Etykiety i opakowania, Nowości, Wielki Format

Partnerstwo w wielkim formacie: trzecia maszyna marki Koenig & Bauer w firmie Werner Kenkel

Firma Werner Kenkel, specjalizująca się w produkcji opakowań z tektury falistej oraz litej, obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Od niemal 10 lat jej park sprzętowy – w obszarze produkcji realizowanej w technice offsetowej – bazuje na zaawansowanych rozwiązaniach Koenig & Bauer. Niedawno rozpoczęła tu pracę trzecia już wielkoformatowa maszyna z serii Rapida, zwiększając w znacznym stopniu moce wytwórcze firmy w zakresie opakowań z nadrukiem. Tym razem jej kierownictwo zdecydowało się na model Rapida 164-6+L SPC ALV3, wyposażony w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. 

40 lat na rynku opakowań 

Firma Werner Kenkel, będąca polską spółką, została założona w 1979 roku i od początku jest związana z branżą opakowań tekturowych. Obecnie są one produkowane w trzech lokalizacjach (w dwóch zakładach w Krzycku Wielkim oraz jednym w Bochni) z wykorzystaniem technik offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej. Rozpoczynała od trzech pracowników, obecnie zatrudnia 1500 osób. Założona przez Wernera Kenkel, jest z powodzeniem kierowana przez jego synów: Adama i Damiana. Minione lata przyniosły jej dynamiczny rozwój, czego najlepszym przykładem – jak podkreśla wiceprezes zarządu Damian Kenkel – jest fabryka w Bochni, uruchomiona zaledwie pięć lat temu: – W ciągu tego okresu zatrudnienie w tym zakładzie wzrosło sześciokrotnie – z 40 do 260 osób. Niech to posłuży za obraz rozwoju naszego przedsiębiorstwa.
Produkcja offsetowa w firmie Werner Kenkel realizowana jest w zbudowanym przed dekadą nowoczesnym zakładzie w Krzycku Wielkim. Wraz z jego uruchomieniem pojawiła się tu pierwsza w historii firmy maszyna marki Koenig & Bauer. Był to początek ścisłej współpracy obu przedsiębiorstw.

Werner Kenkel i Koenig & Bauer: 10 lat partnerstwa
– Dział druku offsetowego w naszej firmie tworzony był od podstaw. Rzeczą zupełnie naturalną dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest dążenie do optymalnej obsługi parku sprzętowego. Przed nawiązaniem współpracy z Koenig & Bauer użytkowaliśmy wprawdzie prostą maszynę offsetową innego dostawcy, ale zaszłości z tym związane nie miały żadnego znaczenia w kontekście zaprojektowania własnej ścieżki rozwoju technologicznego. Od początku byliśmy przekonani, że podstawą naszego sukcesu będą właściwie dobrane, dobrze ze sobą współpracujące i uzupełniające się elementy składowe parku sprzętowego. W tym kontekście maszyny offsetowe Koenig & Bauer spełniają nasze oczekiwania – mówi Michał Rulewicz z działu grafiki Werner Kenkel.
W roku 2010 w zakładzie produkcji offsetowej Werner Kenkel pojawiła się pierwsza maszyna tej marki – Rapida 162a, cztery lata później dołączyła do niej Rapida 145. W tym roku park sprzętowy firmy wzbogacił się o kolejne rozwiązanie Koenig & Bauer w wielkim formacie: maszynę Rapida 164-6+L SPC ALV3.

–  Bardzo sobie cenimy zarówno wysoką jakość rozwiązań technologicznych firmy Koenig & Bauer, jak też poziom obsługi posprzedażowej, w tym serwisowej, zapewniany przez jej lokalny, polski oddział. Te czynniki w dużym stopniu decydowały o naszych decyzjach, dotyczących inwestowania w kolejne maszyny z serii Rapida – mówi Wiesław Grabsztunowicz, dyrektor produkcji offsetowej.

Rapida po raz trzeci: wydajność, elastyczność, bezpieczeństwo produkcji
Wielkoformatowa maszyna Rapida 164-6+L SPC ALV3 wpisała się w realizowany obecnie plan inwestycyjny firmy Werner Kenkel, uwzględniający również zakup nowej linii CtP. Oznaczała też dla firmy powrót do nieco większego formatu – w przypadku modelu Rapida 164 wynosi on 1640 x 1205 mm.

– Jest to zmodernizowany model w stosunku do naszej pierwszej maszyny – Rapida 162a – oferujący szereg funkcji, na których nam szczególnie zależało, m.in. w zakresie automatyzacji produkcji czy systemów kontrolno-pomiarowych. Rapida 164 drukuje w sześciu kolorach z możliwością krycia lakierem UV, więc w razie potrzeby może przejąć produkcję z pozostałych maszyn Koenig & Bauer, jakie użytkujemy – podkreśla Wiesław Grabsztunowicz.

Dostarczona w 1. kwartale br. Rapida została wyposażona w pakiet podwyższonej wydajności – drukuje z prędkością do 17 tys. ark./h. Posiada też pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości maksymalnej 1,2 mm. Podniesiona o 420 mm, została włączona w zaawansowany system logistyki stosu. Cechuje ją bogate, „hybrydowe” wyposażenie, w skład którego wchodzą m.in.: dodatkowe systemy kamer przy samonakładaku i wykładaniu, SIS – system bez marki bocznej, SPC – system symultanicznej zmiany form drukowych, oświetlenie zespołów LED, kałamarze o specjalnym powleczeniu EasyClean, systemy mycia CleanTronic Synchro, niezależne napędy mycia wałków farbowych SRW oraz systemy suszenia VariDry Blue.
Równie bogato prezentuje się rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa: ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab, QualiTronic PDFCheck i systemem raportowania QualityPass oraz system DotView.

– Oprogramowanie – w porównaniu z modelem Rapida 162a – zostało tu znacząco zmienione i udoskonalone. Pasek kolorystyczny może być umieszczony w dowolnym miejscu arkusza zachowując pełen automatyzm jego odczytu. Z kolei z modelu Rapida 145 maszyna „przejęła” automatyzację pasowania. Montaże wykonane w modelach Rapida 164 i Rapida 145 zachowują dzięki temu kompatybilność – są wzajemnie wymienne. W trakcie naświetlania płyty wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w module ProcessPlan. Element ten znacznie poprawia elastyczność planowania produkcji – podkreśla Wiesław Grabsztunowicz.

15 lat na rynku opakowań z nadrukiem offsetowym

– W 40-letniej historii firmy Werner Kenkel produkcja opakowań z nadrukiem offsetowym to już ponad 15 lat. W naszym portfolio znajduje się cały przekrój produktów, dedykowanych szeroko rozumianej branży opakowań: od tych wykonanych z tektury litej, aż po wysokoprzetworzone opakowania kaszerowane z nadrukiem o wysokiej jakości i różnymi formami uszlachetniania. Niedawna inwestycja w kolejną maszynę z serii Rapida znacząco zwiększyła możliwości zadruku, poprawiła elastyczność produkcji, ale przede wszystkim – zagwarantowała jeszcze większy bufor bezpieczeństwa firmy – mówi Jacek Mejza, zastępca dyrektora handlowego w zakładzie produkcji offsetowej.
Werner Kenkel jest obecnie jednym z polskich liderów na rynku opakowań z tektury litej i falistej.

Jak podkreśla Damian Kenkel, najlepszym wyznacznikiem jej pozycji są zarówno stali, jak też powracający do współpracy z firmą klienci: – Ich zadowolenie i satysfakcja są dla nas najlepszą cenzurą. Z własnych obserwacji oraz informacji, jakie do nas docierają wynika, że jesteśmy postrzegani jako partner oferujący bardzo wysoką jakość produktów oraz odpowiednie wsparcie merytoryczne. Charakter naszej produkcji jest związany z dostawą opakowań na czas. Nasi klienci swoje produkty (często spożywcze) muszą dystrybuować zgodnie z określonym harmonogramem. Z tego powodu zapewniana przez nas niezawodność produkcji ma bardzo duże znaczenie.
Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: – Dumą napawa nas fakt, że firma o takiej renomie i pozycji rynkowej, jaką posiada Werner Kenkel, po raz kolejny zdecydowała się na zakup rozwiązania marki Koenig & Bauer. Tym bardziej, że jest to już trzecia wielkoformatowa maszyna dostarczona do tej drukarni w ciągu niespełna dekady. Cieszymy się, że to właśnie nasze rozwiązania stanowią siłę napędową firmy Werner Kenkel w zakresie produkcji offsetowej. Jesteśmy przekonani, że uruchomiona niedawno Rapida 164 w takim samym stopniu, jak wcześniejsze maszyny Koenig & Bauer, przyczyni się do kolejnych sukcesów tego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa.

JK