Wielki Format

Jak cięcie laserowe przyczynia się do zrównoważonego i wydajnego przebiegu pracy?

Plotery laserowe serii L firmy Summa są wyposażone w wiele funkcji, które zwiększają wydajność i przyczyniają się do odpowiedzialnego wykorzystania materiałów. Również łatwość obsługi, dokładność, bezpieczeństwo i wydajność są charakterystyczne dla funkcjonowania maszyn. Obejmuje to także skuteczne osadzanie dla efektywnego wykorzystania tkanin.

Wspominaliśmy już o tym, że odpowiednie osadzanie jest bardzo ważne z punktu widzenia zmniejszenia ilości odpadów tkanin. Dzięki oprogramowaniu wycinarek laserowych Summa, użytkownicy mogą umieszczać wzory blisko siebie. Powinna temu oczywiście sprzyjać i sprzyja technologia cięcia zastosowana w maszynach. Na przykład, urządzenia odczytują znaczniki rejestracji, które są nadrukowane na tkaninie. Oprogramowanie dba o to, aby odstępy między znacznikami a materiałem (marginesy wokół znaczników) były minimalne, a nawet aby znaczniki były umieszczone w projekcie. Co więcej, podczas cięcia wzorów w rozmiarze flagi, można cieszyć się cięciem bez znaczników dzięki technologii Summa’s Vision (więcej informacji tutaj). Rozwiązanie to działa poprzez zaawansowane rozpoznawanie kamer, po zeskanowaniu projektu oprogramowanie automatycznie przygotowuje plik do cięcia.

W przypadku urządzeń firmy Summa, osadzanie odbywa się w fazie projektowania, gdzie najpierw jest drukowany na rolkach, a następnie cięty (w trybie post-cut i jednowarstwowo). Dzięki tej metodzie można osiągnąć wyższą wydajność produkcji i mniejszą ilość odpadów. Wymaga to jednak całkowitej zmiany konwencjonalnego przebiegu pracy, takiego jak cięcie wielowarstwowe, gdzie osadzanie odbywa się ręcznie na samym stole.

 

Opcje obsługi mediów ułatwiające użytkowanie

Łatwość obsługi maszyny jest ściśle związana z wydajnością produkcji. Dlatego też każda wycinarka laserowa jest wyposażona w wygodne opcje obsługi mediów. Przy zachowaniu wydajności, maszyny utrzymują jakość cięcia przez cały czas.

Podajnik rolkowy jest tego dobrym przykładem. Przed przystąpieniem do cięcia system eliminuje wszelkie naprężenia w materiale tekstylnym, podając go jednocześnie do maszyny. Dodatkowo, pas transmisyjny ze specjalnie zaprojektowanymi listwami kontynuuje transport tkaniny całkowicie odprężonej przez maszynę tnącą. W ten sposób nie występują problemy z doborem rozmiaru ani błędy w cięciu, a w rezultacie zapewnione jest precyzyjne cięcie.

Minimalizacja błędów cięcia

Technologia Vision w wycinarkach laserowych jest unikalna dla firmy Summa. Zaawansowana kamera automatycznie wykrywa kształty i wycina je w locie za pomocą intuicyjnego systemu AI. Dzięki temu laser może kontynuować cięcie podczas transportu tkaniny w locie. To koniec z okresami bezczynności i dokładne cięcie za każdym razem.

Co więcej, w przeciwieństwie do maszyn wielowarstwowych, nie musimy obliczać bufora wokół projektu do wycięcia Dzieje się tak dlatego, że promień lasera ma zawsze ten sam kształt w przeciwieństwie do noży. Noże zużywają się i mogą się nawet trochę przesunąć, co prowadzi do mniejszej dokładności cięcia. W takiej sytuacji potrzebny byłby bufor, który obsłużyłby te niedokładności i niestety stworzyłby więcej odpadów. Wiązka lasera tnie zawsze dokładnie w tym samym miejscu tkaniny, co znacznie minimalizuje zużycie materiału.