Druk Cyfrowy, Nowości

Fujifilm wprowadza na rynek Jet Press 750S

Firma Fujifilm poinformowała o wprowadzeniu na rynek Jet Press 750S – nowej generacji arkuszowej maszyny inkjetowej w formacie B2, będącej – jak zapewnia producent – najszybszym rozwiązaniem na rynku w swojej klasie.

Uwzględnia ona szereg udoskonalonych i wzbogaconych funkcji oraz parametrów, znanych z modelu Jet Press 720S, cenionego przez użytkowników za wysoką jakość i wszechstronność. Nowa maszyna znalazła już pierwszych nabywców – są wśród nich m.in. firmy FloriColor z Portugalii, specjalizująca się w produkcji fotoalbumów, oraz Mediadruckwerk z Niemiec, kompleksowo obsługująca klientów w zakresie różnych prac komercyjnych.

Jet Press 750S to już trzecia generacja arkuszowej maszyny inkjetowej firmy Fujifilm. Model ten pracuje z prędkością 3,6 tys. stron B2 na godzinę, oferując nowe i wzbogacone funkcje, zapewniające – zdaniem producenta – jeszcze wydajniejsze całkowite wykorzystanie maszyny, zwiększające jej uniwersalność, zdolność odwzorowania barw i poprawiające jakość reprodukcji. Jak podaje Fujifilm, Jet Press 750S to obecnie najszybsza pełnokolorowa, arkuszowa maszyna cyfrowa w formacie B2 dostępna na rynku.

Firma przypomina jednocześnie, że wcześniejszy model – Jet Press 720S – był pierwszą półformatową maszyną inkjetową, która trwale zaznaczyła swoją obecność na rynku. Jak podkreśla Fujifilm, jej użytkownicy szczególnie cenią sobie uzyskiwaną dzięki niej wydajność produkcji i wysoką jakość. Na całym świecie pracuje ponad 150 egzemplarzy tego urządzenia, a zalety wykorzystanej w nim technologii cyfrowej docenia coraz większa grupa zleceniodawców. Rosnące zapotrzebowanie rynku na produkcję niskonakładową skłoniło firmę Fujifilm do opracowania maszyny nowej generacji – Jet Press 750S.

Jaj zaznacza producent,  grupy docelowej tego urządzenia nie stanowi rynek prac „na żądanie” (uwzględniających drukowanie nawet jednej bądź dwóch sztuk), zdominowany przez rozwiązania tonerowe. Zdaniem Fuijifilm, maszyna jest bowiem wysoce konkurencyjna w przypadku zleceń o nakładzie do 5 tys. egzemplarzy, w zależności od poziomu krycia atramentem. To zaś – jak podaje Fujifilm – czyni ją rozwiązaniem alternatywnym wobec małoformatowych maszyn offsetowych, wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości prac niskoseryjnych. Zdaniem firmy , może ona być dzięki temu optymalną inwestycją także z punktu widzenia średnich i dużych drukarń komercyjnych i opakowaniowych.

Podobnie jak jej poprzedniczka, Jet Press 750S łączy w sobie zarówno nowe, jak i sprawdzone od wielu lat rozwiązania technologiczne. Zbudowana na korpusie przypominającym maszynę offsetową, oferuje – jak zapewnia producent – właściwe dla tej techniki drukowania funkcje: odpowiednie pasowanie obustronne na każdym arkuszu i wysoki wskaźnik całkowitego wykorzystania urządzenia w codziennej produkcji. O wysoką, porównywalną – zdaniem Fujifilm i jej klientów – z offsetem jakość dbają też głowice inkjetowe Samba, znajdujące zastosowanie w tym rozwiązaniu.

Wyższa wydajność i wskaźnik całkowitego wykorzystania maszyny
Jak wynika z informacji uzyskiwanych przez Fujifilm od użytkowników modelu Jet Press 720S,  podkreślają oni najwyższy wśród maszyn cyfrowych wskaźnik całkowitego ich wykorzystania w produkcji (tzw. up-time), przekraczający w wielu przypadkach 90%. Zdaniem producenta Jet Press 750S ma szansę poprawić ten wynik za sprawą dwóch nowych funkcji. Pierwszą jest proces automatycznego samoczyszczenia głowic, znany pod nazwą „Overflow Cleaning”. Jest on uruchamiany w czasie, gdy maszyna ma przerwę pomiędzy kolejnymi zleceniami, bądź też gdy zespół głowic znajduje się w ruchu. Drugie novum to system AHR (Active Head Retraction), który unosi zespół drukujący, gdy wykryty zostanie zdeformowany papier ( Wyższa prędkość maszyny Jet Press 750S to z kolei wypadkowa dwóch innych nowych elementów. Pierwszym są nowej generacji głowice drukujące Samba. Zadrukowywanie papieru podawanego z prędkością do 3,6 tys. arkuszy na godzinę wymaga korelującej z nią, zwiększonej wydajności nanoszenia kropel atramentu w przeliczeniu na sekundę. Ten parametr, w przypadku głowic Samba, został zwiększony z 25 kHz do 33 kHz. Dzięki temu uzyskano szybsze aplikowanie kropel, zapobiegając jednocześnie skutkom ewentualnych wstrząsów. Nowe głowice redukują też – jak zapewnia Fujifilm – zmienność w rozmieszczeniu kropel atramentu, co dodatkowo poprawia jakość reprodukcji.

Drugim rozwiązaniem technologicznym, w bezpośredni sposób wpływającym na wydajność i prędkość Jet Press 750S, jest nowy system suszenia. Zadrukowany arkusz jest tu przenoszony przez dedykowany pas transferowy ogrzewany za pomocą wałków. Jest to rozwiązanie próżniowe. To sprawia, że arkusz przemieszcza się przez sekcję suszenia z odpowiednią stabilnością. Sam proces suszenia jest realizowany przez rozgrzany pas i gorące powietrze aplikowane z góry. System ten z jednej strony umożliwia pracę z wyższą prędkością, z drugiej – zdaniem Fujifilm – zapewnia lepszą kontrolę i dostosowywanie docelowej temperatury. Tym samym rozszerza się spektrum podłoży, jakie mogą znaleźć zastosowanie w maszynie Jet Press 750S.

Połączenie powiększonego (z 750 x 532 mm do 750 x 585 mm) formatu, wyższego wskaźnika całkowitego wykorzystania maszyny, zwiększonej o 33% prędkości i szybszego procesu wykańczania wydruków sprawiają, że – zdaniem producenta – nowe urządzenie pozwoli na wydajną realizację wyższych nakładów i skrócenie czasu ich dostawy.

Wysoka jakość i stabilność kolorystyczna
Jak podkreśla Fujifilm, reputacja maszyn Jet Press 720S wynika m.in. z zapewnianej przez nie wysokiej jakości druku. Nowy model ma ten element podtrzymać i wzmocnić. Zastosowanie znalazła tu bowiem ta sama technologia – Rapid Coagulation Primer, umożliwiająca wykorzystywanie zarówno powlekanych jak i niepowlekanych podłoży offsetowych. Maszynę cechują też – jak zaznacza producent – wysoki poziom pasowania przy każdym arkuszu i dokładność rozmieszczenia kropel atramentu, za którą odpowiedzialne są głowice Samba. Jet Press 750S, podobnie jak jej poprzedniczka, oferuje też rozszerzony gamut kolorystyczny, znany jako „MaxGamut”. W zależności od stosowanego medium, umożliwia on odwzorowanie do 90% kolorów z biblioteki Pantone; przekłada się to na 1872 barw drukowanych z parametrem Delta E wynoszącym 3 lub niższym. To zdaniem Fujifilm skutkuje optymalnym pasowaniem przy realizowanej w Jet Press 750S produkcji czterokolorowej.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości maszyny w zakresie reprodukcji kolorów specjalnych i barw z biblioteki Pantone, producent wprowadził w narzędziu XMF ColorPath nowy moduł – XMF ColorPath Brand Color Optimizer. Pozwala on użytkownikowi na stworzenie profili dla całej biblioteki Pantone, z uwzględnieniem dowolnego podłoża drukowego. W efekcie – jak zapewnia Fujifilm – każdy kolor Pantone jest tu odwzorowywany tak dokładnie, jak tylko to możliwe. Unikalną cechą Brand Color Optimizer jest zdolność przewidywania tego, z jaką dokładnością kolor Pantone zostanie zreprodukowany, jeszcze przed procesem drukowania. W praktyce oznacza to, że decyzje dotyczące realizacji specyficznych prac mogą być podejmowane z wyższym prawdopodobieństwem osiągnięcia docelowego efektu.

Oprócz znanego z modelu Jet Press 720S systemu skanowania inline ILS, nowa maszyna posiada również nowy, opcjonalny system – ImageConfidence. Zastosowano w nim bazujący na sztucznej inteligencji algorytm, szacujący – w trybie „on the fly” – pełny obszar zadruku arkusza w formacie B2. Ma on zapewnić, że każdy arkusz będzie zgodny z wcześniej zaakceptowanym obrazem.

Z myślą o produkcji opakowań
Jak podaje Fujifilm, obecnie około 1/3 europejskich użytkowników maszyn z serii Jet Press stosuje je m.in. do zadrukowywania różnej postaci opakowań. Zwiększona o 33% wydajność maszyny Jet Press 750S i możliwość personalizacji nawet przy najwyższej prędkości czynią ją – zdaniem producenta – optymalnym rozwiązaniem przy niskonakładowej produkcji opakowań, uwzględniających zmienne dane czy różnorodne wersje. Produkty te dedykowane są np. specjalnym wydarzeniom czy sezonowym promocjom sklepowym.

Zdaniem Fujfilm wprowadzenie na rynek maszyny Jet Press 750S jeszcze bardziej wzmocni ten trend. Urządzenie może bowiem zostać zmodyfikowane z myślą o obsłudze wysokogramaturowych kartonów (także pudełkowych) o grubości do 0,6 mm. Jak zapewnia producent, zadrukowane w nowej maszynie arkusze zostały poddane różnorodnym formom dalszej obróbki, potwierdzającym ich kompatybilność z szeroką gamą analogowych i cyfrowych procesów lakierowania, foliowania, laminowania i cięcia. Maszyna jest ponadto wyposażona w tzw. automatyczny most, umożliwiający jej połączenie – w trybie online – z urządzeniami lakierującymi.

Wraz z maszyną na rynek wprowadzony zostaje przez Fujifilm także bezpieczny dla żywności atrament, co – jak zapewnia producent – czyni Jet Press 750S pierwszym na rynku cyfrowym urządzeniem w formacie B2, mogącym znaleźć zastosowanie przy produkcji pierwotnych opakowań spożywczych. Nowy, niskomigracyjny atrament wodny spełnia też szereg rygorystycznych przepisów i standardów, m.in. rozporządzenia rządu Szwajcarii nr 817.023.21 i Unii Europejskiej nr 1935/2004. Jego receptura została stworzona z myślą o lakierowaniu w trybach inline (z wykorzystaniem wspomnianego stołu) bądź near-line.

Pozostałe funkcje Jet Press 750S
W nowej maszynie producent udoskonalił również funkcję zdalnego nią sterowania. Przy użyciu urządzenia przenośnego użytkownik może obecnie realizować szereg zadań w zakresie zarządzania pracami, np. planowanie nowych zleceń i włączanie lub wyłączanie określonych funkcji maszyny.
Podobnie jak w przypadku Jet Press 720S, prace pochodzące z nowej maszyny cechuje wysoki poziom proekologiczności, w kontekście oddzielania atramentu od podłoża po wykorzystaniu wydruków. Decyduje o tym m.in. nowy system ich suszenia, wymagający o 23% mniej energii.
Mówi Taro Aoki, kierujący działem maszyn cyfrowych Fujfilim Graphic Systems w regionie EMEA: „W modelu Jet Press 750S zachowaliśmy i wzbogaciliśmy wszystkie funkcje, na których bazuje reputacja maszyny Jet Press 720S. Tym samym stworzyliśmy rozwiązanie będące nowym punktem odniesienia dla całej branży druku niskonakładowego. Zwiększona prędkość i wyższy wskaźnik całkowitego wykorzystania maszyny powodują, że z dużym prawdopodobieństwem będzie ona konkurencyjna w przypadku większego niż dotychczas spektrum prac zazwyczaj drukowanych w offsecie, zdobywając tym samym większe udziały w całym rynku zleceń realizowanych w formacie B2. Cieszymy się, że możemy wspierać drukarnie z całego świata w korzystaniu z licznych zalet, jakie oferuje to nowe rozwiązanie”.