Artykuły, Wielki Format

Wygodę klienta stawiamy na pierwszym miejscu | Adam Wojtkowski, Via Color

O początkach przygody z drukiem, owocnej współpracy z firmami Pegasus i STORMjET, roli systemu zdalnego wsparcia klienta i sukcesu prezentacji nowej drukarki do zadań specjalnych Pegasus REX na FestiwalDruku.pl mówi Adam Wojtkowski, przedstawiciel firmy Via Color.

Jako Via Color działacie na rynku od ponad 7 lat, ale tak naprawdę można powiedzieć, że jesteście „starymi branżowymi wyjadaczami”. Posiadacie 20-letnie doświadczenie w branży druku wielkoformatowego i reklamy. Jak wyglądały te początki?
Początki sięgają jeszcze lat 90., a dokładnie roku 1991, kiedy pierwsze szlify związane z drukiem rozpoczynaliśmy w jednym z pierwszych w Polsce zakładów ksero mieszczącym się do dziś na ul. Mokotowskiej w Warszawie. Wtedy to były jeszcze analogowe urządzenia do druku i powielania, dopiero pod koniec roku 1998 wprowadziliśmy pierwsze drukarki wielkoformatowe Roland. Następnie, ponieważ serwis i wsparcie techniczne praktycznie nie istniało, sami rozpoczęliśmy przygodę z serwisem, tak to się zaczęło i trwa do dziś.

Wasza oferta jest mocno rozbudowana, od małych urządzeń typu eko do mega drukarek UV o szerokości do 5 m. Czy posiadanie szerokie portolio maszyn, a także dodatkowych akcesoriów i mediów, jest pożądane w branży poligraficznej?
Rynek oraz potrzeby klienta stale ewoluują, mogłoby się wydawać, że nasza oferta jest bardzo szeroka, w praktyce jednak 90% zapotrzebowania to kilka, a dokładnie siedem modeli podstawowych urządzeń, które oferujemy w stałej sprzedaży. Pozostałe drukarki oraz plotery z naszej oferty to produkty specjalistyczne na indywidualne zamówienie, głównie wielkogabarytowe drukarki UV o szerokości 5 m, stołowe plotery płaskie lub inne indywidualnie dobierane dla potrzeb klientów.

Obecnie pozycjonuje się jako największy europejski dostawca profesjonalnych ploterów wielkoformatowych firmy Pegasus oraz STORMjET. Czy jesteście zadowoleni ze współpracy z tymi firmami?
Mamy już za sobą tak zwany okres docierania, zajęło to kilka lat. Na dzień dzisiejszy nasi dostawcy doskonale znają oczekiwania oraz gusta naszych klientów, a w drugą stronę my też mamy świadomość oferowanych produktów, możliwości oraz poziomu zaawansowania. Tu nic nie jest przypadkowe, przy ocenie oferty producenta bierzemy pod uwagę wiele czynników, jakość produktu oraz jego cena są ważne, stanowią jednak część ogólnej oceny. W kryterium doboru dostawców istotne dla nas są aspekty współpracy pomiędzy producentem a dystrybutorem, w tym przypadku liczy się jakość i szybkość reakcji na rozwiązywanie problemów, komunikacja oraz wiele innych czynników.

„Domeną naszej firmy jest sprawny serwis nastawiony wyłącznie na satysfakcję klienta” – takie zdanie można znaleźć na stronie internetowej Via Color. Co za nim się kryje w praktyce, nie jest to tylko i wyłącznie zgrabne hasło reklamowe?
Bardzo dobre pytanie, może zacznę od wyjaśnienia że 98% problemów z urządzeniem generuje sam użytkownik, równocześnie większość z tych problemów może sam rozwiązać w 15 minut. Widzę uśmiech na Pani twarzy… Tak, już wyjaśniam. Po pierwsze, nasi klienci przechodzą gruntowne szkolenie nie tylko z zakresu obsługi urządzenia, ale również ingerencji serwisowej w urządzenie. Ponadto, przygotowaliśmy specjalny system zdalnego wsparcia, który wraz z niezbędnymi instrukcjami i przygotowanym oprogramowaniem pozwala na szybkie zdiagnozowanie problemu i efektywne jego usunięcie. Dostosowujemy się również do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji, szkoląc klientów z zakresu bezpiecznego użytkowania oraz stosowania środków prewencyjnych typu zasilacze antyprzepięciowe lub ubezpieczenie od uszkodzeń. Dzięki naszym innowacyjnym metodom oraz łatwości i ergonomii, klient może sam wymieniać zużyte elementy i podzespoły urządzenia.

Po raz kolejny Via Color wystąpił w roli wystawcy na wrześniowych targach FestiwalDruku.pl. Poczesne miejsce na ekspozycji zajęła drukarka Pegasus REX. Na czym polega wyjątkowość tego urządzenia do zadań specjalnych?
Drukarka Pegasus REX to doceniany produkt, który już od początku roku cieszy się popularnością w branży reklamowej i poligraficznej. U podstaw tego sukcesu leży wszechstronność i tania eksploatacja. To urządzenie do zadań specjalnych pozwalające na druk na butelkach i innych materiałach okrągłych, która idealnie sprawdzi się przy produkcji gadżetów reklamowych, zapewnia wszechstronne możliwości druku na szkle, ceramice, tkaninach, płytach PCV czy płytach CD.

Niewątpliwą zaletą są również niewielkie gabaryty?
Pegasus REX spokojnie zmieści się nawet w małych pomieszczeniach, takich jak pokoje biurowe czy punkty kserograficzne. Stół roboczy o wymiarach 60 x 40 cm, pozwala na druk w formacie A2. Na uwagę zasługuje duża wysokość druku – do 25 cm. Drukarka znacznie przyspieszy oraz usprawni pracę w agencjach reklamowych, które produkują dużo różnorodnych gadżetów.

Na uwagę zasługuje również fotograficzna jakość obrazu…
Druk UV zapewnia zdecydowanie wyższą jakość niż druk solwentowy. Każdy detal graficzny jest dopracowany, estetyczny oraz trwały. Via Color wprowadził na rynek kilka ploterów UV. Pegasus REX jest najnowszą i najbardziej udoskonaloną wersją drukarki, która pozwala na osiągnięcie efektów lepszych, niż kiedykolwiek. Jest to zasługa niezawodnych i bardzo precyzyjnych głowic EPSON, a także kilku rozwiązań technicznych, które zapobiegają wysychaniu oraz nieregularnemu rozprowadzaniu atramentów. Głowica wyposażona jest w kanał z kolorem białym, dzięki czemu drukarka drukuje w jednym przebiegu z bielą. Eliminuje to wszystkie smugi i niedoskonałości. Przejścia kolorystyczne i tonalne są płynne, więc nawet obraz zachodu słońca, tęczy czy lasu wygląda niczym zdjęcie. Niektórzy klienci wybierają Pegasus REX nawet do druku gier planszowych czy wielobarwnych płyt CD.

Łatwość obsługi to kolejny atut ceniony przez klientów?
Poradzi sobie z nią nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z drukiem UV. Nie trzeba do tego żadnych przygotowań, bo drukarka jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Nowa drukarka od Via Color dostępna jest od ręki. REX czeka w firmowych magazynach na dostarczenie do klienta, więc maksymalnie po tygodniu od złożenia zamówienia, możemy rozpocząć pracę na nowym, wielofunkcyjnym i tanim sprzęcie.

Podobno firma chciała świętować jubileuszową, 10. edycję targów sprzedając 10 maszyn. Udało się spełnić to życzenie?
Zdaje się, że poszliśmy dalej i już świętujemy 12. edycję, tyle bowiem otrzymaliśmy zamówień na drukarki prezentowane podczas targów!!!

Czyli Festiwal dla Via Color okazał się po raz kolejny sprzedażowym sukcesem?
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, tu chcę nadmienić, iż bardzo ważną zaletą wrześniowych targów poligrafii reklamowej jest możliwość pełnej prezentacji urządzenia. Wbrew obiegowym opiniom, większa liczba zwiedzających nie stanowi o sukcesie wystawców, wręcz przeciwnie mniej zwiedzających daje większe możliwości prezentacji oferty oraz zaprezentowania szerokich możliwości oferowanych produktów i sprzętu.
Rozmawiała Jaga Kolawa


Pegasus REX – drukarka UV do zadań specjalnych.