Etykiety i opakowania, Nowości

Mark Andy podsumowuje udane targi Labelexpo Europe 2019

Światowa premiera maszyny fleksograficznej Evolution Series; pierwsze prezentacje cyfrowych maszyn Digital Pro oraz Digital Series HD dla szerokiej publiczności z Europy; nowe kontrakty na rozwiązania hybrydowe i konwencjonalne (m.in. dwie umowy na dostawę maszyn Evolution do klientów z Polski); pokazy dwóch przewijarek marki Rotoflex; tysiące gości na stoisku i duże zainteresowanie odbywającymi się codziennie prezentacjami – to najważniejsze elementy obecności firmy Mark Andy na tegorocznych targach Labelexpo Europe, jakie odbywały się w Brukseli w dniach 24-27 września. Z myślą o zwiedzających z naszego kraju, byli na nim obecni także przedstawiciele Mark Andy Poland, którzy uznali  to wydarzenie za duży sukces.

– To były bardzo pracowite, ale też ekscytujące cztery dni, podczas których oba nasze stoiska przeżywały prawdziwe oblężenie – mówi Przemysław Polkowski, dyrektor Mark Andy Poland. – Frekwencja i zainteresowanie najnowszymi rozwiązaniami Mark Andy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Po części wynika to z faktu, że najbardziej „gorąca” premiera – seria maszyn fleksograficznych Evolution –­ została zaanonsowana tuż przed targami. Nie mniejszą popularnością cieszyły się także cyfrowe maszyny hybrydowe prezentowane na stoisku. Tu mieliśmy do zaproponowania inną premierę z ostatnich tygodni – model Digital Pro oraz znaną już z wdrożeń – także w Polsce – maszynę Digital Series HD. Zainteresowanie pokazami obu tych rozwiązań wskazuje na rosnące znaczenie technologii cyfrowej na rynku produkcji etykiet i opakowań.

Evolution Series – (r)ewolucja na rynku druku fleksograficznego

Tuż przed targami firma Mark Andy poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowej serii maszyn fleksograficznych, w pełni bazujących na napędach serwo, co zostało zaanonsowane przez producenta jako swego rodzaju rewolucja w tym segmencie rynkowym, a jednocześnie krok dla niego strategiczny. – Pojawienie się Evolution oznacza dostępność technologii serwo dla szerszej niż dotychczas grupy zakładów poligraficznych. Efekt był piorunujący, gdyż maszyna natychmiast zyskała uznanie rynku – mówi Przemysław Polkowski. – Świadczą o tym pierwsze kontrakty na jej dostawy, podpisane na targach. Dwa z nich zostały sfinalizowane z firmami z naszego kraju, od których – tuż po prezentacji maszyny i przedstawieniu warunków sprzedażowych – usłyszeliśmy krótkie: Na to czekaliśmy. 

Targi Labelexpo Europe 2019 były miejscem światowej premiery Evolution – nowej serii maszyn fleksograficznych Mark Andy.

Na stoisku Mark Andy prezentowany był model Evolution, realizujący druk o szerokości 330 mm i pracujący z prędkością do 230 m/min. Obecnie seria uwzględnia także szerszy wariant maszyny – 17-calowy. Producent podkreśla skalowalność tych rozwiązań, która umożliwia ich rozbudowę – o kolejne zespoły drukujące i wykańczające – wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika. – O wysoką jakość etykiet i opakowań realizowanych w maszynach Evolution dbają m.in. precyzyjne, niezależne nafarbianie i docisk, zaawansowane opcje wykrawania czy system kontroli naprężenia wstęgi – podkreśla Przemysław Polkowski.

U wielu klientów, zwłaszcza specjalizujących się w zleceniach wysokonakładowych na podłożach giętkich, zainteresowanie również wzbudzały prezentowane na stoisku dwa zespoły drukujące innej maszyny fleksograficznej z oferty Mark Andy – Performance Series P9E, umożliwiającej druk o szerokości 26 cali (660 mm).

Digital Pro – kolejna generacja tonerowych maszyn cyfrowych

Maszynę Digital Pro, jaka pojawiła się w ofercie Mark Andy w sierpniu br., można było zobaczyć w dwóch lokalizacjach. Na głównym stoisku firmy pracowała ona w hybrydowej wersji Digital Pro 3, wyposażonej w semirotacyjny moduł sztancujący i zespół fleksograficzny. – Ten wariant skierowany jest do drukarń poszukujących rozwiązania cyfrowego, a więc dedykowanego krótkim i średnim seriom, jak też etykietom personalizowanym i wielowariantowym, ale wymagającym dodatkowych uszlachetnień, realizowanych w jednym przebiegu – tłumaczy Łukasz Chruśliński, Sales Manager w Mark Andy Poland. – Stąd dodatkowe opcje umożliwiające wykrawanie i zdobienie w trybie inline”. Moduł semirotacyjny, w jaki była wyposażona prezentowana maszyna, umożliwia zredukowanie liczby przechowywanych cylindrów magnetycznych i wykrojników; posiada też w standardzie 19-calowy cylinder magnetyczny umożliwiający zrealizowanie większości powtarzających się zleceń bez ponownego przezbrajania maszyny.

Podczas targów Labelexpo Europe 2019 maszyna Digital Series HD została po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności z Europy.

W innym pawilonie targowym, na specjalnie wydzielonej przestrzeni prezentowana była z kolei w wersji bazowej, oferującej tryb „z roli na rolę” – maszyna Digital Pro 1. Wyposażona w odwijak, wysokowydajny zespół drukujący i nawijak, obsługuje ona wstęgę o szerokości 12,5 cala.

– Kluczową zaletą tego modelu jest prostota obsługi zapewniana przez technologię cyfrową – kontynuuje Łukasz Chruśliński. – Kierujemy ją do firm posiadających już odpowiednio wyposażony dział finalnej obróbki i uszlachetniania wydruków.

Maszyna w obu wariantach pracuje z prędkością do 23,4 m/min., niezależnie od stosowanych podłoży. Ich spektrum jest tu bardzo szerokie, a przy tym – co podkreśla producent – nie wymagają one wstępnego powlekania czy aplikowania primera. – Digital Pro oferuje o 70% wyższą prędkość i 30% niższy koszt wydruku w porównaniu z modelem Digital One. Kierujemy ją zatem nie tylko do firm dopiero rozpoczynających swoją przygodę z drukiem cyfrowym, ale też do obecnych użytkowników naszych rozwiązań tonerowych, poszukujących urządzenia bardziej wydajnego, a  także oferującego niższy koszt jednostkowy wydruku – mówi Łukasz Chruśliński.

Digital Series HD – technologia potwierdzona wdrożeniami rynkowymi

Model Digital Series HD miał swoją światową premierę podczas ubiegłorocznego Open House, zorganizowanego w centrum pokazowym Mark Andy Europe w Warszawie. Rok później, podczas targów Labelexpo Europe, maszyna została zaprezentowana szerokiej publiczności ze Starego Kontynentu, z myślą o której wyposażono ją w specjalnie wzbogacone moduły: cyfrowy i wykańczający.

– Ten drugi jest efektem naszej ścisłej współpracy z firmą Kurz – mówi Łukasz Chruśliński. – Podczas targowych prezentacji prace drukowane w Digital Series HD były poddawane – w trybie inline – uszlachetnianiu, a następnie na całość nanoszone były hologramy. Znajdują one zastosowanie np. przy zabezpieczaniu produktów bądź aplikowaniu znaków firmowych.

Warto dodać, że od ubiegłorocznej premiery model Digital Series HD znalazł wielu użytkowników, a jeden z pierwszych egzemplarzy trafił do klienta z Polski. – Świadczy to o stale rosnącym zapotrzebowaniu na rozwiązania hybrydowe, uwzględniające drukowanie w technologii cyfrowej na szerokim spektrum podłoży o szerokości maksymalnej 431 mm oraz dalszą ich obróbkę i uszlachetnianie w zespołach fleksograficznych, sitodrukowych bądź sztancujących. Cieszymy się, że w Brukseli mieliśmy możliwość zaprezentowana zalet tego typu maszyn tysiącom gości targowych z całego świata – dodaje Łukasz Chruśliński.

– Dziękujemy wszystkim klientom oraz partnerom biznesowym, którzy znaleźli czas, by odwiedzić nasze stoiska podczas targów Labelexpo Europe 2019. Mamy nadzieję, że wizyta i udział w prezentacjach maszyn cyfrowych oraz konwencjonalnych były dla nich inspiracją dla podjęcia ważnych kroków inwestycyjnych. Nasze portfolio uwzględnia obecnie rozwiązania szyte na miarę, dedykowane drukarniom i przetwórcom etykiet o różnych potrzebach i wymaganiach. Część z nich można obejrzeć w naszym warszawskim centrum demonstracyjnym. Zapraszamy zatem do kontaktu z nami, również te osoby, które z różnych względów nie dotarły na targi w Brukseli”– podsumowuje Przemysław Polkowski.

www.markandy.com

KL