Druk Cyfrowy, Etykiety i opakowania, Nowości

Wiking Graf z technologią Crystal od Digiprint!

W czerwcu tego roku do parku maszynowego drukarni Wiking Graf dołączyła naświetlarka CDI Spark 4835 wraz z kopioramą XPS Crystal! To jedna z pierwszych instalacji linii Crystal w Polsce. Naświetlarka Esko Spark jest natomiast już trzecim (!) urządzeniem tego typu w łódzkiej drukarni, które wymieniano co kilka lat na większe i nowsze modele wraz ze wzrostem wymagań jakościowych i potrzeb wydajnościowych. 

Zakład Poligraficzny Wiking Graf został założony w 1986 r. – jego głównym obszarem działalność na rynku poligraficznym są etykiety samoprzylepne oraz ulotki farmaceutyczne. W swojej pracy firma wykorzystuje wieloletnie doświadczenia w druku etykiet samoprzylepnych na roli oraz w druku arkuszowym w oparciu o nowoczesne technologie i park maszynowy. Studio graficzne wykorzystuje, oprócz standardowych programów, również specjalistyczne oprogramowanie Esko: edytorskie, proofingowe oraz ripujace.

Od 2002 roku Wiking posiada wdrożony system zarządzania jakością oparty na normie ISO 9001. System ten uzupełniony jest wytycznymi GMP co pozwala na spełnianie wymogów dotyczących organizacji produkcji, bezpieczeństwa produktu i odpowiedniej higieny miejsca wytwarzania wymaganych przez klientów z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Nadruki wykonywane są na różnych podłożach w tym na papierze samoprzylepnym, foliach PE i PP (białej, srebrnej oraz przezroczystej), papierze typu sandwich, a także na kleju. Do realizacji małych nakładów drukarnia wykorzystuje druk cyfrowy oraz wycinanie laserowe. Dodatkowo oferuje różnorodne technologie uszlachetniające, takie jak złocenie na zimno i gorąco, druk reliefowy, wytłaczanie, zabezpieczanie hologramem, a także personalizacje i numerowanie etykiet. Dodatkowo w Wikingu dostępne są odpowiednie narzędzia do nanoszenia napisów w Braille’u na produktach, w tym na etykietach typu peel-off i booklet. Na życzenie klienta jakość druku pismem Braille’a jest weryfikowana i certyfikowana przez Polski Związek Niewidomych.

Zainstalowany w drukarni zestaw, pozwala na produkcję płyt fleksograficznych do formatu 1200×900 mm. Innowacyjna kopiorama XPS do naświetlania matryc wykorzystuje diody UV LED, nie wymagające czasu na nagrzewanie i emitujące zawsze spójne promieniowanie – w przeciwieństwie do naświetlarek UV. Naświetlanie wstępne i zasadniczne odbywa się równocześnie podczas kilkukrotnego przejścia listwy LEDowej nad szklanym stołem roboczym, na którym umieszczona jest płyta flekso z wygrawerowaną uprzednio czarną maską. Oznacza to wyeliminowanie dotychczasowego pierwszego etapu, jakim było wstępne naświetlanie w kopioramie. Najważniejszą zaletą kopioramy XPS jest uzyskanie bardzo wysokiej powtarzalności produkcji płyt flekso poprzez wyeliminowanie tzw. efektu Dwell’a, objawiającego się postępującymi zmianami w kształcie i wielkości punktów rastrowych w miarę wydłużania się odstępu czasu pomiędzy naświetlaniem wstępnym i zasadniczym. Producent zadbał również o standaryzację czasów naświetlania płyt poprzez wprowadzenie do urządzenia listy certyfikowanych płyt większości producentów. Pracownicy naświetlarni nie muszą na własną rękę i doświadczalnie dobierać odpowiednich czasów dla każdej płyty, wystarczy wybrać ją z listy. Producent zadbał również o komfort pracy operatorów: dotykowy ekran, duże przyciski, minimalna liczba operacji do wykonania oraz czytelna sygnalizacja świetlna trybu działania maszyny, powodują że praca z kopioramą XPS jest intuicyjna i łatwa.

Warto zaznaczyć, że kopiorama XPS Crystal została wyróżniona na wielu międzynarodowych wystawach i targach, jest między innymi laureatem nagrody FTA z 2017 roku.

www.wiking-graf.pl

Więcej informacji o kopioramach i naświetlarkach Esko: www.digiprint.pl