Nowości, Wielki Format

Roland DG ogłasza dostępność płaskiego plotera UV-LED IU-1000F

Roland DG Corporation, producent wielkoformatowych ploterów drukujących i drukująco-tnących, ogłosił rozszerzenie swojej oferty ploterów UV-LED o nowy, wielkoformatowy ploter płaski UV-LED, IU-1000F. Ploter IU-1000F, który jest w stanie drukować na imponująco szerokiej gamie podłoży i przedmiotów z prędkością do 116 m.kw. na godzinę1, aby – dzięki niezrównanej wydajności – zaspokajać różnorodne potrzeby zapracowanych dostawców usług drukowania i drukarni komercyjnych.

Ponieważ cykle życia i wymagania dotyczące narzędzi komunikacyjnych, takich jak reklama zewnętrzna i wewnętrzna, dekoracje wydarzeń i wystawy sklepowe stają się odpowiednio coraz krótsze i bardziej zróżnicowane, branża szyldów i ekspozycji staje się coraz bardziej kompleksowa, oferując szybką reakcję. W tak trudnych warunkach wysokowydajne, wielkoformatowe plotery płaskie UV, które usprawniają proces produkcji i są w stanie drukować na różnych materiałach w szerokim zakresie zastosowań, przyciągają większą uwagę niż kiedykolwiek wcześniej.

Według Kohei Tanabe, prezesa działu biznesowego druku cyfrowego, IU-1000F może się pochwalić przełomową szybkością i jakością, eliminując jednocześnie potrzebę montażu i suszenia. – Jest to zaawansowane rozwiązanie dla firm produkujących szyldy i panele, które poszukują wydajniejszych i szybszych procesów produkcyjnych. Oferując zwiększoną wydajność, kompatybilność materiałów, jakość obrazu, łatwość osbługi i wszystkie inne aspekty tego produktu, jestem pewien, że IU-1000F pozwoli firmom poligraficznym osiągnąć wyższą rentowność – mówi Kohei Tanabe.

Oprócz atramentów CMYK UV o wysokiej przyczepności i gęstości, to bardzo wszechstronne urządzenie wielkoformatowe umożliwia stosowanie atramentu białego, lakieru i atramentu podkładowego, aby tworzyć szeroką gamę oszałamiających zastosowań, od imponujących i bardzo dochodowych szyldów, ekspozytorów, panel;i podświetlanych i grafiki wystawienniczej po zastosowania niestandardowe do dekoracji wnętrz, takie jak płócienne panele ścienne i meble.

Zastosowania graficzne: drukowanie i cięcie na ploterach drukująco-tnących z nowej serii TrueVIS SG2

Wyposażony w 12 wysokowydajnych głowic drukujących w 3-rzędowym układzie ploter IU-1000F może drukować w rozdzielczości do 635 x 1800 dpi w technologii zmiennych kropli, która pozwala jednocześnie wystrzeliwać 3 wielkości kropel atramentu z dużą prędkością. Czas drukowania dla typowej sztywnej płyty o wymiarach 1220 x 2440 mm wynosi średnio około 15 płyt na godzinę (48,5 m.kw./h) w codziennym „standardowym” trybie drukowania dla typowych zastosowań ekspozycyjnych w punkcie detalicznym. Około 10 arkuszy można wydrukować nawet w trybie drukowania o wysokiej jakości (32 m.kw./h).

W ploterze IU-1000F zastosowano technologię druku płaskiego UV-LED do drukowania bezpośrednio na ogromnej różnorodności materiałów i przedmiotów, w tym na sztywnych płytach o wymiarach do 2510 mm x 1310 mm, wysokości 110 mm i masie 45 kg/m.kw. Specjalnie opracowane, wysokowydajne atramenty UV utwardzają się natychmiast, umożliwiając ploterowi IU-1000F drukowanie na podłożach takich jak akryl, PETG, płyta PCV, płyta piankowa, PC, drewno, płyta falista z polipropylenu, aluminiowa płyta kompozytowa, a nawet na metalu i szkle, które na ogół są podłożami trudno przyczepnymi, jednak problem rozwiązuje atrament podkładowy2.

Ploter IU-1000F oferuje szereg nowych funkcji optymalizujących wydajność, w tym jonizator usuwający ładunki elektrostatyczne, wszechstronny stół do druku, który może obsługiwać materiały o różnych rozmiarach od jednej dużej płyty do wielu małych paneli, a także kołki do wyrównywania materiału, aby łatwo ustawiać materiały do wydrukowania.

Sprzedaż w Europie, Ameryce Północnej i Japonii rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 roku.

1 Prędkość drukowania podana dla CMYK. Jakość wydruku będzie się różnić w zależności od materiału i zastosowania.

2 Przyczepność atramentu podkładowego może się różnić zależnie od podłoża i warunków. Zaleca się sprawdzenie przyczepności atramentu przed produkcją.