Artykuły Promocyjne, Druk Cyfrowy, Nowości, Wielki Format

10 japońskich drukarek MUTOH na FestiwalDruku.pl  2019

W dniach 18-19 września br. Atrium Centrum Ploterowe zaprasza na swoje stoisko podczas tegorocznej edycji targów poligrafii reklamowej w Warszawie.

Stoisko firmy Atrium Centrum Ploterowe to największa ekspozycja pod względem powierzchni jak i liczby prezentowanych wielkoformatowych urządzeń do druku cyfrowego. Połowa z ponad 20 maszyn to drukarki japońskiej firmy MUTOH, której Atrium od 25 lat jest wyłącznym, polskim dystrybutorem.

– Zaprezentujemy urządzenia, reprezentujące 5 technologii druku: żywiczną, LED-UV, druku bezpośredniego na tkaninach, sublimacji oraz eko-solwentową – mówi Paweł Stania, kierownik działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

Drukarki (plotery) żywiczne z certyfikatem Indoor Air Comfort

– Na gości targowych będą czekały ekologiczne, wszechstronne i szybkie drukarki żywiczne. Można będzie w jednym miejscu, porównać te naszpikowane japońskimi technologiami a jednocześnie wyjątkowo stabilne i cenione w naszym kraju drukarki o: ValueJet 1324X, 1604X, 1624X i 1638X – dodaje Paweł Stania.

Drukarki ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie całej palety Pantone C wynosi aż 83% (z samego CMYKa).

– Drukarki ValueJet X z atramentami UMS posiadają europejski certyfikat ekologiczny EUROFINS Indoor Air Comfort. Oznacza to, że atrament przeszedł z pozytywnym wynikiem testy w komorze zamkniętej pod kątem emisji szkodliwych związków chemicznych. Pozytywny wynik testów potwierdza, iż poziom tych związków nie przekroczył norm określonych w przepisach niemieckich, belgijskich, francuskich a zatem wydruki z drukarek Mutoh ValueJet X można stosować w miejscach użyteczności publicznej takiej jak szpitale, przedszkola, szkoły, urzędy, galerie czy też mieszkania.

Zwracamy naszym klientom uwagę, aby świadomie wybierali atramenty, których używają w codziennej pracy z ploterem wielkoformatowym. W tym celu powinni sprawdzić u wybranego dostawcy atramentów certyfikaty potwierdzające klasyfikację i ekologiczność produktu – podkreśla przedstawiciel Atrium Centrum Ploterowe.

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru mamy dwie szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h. Wszystkie natomiast posiadają cechę wspólną – japońskie technologie poprawiające osiągi i jakość druku: Mutoh Intelligent Interweaving (eliminujący paskowanie) i Mutoh DropMaster (kompensujący różne grubości materiałów).

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu.

Drukarki (plotery) LED-UV

– W zasadzie nie ma chyba liczącego się producenta drukarek wielkoformatowych, który nie miałby w swoim portfolio urządzeń pracujących w technologii LED-UV. Firma Mutoh w swojej ofercie posiada plotery zarówno w małym formacie A2 czy A3, hybrydowe drukarki o szerokości 1.62 m jak i „prawdziwe” stołowe maszyny typu flatbed. Na Festiwalu zaprezentujemy 4 urządzenia w technologii LED-UV od najmniejszych tak zwanych „gadżetówek” (choć przestrzegamy, ich możliwości zastosowań daleko wykraczają poza branżę znakowania gadżetów), poprzez drukarki rolowe LED-UV, rozszerzające diametralnie możliwości o zadruk różnego rodzaju i koloru materiałów rolowych – dodaje Paweł Stania.

Cechą wyróżniającą japońskie drukarki LED od innych rozwiązań na rynku jest brak zapachu zadrukowanego przedmiotu. To jeden z dowodów na ekologiczność rozwiązań tego producenta. Warto zauważyć, że drukarki LED firmy Mutoh nie wymagają podłączania zewnętrznych systemów filtrujących powietrze czy innych wyciągów.

Mutoh ValueJet 426 i 626UF to kompaktowe drukarki LED-UV przeznaczone do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym odpowiednio A3+ i A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o grubości do 7 i 15 cm i ciężarze do 4 oraz 6 kg.

Mutoh ValueJet 626UF, w porównaniu do mniejszego brata 426UF, który stał się w Polsce bestsellerem, posiada oprócz powiększonego stołu także laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz bardzo ciekawy, dodatkowy moduł obrotowy (do obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon).

Trzecią prezentowaną drukarką w tej technologii będzie znacznie większa, bo o szerokość 1.62 m – rolowa Mutoh ValueJet 1638UR. Oprócz kolorów CMYK, znajdziemy na jej pokładzie także kolor biały oraz lakier. Taka konfiguracja pozwala na druk wielowarstwowy w jednym przebiegu (symultaniczny). Daje to wielokrotnie większe możliwości od „zwykłych” drukarek rolowych.

Mutoh ValueJet serii „UR” potrafi zadrukować elastyczne materiały czarne, kolorowe, metaliczne, fluorescencyjne, odblaskowe, przezroczyste i inne. Oczywiście poradzi sobie także z klasycznymi nośnikami jak papiery, folie białe, banery, płótna, tapety, materiały powlekane i niepowlekane. Niska temperatura utrwalenia atramentu pozwala na stosowanie także mediów wrażliwych na wysoką temperaturę, np. cienkich klisz. Co więcej, wydruku w momencie druku jest suchy i od razu gotowy do dalszej obróbki, montażu lub wysyłki.

– Najszersze możliwości dają urządzenia hybrydowe, czyli posiadające zarówno system rolowy do zadruku materiałów elastycznych jak i dostawiane stoły do zadruku elementów sztywnych (np. płyt) – mówi Paweł Stania.

Czwartą drukarką LED-UV będzie Mutoh ValueJet 1638UH. Jest to również ploter 6-kolorowy – oprócz palety CMYK, na pokładzie mamy jeszcze kolor BIAŁY oraz lakier.

Dzięki białemu atramentowi, diametralnie rozszerzają się możliwości plotera. Kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK umożliwia znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkła, pleksy, itd.). Oczywiście można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach czy drewnianych panelach.

Drukarka do tkanin naturalnych i sztucznych

– Prezentowany na Festiwalu Mutoh ValueJet serii TX, dzięki unikalnym atramentom polimerowym UltraVision Textile pozwoli na bezpośredni zadruk tkanin naturalnych (jak np. bawełna) i syntetycznych (jak np. poliester) – podkreślmy to – jednym typem atramentu! Oczywiście spektrum obsługiwanych typów włókien i ich mieszanek, wliczając w to celulozę jest dużo szerszy – mówi przedstawiciel Atrium Centrum Ploterowe.

 „TX” posiada możliwość zadruku materiałów o szerokości do 1.91 metra. Mogą to być tkaniny o otwartej jak i zamkniętej strukturze. Atrament przechodząc przez te pierwsze spływa do specjalnie zaprojektowanej do tego celu rynny odprowadzającej atrament.

Maksymalna prędkość tej drukarki sięga aż 73 m2/h. Typowa prędkość produkcyjna (komercyjna) kształtuje się na poziomie około 40 m2/h.

Drukarka sublimacyjna

– Mutoh RJ-900 XG, to jedna z najmniejszych i zarazem najtańsza (3.950 €) z drukarek w portfolio japońskiej firmy. Jednocześnie jest to także najczęściej kupowana (kilkaset instalacji w Polsce) drukarka Mutoh i zarazem oferująca najwięcej możliwości zastosowań – reasumuje Paweł Stania.

Mutoh RJ-900XG z użyciem atramentów sublimacyjnych umożliwia znakowanie flag, odzieży sportowej, t-shirtów, kubków, gadżetów, kasków, desek, mebli, dekoracji, itd. W przypadku użycia atramentów wodnych, można go zastosować do produkcji fotografii, obrazów, map, schematów, plakatów, itd. Czyli wszędzie tam gdzie wymagana jest precyzyjna dokładność wydruku w połączeniu z pełno-kolorową grafiką o foto-realistycznej jakości.

Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje plotery Mutoh na stoisku nr D2-D3-E2-E3.

FestiwalDruku.pl odbędzie się 18-19 września br. w EXPO XXI Warszawa. To największe branżowe wydarzenie tego typu w drugiej połowie roku.
Bezpłatna rejestracja uprawniająca do wejścia na targi: TUTAJ.

Poprzednia edycja w filmowym skrócie:

www.atrium.com.pl