Artykuły, Artykuły Promocyjne, Bez kategorii

Lasery CO2 – nieszablonowe aplikacje

Ultra R5000

Urządzenia laserowe tnąco – grawerujące w prosty, szybki oraz elastyczny sposób pomagają firmom dostarczać rozwiązania w zakresie zdobienia, personalizacji czy nawet produkcji. Colop Polska od prawie 25 lat dostarcza sprawdzone rozwiązania laserowe, szeroko wykorzystywane w branży upominków, ale nie tylko. Wiodąca marka Universal Laser Systems, będąca w ofercie firmy z Bytomia, to uznany oraz ceniony producent ploterów laserowych, które są wykorzystywane na całym świecie. Jako pionier technologii, cały czas wprowadza nowe rozwiązania w tym zakresie.

Należy pamiętać o tym, że samo urządzenie laserowe jest tylko narzędziem, które do wykorzystania pełnego potencjału potrzebuje materiałów, które można do maszyny włożyć, aby coś na nich wygrawerować lub też wyciąć.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie ustawienie urządzenia laserowego, aby efekt grawerowania czy też cięcia nie budził żadnych zastrzeżeń ani wątpliwości. Dlatego istotne jest, aby ploter był najwyższej próby, z prostym oprogramowaniem, które jednak powinno być bardzo elastyczne oraz dające pełną „władzę” nad maszyną. Początkujący użytkownicy laserów mają tutaj zwykle wiele wątpliwości. Często pojawiają się głosy, że plotery laserowe przypalają niektóre materiały podczas cięcia (np. papier, sklejkę, karton). I rzeczywiście mogą takie efekty wystąpić. Kluczem do rozwiązania oraz poprawy jakości pracy jest prawidłowe ustawienie urządzenia. Ze względu na to, że plotery laserowe to połączenie źródła laserowego, układu mechanicznego, oraz optycznego, niezwykle istotne jest aby każdy, najmniejszy element układu był najwyższej próby. Tylko na tak zbudowanych urządzeniach praca to czysta przyjemność. Kluczowym czynnikiem jest tutaj prawidłowe ustawienie geometrii układu optycznego oraz prawidłowe skalibrowanie odległości ogniskowej. Tylko prawidłowo ustawiona i skalibrowana maszyna pozwala na uzyskanie doskonałych efektów pracy.

Nowością w ofercie Colop Polska są poszewki na poduszki. Od momentu pojawienia się w sprzedaży stały się hitem wśród klientów poszukujących oryginalnych, nowych oraz ciekawych materiałów, które pozwolą na wyróżnienie się oraz zaproponowanie nietuzinkowego prezentu. Poszewka jest uszyta z materiału, który świetnie nadaje się do laserowego grawerowania, a raczej powinniśmy napisać – znakowania. Wiele osób ma wątpliwości, czy plotery laserowe nadają się do zdobienia tekstyliów, czy nie uszkodzą materiału. Przecież laser potrafi wytworzyć wysoką temperaturę w miejscu grawerowania. Jest to oczywiście prawda, niemniej mając dokładny laser, pozwalający na precyzyjne ustawienie dostarczanej energii, która przypala materiał poszewki, jest możliwe w bardzo prosty sposób uzyskanie bajecznych efektów. Należy pamiętać o tym, że ze względu na to, że materiał poszewki jest dość cienki, moc lasera powinna być ustawiana na niskich poziomach, aby nie uszkodzić materiału podczas zdobienia. Ze względu na strukturę materiału, nie ma sensu również ustawienia znakowania ze zbyt dużą rozdzielczością. Po pierwsze materiał mógłby być zbyt mocno przypalany, po drugie dla uzyskania doskonałej jakości znakowania na poszewce, w zupełności wystarczy znakowanie w rozdzielczości około 250 dpi. Niebagatelną sprawą jest też to, że pracując na niższych rozdzielczościach, plotery laserowe daną pracę zrobią w znacznie krótszym czasie. Jako przykład ustawienia lasera można posłużyć się ploterem laserowych Universa Laser Systems VLS3.75 o mocy 30 W. Dla uzyskania najlepszych efektów, moc takiego urządzenie powinna być ustawiona na poziomie około 30% mocy maksymalnej (czyli potrzebujemy około 10 wat mocy lasera do prawidłowego oznakowania poszewki) przy maksymalnej 100% – owej prędkości znakowania. Na załączonym zdjęciu można podziwiać efekty znakowania takim ploterem. Oczywiście poszewki na poduszki to nie jedyny materiał tekstylny, który nadaje się do zdobienia laserem. Świetnie nadaje się do tego jeans, gdzie efekt znakowania laserem wygląda jakby był rozjaśniony. Świetnie laserami znakuje się też materiał polarowy. Choć tutaj jeszcze bardziej krytycznym jest precyzja w ustawieniach parametrów lasera, aby tak delikatnego materiału nie przepalić. Wiele firm wykorzystuje plotery laserowe również do wycinania tkanin. Np. cięcie CORDURY®, na potrzeby szycia ubrań bądź innych akcesoriów dla służb mundurowych.

Opisana powyżej aplikacja jest oczywiście jedną w wielu, gdzie plotery laserowe świetnie się sprawdzają oraz od wielu lat wspomagają rozwój biznesów, gdzie personalizacja jest ważnym elementem.
www.lasery.pl