Wielki Format

Case Study: największa artystyczna naklejka ścienna w Europie

Projekt Ground Up prowadzony przez AG Real Estate polega na animacji technicznej fasady IT Tower przy Avenue Louise w Brukseli. Trzej artyści (Alvari, Kool Koor i Mino1) połączyli swój talent jako graficiarzy, aby stworzyć największą kiedykolwiek wyprodukowaną artystyczną naklejkę ścienną w Europie. Produkcja tej ogromnej naklejki została wykonana na dwóch drukarkach Mutoh ValueJet 1638 przez Promo Signs, drukarnię wielkoformatową niedaleko Brukseli, która specjalizuje się w rynku paneli dla nieruchomości.

Estate od dawna wspiera lokalny rozwój kulturalny na obszarze Brukseli, promując sztukę, taką jak projekt Ground Up. Poprzednie akcje kulturalne obejmowały Brussels City Dolls, artystyczne parki po mieście oraz Rooftop58, kulinarne doświadczenie na szczycie dawnego parkingu58.

Ponad 4000 m² powierzchni do pokrycia

Realizacja projektu Ground up nie była łatwa i zajęła ponad rok. Obejmował współpracę z miastem Bruksela, a także koordynację między artystami, firmą produkcyjną i alpinistami, którzy wykonali staż.  – Ostateczny obraz został dostarczony do nas w postaci ogromnego pliku PDF składającego się z grafiki wektorowej i winiet, co spowodowało, że zgrywanie pliku było bardzo czasochłonne. Mowa tutaj o ponad 4000 m² powierzchni do pokrycia. Aby było to praktyczne dla alpinistów, którzy byli odpowiedzialni za przyklejanie taśm winylowych do budynku, zadanie zostało pocięte na wstążki o szerokości 1m37 i długości 2m60 z zakładką 5cm. Łącznie wyprodukowaliśmy ponad 1000 taśm. Wszystkie paski zostały ponumerowane zgodnie z ustalonym szablonem, który wykonaliśmy z dokładnym umiejscowieniem ich na wieży  –  wyjaśnia menedżer techniczny Promo Signs, Michaël Swalens.

Specjalny winyl

Przyklejanie winylu do szorstkich betonowych ścian już samo w sobie jest wyzwaniem, dlatego zastosowano specjalnie opracowany winyl firmy 3M ™. – Ten specjalny winyl ma grubość 55 mikronów i jest bardzo lepki, dzięki czemu dobrze przylega do szorstkich powierzchni, takich jak cegła i beton. Naklejenie zostało przeprowadzone przez zespół alpinistów specjalizujących się w zadaniach wysokościowych. Jednak nigdy wcześniej nie zrobili czegoś podobnego, więc musieliśmy ich przeszkolić, jak nakładać winyl. Aplikację wykonano za pomocą gumowego wałka, którym wciera się materiał w ścianę. Już samo umieszczenie tego na stabilnym rusztowaniu jest bardzo pracochłonne, więc wyobraź sobie, że robisz to zawieszając się 50 metrów nad ziemią na linie – mówi Vincent Fournil, kierownik produkcji Promo Signs.

Źródło: Atrium Centrum Ploterowe