Wielki Format, Artykuły

Kooperacja Color Group & Infograf: instalacja maszyny Red-On FB 3020R58 UV LED z głowicami Ricoh

Color Group

Dużym sukcesem rynkowym okazało się dla Color Group wprowadzenie do swojej oferty stołowej drukarki Red-On FB 3020R58 UV LED. Wzrost sprzedaży właściciele upatrują w jej uniwersalności i szerokich możliwościach konfiguracyjnych maszyny.

Roman Wyszogrodzki właściciel firmy Infograf pracuje w branży od 1998 roku. W ciągu tych ponad 20 lat sukcesywnie budował park maszynowy dostosowany do wymogów rynku. Twardy solwent oraz ecosolwent to dwie technologie, dzięki którym przez dłuższy czas był w stanie odpowiadać na potrzeby swoich klientów. 10 lat temu pojawiła się jednak potrzeba zakupu pierwszej drukarki UV z płaskim stołem. – Od tamtego czasu technologia druku UV bardzo się zmieniła. Wprowadzono nowe generacje głowic, znacznie szybsze oraz drukujące dużo mniejszą kroplą, co bezpośrednio przekłada się na jakość finalnego produktu – mówi Roman Wyszogrodzki.

Color Group

Wraz z rozwojem rynku klienci zaczęli dostrzegać wady tradycyjnej technologii UV. Główną z nich jest temperatura generowana przez rtęciowe lampy UV. – Nie wszystkie media wytrzymywały temperaturę rzędu 100°C. Tworzywa sztuczne żółkły, papier i cienkie tworzywa mocno falowały powodując uderzanie o głowice drukujące – wspomina Roman Wyszogrodzki.

W zeszłym roku firma Infograf wystartowała w konkursie i przyznano jej dofinansowanie ze środków unijnych na zakup drukarki stołowej UV i instalację. W ogłoszonym przetargu oferty złożyło 6 firm. Jak zaznacza Roman Wyszogrodzki ich wymagania dotyczyły między innymi prędkości druku i minimalnej powierzchni stołu 3x2m.

Color Group

– Roman nie należy do łatwych klientów [śmiech]. Dlaczego? Ponieważ posiada bardzo duże doświadczenie techniczne w branży. Dodatkowo doskonale poznał wady i zalety posiadanych urządzeń. Dlatego w procesie zakupu zwracał uwagę na bardzo wiele aspektów w tym prędkość druku, jakość, sposób utrwalania oraz trwałość zadruku. Nie bez znaczenia jest również nasze prawie 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu drukarek wielkoformatowych – mówi Tomasz Otrzonsek, wspólnik w Color Group.

Color Group

Red-On FB 3020R58 UV LED to drukarka stołowa wyposażona w głowice Ricoh piątej generacji. Niewątpliwą zaletą tych głowic jest druk zmienną wielkością kropli w zakresie 7 – 21 picolitrów. W efekcie uzyskujemy gładkie przejścia tonalne oraz idealne aple. Urządzenie pozwala na montaż głowic aż w 4 rzędach, co wpływa na znaczny przyrost prędkości druku. Instalacja głowic koloru białego ułatwia zadruk, na przykład, przezroczystych mediów. Taka konfiguracja głowic umożliwia klientom wykonywanie druków warstwowych np. CMYK – biały – CMYK w jednym procesie produkcyjnym, co jest rzadkością na rynku. Dodatkowo istnieje możliwość wykonywania nadruków wypukłych oraz strukturalnych tak popularnych obecnie w branży reklamowej, a możliwych do uzyskania jedynie w tej technologii.

Color Group

– Dodatkową zaletą omawianej drukarki jest zastosowanie światła UV LED do utrwalania atramentów. Lampy UV LED generują stosunkowo niską temperaturę w porównaniu do żarników rtęciowych. Korzyści z tego płynące są wielorakie. Po pierwsze zwiększamy spektrum mediów możliwych do zastosowania przez klienta. Po drugie unikamy niszczenia wrażliwych na temperaturę podłoży. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo głowic, to warto nadmienić, że drukarka ta, jak wiele innych naszych urządzeń, wyposażona jest w system antykolizyjny chroniący głowice przed uderzeniem w drukowane media – dodaje Marek Stysz, wspólnik w Color Group.

Color Group– Nie bez znaczenia pozostaje wielkość stołu roboczego drukarki. Szerokość druku 320 cm wraz z długością wynoszącą 205 cm to idealne rozwiązanie. Taki obszar roboczy pozwala nam na realizację wydruków na pełnej tafli szkła – podsumowuje udaną instalację Roman Wyszogrodzki.

www.ign.pl
www.colorgroup.pl

Artykuł ukazał się w ostatnim numerze Raportu Dostawców Mediów i Maszyn, dostępnym TUTAJ.