Nowości, Wielki Format

Nowość 2019: jeszcze większa Summa F3232

W pierwszym kwartale 2019 roku, na rynku pojawi się 2 nowe modele uznanych systemów tnących Summa serii F. Jednym z nich będzie gigantyczny F3232.

Nowy, tnący „multi-flatebed” uzupełni aktualne portfolio obejmujące modele: F1612, F1330, F1832 i F2630.

Nowy, ogromny obszar roboczy

Summa F3232 będzie posiadała obszar roboczy o szerokości 327 cm (materiał 332 cm) i długości 320 cm. Będzie on podzielony na 14 niezależnych stref podsysu, które można będzie niezależnie aktywować i deaktywować.  Za podsys będą odpowiadać dwie zewnętrzne pompy.

Tryb tandemowy w ploterze Summa F3232 dzieli stół na 2 strefy (przód i tył). Kiedy cięcie zakończy się na jednej strefie i przeniesie się na drugą, wycięty materiał można zdjąć i załadować kolejny do cięcia, itd. Wprowadza to ciągłość pracy urządzenia, co znacząco zwiększa produktywność.

Nowy, większy model pozwoli ciąć i obrabiać popularne formaty płyt 3 x 2 metra, całe rollupy i flagi, bannery, tekstylia i wiele, wiele więcej.

Wszechstronne urządzenie tnące

Dzięki wielo-narzędzoowej głowicy, w nowym F3232 można zainstalować wszystkie moduły dostępne dla urządzeń Summa F. W standardowej konfiguracji ploter posiada moduł noża wleczonego, moduł ADC (funkcja automatycznej kontroli głębokości), kamerę (optyczny system rozpoznawania znaczników i ramek cięcia), oprogramowanie i system bezpieczeństwa użytkownika.

Pamiętajmy, że plotery Summa serii F to „szyte na miarę” systemy, które znajdą zastosowanie od poligrafii przez reklamę po różnego rodzaju produkcję. Dodatkowe moduły można wybrać na etapie zamawiania maszyny a także w dowolnym momencie, aby rozszerzyć możliwości produkcyjne.

Możliwości plotera pozwalają na cięcie materiału zarówno płaskich materiałów różnego typu jak i z rolki. Automatyczny system rozpoznawania narzędzi oraz kontrola ich ustawień pozwala na dopasowanie parametrów cięcia do bardzo szerokiej gamy materiałów. Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału.

Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PCV, pianki, drewno, itd).

Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymuj materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne prowadzenia materiałów rozwijanych z rolki.

Moduł noża aktywnego jest najmocniejszym i najbardziej wszechstronnym rodzajem narzędzia tnącego – siła nacisku sięga 12 kg! Dokładność cięcia wynosi 0.05 mm. Akceleracja głowicy sięga 1G. Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi, ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia. Zestaw oferowanych narzędzi pozwala na dopasowanie maszyny na potrzeby konkretnego zadania.

Nóż tnący poradzi sobie z cięciem najbardziej wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie bardziej wymagające materiały (folie samoprzylepne, cienki karton, tektura). Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów. Przykładem takim materiałów są folie magnetyczne i tekstylia. Ploter ma także możliwość cięcia tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych.

Summa F znajdzie także zastosowanie przy cięciu folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Wreszcie nóż typu „heavy-duty” będzie ciął najgrubsze materiały. Może on realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładziny, dywanów, itd. Z kolei elektroniczny nóż oscylacyjny jest najlepszym rozwiązaniem do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalaj na obróbkę szerokiej gamy kartonu. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów. Siłą nacisku noża wynosi maksymalnie 600 gram.

Sprytne i wydajne oprogramowanie

Axis Control jest standardowo dostarczanym oprogramowaniem. Pozwala ono w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. Daje on operatorowi możliwość sterowania oprogramowaniem z dowolnego miejsca pracy z urządzeniem.

SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań, system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny absorbując czas i zasoby w sposób minimalny.

SummaFlex Pro oferuje poza standardowymi opcjami możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników – systemu OPOS-CAM.

System bezpieczeństwa

Summa F3232 wyposażony jest w 4 pylony z wbudowanym laserem, stanowiące „wirtualne ogrodzenie” które zabezpiecza maszynę i przestrzeń wokół niej. Ploter pracuje z pełną mocą, przełączając się na tryb bezpieczny po przekroczeniu bariery, pozwalając na zmianę parametrów.

Dystrybutorem belgijskich ploterów Summa jest Atrium Centrum Ploterowe. Atrium od ponad 25 lat wdraża na polskim rynku systemy cięcia ploterowego, druku wielkoformatowego, itd. Firma zrealizowała już kilka tysięcy instalacji.

www.atrium.com.pl