicznych. Zbyt wysoko ustawione ostrze, nie będzie miało odpowiedniego kontaktu z materiałem, zatem nie wytnie materiału do końca.

DiPrinterMaszyny do cięcia AOL, przegląd usprawnień
Cuttery mechaniczne firmy AOL posiadają precyzyjny system mierzenia materiału, który jest w pełni zautomatyzowany. Maszyny tej marki na przestrzeni lat zostały usprawnione pod wieloma względami. Zważywszy na to, że firma specjalizuje się tylko i wyłącznie w wycinarkach CNC, zastosowane udoskonalenia zwiększyły funkcjonalność maszyn, poprawę bezpieczeństwa pracy jak również oszczędności zarówno związane z eksploatacją, zużyciem materiałów i ilością operatorów. Automatyzacja i wieloletni rozwój systemów CNC w firmie AOL, pozwolił im na wprowadzenie takich udogodnień podczas codziennej obsługi jak: oprogramowanie do automatycznego umieszczania ilości plików na materiale, co pozwala na jego lepsze wykorzystanie, cięcie materiału bez zapylenia, system bezpieczeństwa na podczerwień zapobiegający niebezpiecznym zdarzeniom podczas pracy, łatwa intuicyjna obsługa, stabilizacja napięcia elektrycznego (główne komponenty maszyny absorbują napięcie elektryczne co zapobiega przepięciom instalacji elektrycznej).

DiPrinterBiorąc pod uwagę wszystkie czynniki warto pamiętać, aby maszyny do produkcji pochodziły od firmy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku, sprawdzoną technologię oraz nastawienie na rozwój. Liczy się również odpowiedzialny i przeszkolony operator, który przygotuje odpowiednio system do pracy na różnych podłożach. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii ułatwiających funkcjonalność maszyn, a co za tym idzie bezpieczeństwo, nadal warto być ostrożnym.

Jak widać istnieje wiele współzależnych czynników o których warto pamiętać podczas zakupu urządzeń w technologii CNC. Wiedza producenta, możliwość rozbudowania maszyny oraz doświadczony serwis z pewnością ułatwią implementację nowego procesu produkcyjnego.
Marcin Suliński | Specjalista ds. operacyjnych w firmie DiPrinter | www.diprinter.com

Artykuł ukazał się w targowym wydaniu Raportu Dostawców Mediów i Maszyn, dostępnym TUTAJ.