Druk Cyfrowy, Nowości, Wielki Format

Ploter Anapurna H1650i LED w firmie Kandela Lighting: wielkoformatowy druk inkjetowy w produkcji abażurów, obrazów oraz tapet ściennych

Od kilku miesięcy w firmie Kandela Lighting ze Szczecina, specjalizującej się w projektowaniu, produkcji oraz instalowaniu różnego rodzaju rozwiązań oświetleniowych, pracuje wielkoformatowy ploter inkjetowy Agfa Anapurna H1650i LED. Jest wykorzystywany do bezpośredniego zadrukowywania elementów lamp, przede wszystkim abażurów, jak również nowych produktów w ofercie przedsiębiorstwa – obrazów i tapet ściennych. Wdrożenie technologii druku cyfrowego pozwoliło firmie nie tylko rozszerzyć portfolio oferowanych produktów, ale też realizować we własnym zakresie część procesów technologicznych dotyczących drukowania.


Niemal 30 lat doświadczeń rynkowych
– Nasza firma istnieje od 1990 roku i jest typowym przedsiębiorstwem rodzinnym. Zajmujemy się projektowaniem, wytwarzaniem oraz wdrażaniem systemów oświetleń, realizowanych w dużej mierze z myślą o obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele, pensjonaty, restauracje czy sale konferencyjne. Specjalizujemy się w ręcznej obróbce materiałów, starając się dopracowywać każdy detal. Szczycimy się tym, że nasze produkty w całości powstają w Polsce, w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Szczecinie, przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów i urządzeń do ich obróbki – mówi Paweł Stachowski, właściciel Kandela Lighting i jednocześnie główny projektant przedsiębiorstwa.

Oferta firmy Kandela Lighting obejmuje m.in. lampy stojące, gabinetowe, nocne, wiszące, jak również plafony, kinkiety i systemy oświetleń łazienkowych. W ramach dedykowanej linii „Kandela Business” produkowane są rozwiązania specjalistyczne, skierowane do partnerów biznesowych firmy, przede wszystkim – właścicieli i zarządców obiektów użyteczności publicznej.

– Wieloletni staż, doświadczenie rynkowe oraz wiedza w obszarze, jakim się zajmujemy to podstawa partnerskich relacji, jakie wypracowaliśmy choćby ze znaczącymi sieciami hotelarskimi. Ściśle współpracujemy też z wieloma hurtowniami działającymi na rynku wyposażenia wnętrz. Nasi klienci pochodzą w dużej mierze z Polski, ale mamy też stałych odbiorców krajach takich jak Niemcy, Austria, Finlandia czy Japonia – kontynuuje Paweł Stachowski.

Pora na druk
Niedawno park maszynowy Kandela Lighting wzbogacił wielkoformatowy ploter Anapurna H1650i LED z oferty firmy Agfa.

Paweł Stachowski przyznaje, że inwestycja we własne rozwiązanie do bezpośredniego zadrukowywania materiałów wykorzystywanych przy produkcji lamp to jego autorski pomysł: – Nie wynikała ona z jakiegoś specjalnego nacisku czy oczekiwań zgłaszanych przez klientów. W naszej działalności posiłkowaliśmy się procesami poligraficznymi, ale tego typu prace były zlecane na zewnątrz. Przyglądałem się jednak bacznie technologii inkjetowej (zwłaszcza z zastosowaniem promienników UV LED) i z czasem uznałem, że warto tego typu urządzenie mieć u siebie. Stąd pod koniec ubiegłego roku sfinalizowany został zakup plotera Anapurna H1650i LED – oferta firmy Agfa okazała się najlepsza ze wszystkich zgłoszonych do rozpisanego przetargu.

Warto dodać, że ploter UV był jednym z elementów kompleksowego projektu realizowanego przez Kandela Lighting, z myślą o którym firma pozyskała dotację unijną. W jego ramach, poza rozszerzeniem parku sprzętowego, firma wybudowała nową halę produkcyjną (w której pracuje obecnie m.in. ploter Anapurna) i magazynową. 

– Sprzęt zakontraktowaliśmy już pod koniec ubiegłego roku, ale do jego wdrożenia byliśmy gotowi dopiero w 1. kwartale br. Stąd propozycja firmy Agfa, by zakupione przez nas urządzenie zaprezentować na jej stoisku podczas targów RemaDays Warsaw, była nam bardzo na rękę – przyznaje Paweł Stachowski.

– Pokazy maszyny, jej możliwości, elastyczność, wszechstronność i jakość spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających nasze stoisko. Równie dużą ciekawość wzbudził fakt, że maszyna prosto z targów trafi nie do firmy o profilu poligraficzno-reklamowym, ale do producenta rozwiązań oświetleniowych, jakim jest Kandela Lighting. Warto w tym miejscu nadmienić, że były to już kolejne targi RemaDays Warsaw, na których prezentowana była maszyna z serii Anapurna zamówiona przez przedsiębiorstwo spoza obszaru Sign & Display – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w dziale druku cyfrowego firmy Agfa.

Dlaczego Agfa?

– Jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu mieliśmy okazję obejrzeć w pracy różne plotery UV, także w warunkach produkcyjnych. Agfa od początku była w gronie dostawców, których rozwiązania – bazujące na technologii UV LED – i podejście do klienta bardzo nam odpowiadały. Podczas referencyjnej wizyty u jednego z jej klientów usłyszeliśmy wiele ciepłych słów zarówno pod adresem samego urządzenia, ale przede wszystkim – opieki posprzedażowej i serwisowej zapewnianej przez polski oddział Agfa. Po kilku miesiącach doświadczeń z tą firmą i jej maszyną mogę jedynie tę opinię potwierdzić – dodaje Paweł Stachowski.

Ploter Anapurna H1650i LED to propozycja firmy Agfa skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych bezpośrednim zadrukowywaniem różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich (o szerokości maksymalnej 1,65 m) w technice inkjet UV LED. Wśród korzyści związanych z jego użytkowaniem, producent wymienia m.in. technologię „Thin Ink Layer”, umożliwiającą uzyskanie oszczędności w zużyciu atramentu oraz zapewniającą właściwe aplikowanie opcjonalnej bieli.
– Zastosowanie promienników UV LED zamiast typowych lamp rtęciowych to jeden z parametrów brzegowych, jaki był konieczny w kontekście naszej inwestycji. Charakterystyka stosowanych przez nas materiałów wymaga bowiem utrwalania w relatywnie niskiej temperaturze. Przy zbyt wysokiej media ulegają zmarszczeniu. Również szerokość druku uzyskiwanego w maszynie – przy maksymalnie 1,5-metrowych brytach, jakie stosujemy – była dla nas wystarczająca. W ploterze zadrukowujemy najważniejsze materiały, wykorzystywane przez nas do produkcji abażurów. Jest to przede wszystkim płótno, następnie naklejane na PCV. Ale zadrukowujemy też bezpośrednio PCV, zwłaszcza przy rozwiązaniach, w których grafika widoczna jest dopiero po oświetleniu jej od wewnątrz. W obu przypadkach media nie są w żaden sposób wcześniej przygotowywane – po prostu jest na nie nanoszony nadruk. Jest to bardzo duża zaleta tej maszyny – mówi Paweł Stachowski.

Nowa inwestycja, szersze portfolio
W związku z pojawieniem się plotera Anapurna, a co za tym idzie – nowymi możliwościami technologicznymi, właściciel Kandela Lighting podjął decyzję o rozszerzeniu prortfolio firmy o zupełnie nowe produkty – obrazy i tapety ścienne.

– Pomysł ten narodził się podczas dyskusji ze współpracującymi z nami grafikami i projektantami. Uznaliśmy, że skoro ploter pozwala zadrukowywać – także na zamówienie indywidualne – elementy lamp, to te same wzory można wykorzystać w inny sposób, tworząc całe kolekcje. Stąd, poza abażurami, planujemy wprowadzić do oferty także obrazy i tapety, zawierające te same elementy graficzne – mówi Paweł Stachowski. 

Dużą akcję promocyjną z tym związaną Kandela Lighting planuje na jesień br. kiedy to firma pojawi się z ponad 100-metrowym stoiskiem na targach Warsaw Home w Nadarzynie k. Warszawy.

– Ponad połowę powierzchni wystawienniczej zajmą właśnie rozwiązania wykorzystujące nadruk w technice inkjet UV. Z myślą o zwiedzających przygotowujemy około 30 nowych wzorów, które złożą się na kolekcje obejmujące abażury, obrazy i tapety. Mamy nadzieję, że ta nowość w naszej ofercie wzbudzi zainteresowanie zarówno obecnych jak i potencjalnych klientów naszej firmy. Z uwagi na możliwości plotera – poza przedsiębiorstwami związanymi z kluczowym obszarem naszej działalności – są wśród nich od niedawna także przedsiębiorstwa reklamowe czy poligraficzne ze Szczecina i okolic, które podzlecają u nas swoje prace wymagające techniki inkjet UV. Jak zatem widać, idziemy wciąż  do przodu, nieustannie od prawie 30 lat. Zapraszamy na targi Warsaw Home do zapoznania się z naszą ofertą – mówi Paweł Stachowski.

Adriana Piotrowska-Ineksiak podsumowuje:

– Cieszymy się, że nasze rozwiązania nie tylko wzbogacają park sprzętowy klientów pod względem innowacyjności i wydajności, ale też inspirują do nowych wyzwań biznesowych. Takim z pewnością jest wyjście firmy Kandela Lighting poza tradycyjny dla niej rynek systemów oświetleń. Mamy nadzieję, że możliwości technologiczne plotera Anapurna H1650i LED, przy wsparciu posprzedażowym z naszej strony, przyczynią się do dalszego rozwoju tej szczecińskiej firmy.

www.agfa-polska.pl