Etykiety i opakowania, Nowości

Cyfrowa maszyna Digital One firmy Mark Andy w drukarni Etiflex

Dzięki zakupowi cyfrowej maszyny Digital One z oferty Mark Andy drukarnia Etiflex z Poznania mogła zaproponować wyższą jakość produktów, otwierając przed klientami także nowe możliwości. Obecnie niemal 100% zleceniodawców tej firmy korzysta w mniejszym lub większym zakresie z zaproponowanego im zaledwie przed rokiem przez to przedsiębiorstwo drukowania etykiet w technologii tonerowej. Przełożyło się to – jak zapewnia kierownictwo drukarni Etiflex – na wyższą jakość i bardziej atrakcyjną cenę realizowanych tu produktów. Inwestycja w maszynę Digital One była jednym z najważniejszych czynników intensywnego rozwoju, jaki w ostatnim roku odnotowała ta poznańska firma.

 – Od wielu lat obserwowaliśmy rynek etykietowy nie tylko w Polsce, ale także w krajach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych – mówi Przemysław Wagner, dyrektor produkcji i jeden ze współwłaścicieli drukarni Etiflex – i to głównie z tych dwóch ostatnich obszarów czerpaliśmy inspirację. Widzieliśmy, że podąża on w stronę druku cyfrowego, więc naszym marzeniem stało się stworzenie firmy, która oparłaby swoją działalność na tej technologii”.

Z tego marzenia w ciągu kilkunastu miesięcy powstało dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z solidnym planem biznesowym na kolejne cztery lata. – Składową tego sukcesu był z pewnością zakup nowej maszyny – podkreśla Karol Kuligowski, dyrektor sprzedaży i jednocześnie drugi ze współwłaścicieli. – Niemal od razu zdecydowaliśmy się na maszynę Digital One z oferty Mark Andy, która w zasadzie od pierwszej prezentacji na żywo wydała się idealna w kontekście naszych potrzeb i oczekiwań. Jest ona dedykowana drukowaniu etykiet w niskich i średnich nakładach oraz ich przetwarzaniu w trybie in-line, a takie dominują wśród naszych zleceń. Wcześniej klienci drukarń etykietowych drukowali relatywnie niewielką ilość wzorów etykiet, ale w dużych nakładach, wówczas tradycyjne maszyny fleksograficzne były jak najbardziej właściwe przy tego rodzaju produkcji. Obecnie coraz więcej firm potrzebuje wydrukować wiele wzorów różnego rodzaju etykiet w mniejszych nakładach. Tradycyjna technika fleksograficzna przestaje mieć przy takich zleceniach ekonomiczną rację bytu – i dla klientów i dla drukarń. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest Etiflex – u nas klient wydrukuje etykiety w mniejszych nakładach, w wysokiej jakości i w krótkim czasie. Dodatkową korzyścią zapewnianą przez Digital One jest możliwość obsługi szerokiej gamy standardowych podłoży bez potrzeby ich wstępnej obróbki.

– Mark Andy to światowa marka o wieloletnich doświadczeniach rynkowych, a oferta tego producenta składa się z bardzo solidnych maszyn. Na start potrzebowaliśmy wysokiej jakości, a dokładnie cyfrowego rozwiązania, które spełniłoby nasze aktualne oczekiwania. Analizując potrzeby klientów zobaczyliśmy w ich zleceniach dokładnie to, co dzieje się na rynku – spadające nakłady przy większej dywersyfikacji zleceń. Tym bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że  jest to nisza, którą w pewnym stopniu znaleźliśmy dla siebie, a druk cyfrowy jest tu właściwym rozwiązaniem. Ostatnie miesiące pokazały, że mieliśmy rację. Niemal wszyscy nasi klienci korzystają obecnie z technologii cyfrowej doceniając jej zalety, a nowi przychodzą do nas ze swoimi zleceniami. Cieszy nas fakt, że nasz wybór był strzałem w dziesiątkę, bo klienci są bardzo zadowoleni z etykiet, które dla nich produkujemy. Twierdzą, że wreszcie otrzymują dokładnie taki produkt, o jaki im chodziło, a to chyba najlepsza rekomendacja – dodaje Przemysław Wagner.

Urządzenie Digital One pozwala jego użytkownikom wyjść także poza sektor drukowania etykiet, np. na rynek reklamowy. – To nie jest wprawdzie nasz priorytetowy kierunek, bo najważniejszym obszarem działalności jest produkcja etykiet, ale udało nam się już zrealizować w maszynie Digital One kilka ciekawych  prac reklamowych – dodaje Karol Kuligowski.

– Krótkie czasy narządu pozwalają nam realizować produkcję mało- i średnionakładową przy dużej różnorodności poszczególnych zleceń. Tradycyjne maszyny fleksograficzne nie poradziłyby sobie w tak krótkim czasie z tego rodzaju produkcją. Digital One zapewnia przy tym wysoką jakość i pozwala nam zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów – reasumuje Przemysław Wagner.

www.markandy.com

KL