Artykuły

Najczęściej popełniane błędy i niedopatrzenia operatorów drukarek ekosolwentowych EPSON SC-S40/60/80610

Drukarki ekosolwentowe EPSON SureColor SC-S40/60/80610 są na tyle intuicyjnymi urządzeniami, że trudno coś w nich zepsuć. Mimo to, czasami zdarzają się sytuacje losowe bądź zaniedbania operatorów wspomnianych maszyn, doprowadzające do niewłaściwego ich użytkowania, a niekiedy wręcz uszkodzenia. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu kilka najczęściej popełnianych błędów i pokrótce je przedstawić.

  1. Zaniechanie lub niepoprawnie przeprowadzona konserwacja. Każda konserwacja przedłuża żywotność głowicy i stacji dokującej. Ważna jest też zmiana oil padów w miarę ich zużywania oraz smarowanie prowadnic karetki.
  2. Zostawianie przedmiotów na trasie przejazdu karetki. Być może ten podpunkt wydawać się śmieszny, ale niestety zdarzają się mechaniczne uszkodzenia głowicy drukującej właśnie przez pozostawione na linii drukowania przedmioty, np. nożyki czy długopisy.
  3. Niedostosowanie temperatur podczas wydruków – np. przy zbyt niskiej temperaturze wydruk może nie doschnąć na stole grzewczym, co przekłada się na jakość wydruków.
  4. Złe przechowywanie mediów do druku – np. zbyt duża wilgotność zmienia właściwości mediów przy drukowaniu, a pogięte materiały mogą potem źle się zadrukowywać lub uszkodzić głowicę drukującą.
  5. Niedopasowanie profilu kolorystycznego do rodzaju materiału. Złe zestawienie profilu kolorystycznego z medium może przynieść mierne rezultaty wydruku.
  6. Złe/niewłaściwe przygotowanie plików graficznych i szukanie problemu w drukarce, a nie w samym pliku. Dobrze przygotowany plik to podstawa dobrego wydruku, każdy operator drukarki powinien mieć to zawsze na uwadze.
  7. Ingerencja w wewnętrzna strukturę oprogramowania dołączonego do drukarki. Niestety, ale zdarza się, że operatorzy usilnie próbują osiągnąć zamierzony efekt i ,,majstrują” przy oprogramowaniu (co nie jest korzystne dla wydruku i samej pracy urządzenia).
  8. Nieużywanie rękawiczek do załadowania materiału do drukarki. Efekt? Na materiale pozostają tłuste ślady po palcach, które potem są widoczne na wydruku.

Zapewne takich złotych rad zebrałoby się więcej. Niemniej jednak te przytoczone zdarzają się na tyle często, że warto o nich wspomnieć.

Materiał został zebrany na podstawie doświadczenia serwisantów firmy Plus Digital.
www.plusdigital.pl