Artykuły, Wielki Format

Pomagamy odnaleźć się w labiryncie sublimacji | Jacek Szydłowski, SICO Polska

O założeniach i roli SICO PRINTING ACADEMY, potrzebie szkoleń, a także integracji branży drukarskiej i tajnikach druku sublimacyjnego mówi Jacek Szydłowski, Dyrektor SICO Polska/ oddział Kraków.

SICO Polska od 2005 roku organizuje warsztaty i szkolenia z zakresu druku wielkoformatowego i sitodruku. Skąd wynika taka potrzeba stałych cyklów szkoleniowych?
To już piętnasty rok organizacji takich szkoleń, które przeprowadzamy nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce. Potrzeba wynika z tego, że kształcenie poligrafów, a szczególnie specjalistów w zakresie druku wielkoformatowego i sitodruku jest bardzo śladowe. Właściwie nie ma okazji, żeby się szkolić. Dlatego staramy się regularnie przygotowywać dla klientów ciągle aktualizowane programy szkoleniowe.

W październiku zaprosiliście profesjonalistów, którzy są związani z drukiem, do wzięcia udziału w „Szkole Druku Wielkoformatowego” i „Szkole Sitodruku” w ramach SICO PRINTING ACADEMY. Podniesienie kwalifikacji „uczniów” to cel oczywisty Szkoły. Co jeszcze chcecie osiągnąć dzięki SICO PRINTING ACADEMY?
Od początku myślimy o kilku aspektach tych spotkań. Po pierwsze, jest to oczywiście zwiększenie i podniesienie kwalifikacji. Jeśli chodzi o pozostałe cele, od lat zauważamy, jak ważna jest integracja społeczności drukarskiej. Jest niewiele okazji, gdy ta branża może się spotkać, wymienić doświadczeniami i zrobić coś wspólnie. Nie działają w Polsce stowarzyszenia albo jest ich niewiele. Poza targami mamy mało okazji do takiego spotkania i ta integracja, wymiana doświadczeń, jest równie ważnym celem jak samo podnoszenie kwalifikacji. Dlatego każdego roku w takich spotkaniach bierze udział ponad 100 osób z różnych firm, z całej Polski i w tym roku ta tendencja się utrzymuje. W czasie trwania edycji 2018 przeszkoliliśmy ponad setkę osób w zakresie sitodruku, sublimacji i druku wielkoformatowego, solwentowego i UV. Jestem przekonany, że zainteresowanie udziałem w SICO PRINTING ACADEMY z pewnością nie zmaleje.

Jednym z tematów trzydniowych spotkań była sublimacja. Jakie maszyny i rozwiązania zostały zaprezentowane?
Ponieważ warsztaty mają głównie charakter szkoleniowy, podczas spotkań nie skupiamy się na prezentacji nowych rozwiązań. Koncentrujemy się na tych, które funkcjonują dzisiaj w drukarniach, tak by drukarze na rozwiązaniach aktualnie obecnych w druku – mogli potrenować i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Raczej dla imprez targowych rezerwujemy ten czas prezentowania nowości. Właściwie prezentujemy urządzenia, które są w naszej ofercie podstawowe i to na nich te szkolenia się odbywają. To są maszyny serii JV 300, serii TX 300, kalandry firmy Monti Antonio i inne.

 

Dobór właściwych materiałów, czyli papierów i tkanin do aplikacji odgrywa kluczową rolę w druku sublimacyjnym. Jakie kryteria są tutaj najważniejsze?
Tutaj jest bardzo wiele parametrów. Na dobór materiałów wpływa mnóstwo czynników, związanych z tym jaka jest aplikacja, do jakich rzeczy jest wykorzystywana, czy jest wykorzystywana na zewnątrz czy nie. Jest tutaj tyle parametrów, że trudno o czytelną i jasną odpowiedź. Raczej jest to taki dość poważny „labirynt”, który prowadzi nas skomplikowaną drogą do wyznaczonego celu. Sublimacja to złożony proces. Poza samym drukiem, który może się odbywać bezpośrednio lub pośrednio, może być przeznaczony do tkanin np. na flagi czy dekory, druk odzieżowy, nawet na damskiej bieliźnie, na nartach czy deskach snowboardowych kończąc. Tych przedmiotów jest tyle, a trudno porównać np. flagę ze strojem kąpielowym! To są tak skrajne rzeczy, że trudno o nich mówić jednoznacznie. Każda będzie miała inne wymagania.

A jak zmieniają się atramenty do tekstyliów dostępne na rynku?
Pojawia się ich bardzo dużo, zmienia się nasycenie i trwałość atramentów. To, co jest istotne dla rynku to fakt, że coraz więcej producentów proponuje również atramenty do druku na bawełnie i ten temat staje się coraz bardziej interesujący. My go także prezentujemy na tych warsztatach.

Druk sublimacyjny jest bardzo często wykorzystywany w branży artykułów promocyjnych, a tutaj niezmiennie liczy się trwałość wydruku. Jakie nowości, poprawiające ten parametr druku, były pokazywane w trakcie warsztatów praktycznych?
Rzeczą godną podkreślenia jest fakt, że atramenty wciąż oscylują w stronę poprawy jakości trwałości i wytrzymałości druku sublimacyjnego. Jest dwóch naszych producentów, zarówno firma MIMAKI, jak i szwajcarski Sensient, pokazuje i mówi o atramentach, które mają wydłużoną trwałość w różnorakich zastosowaniach.

Kiedy kolejna odsłona SICO PRINTING ACADEMY, na jakich rozwiązaniach do druku się skupicie?
Spotykamy się regularnie, co roku, po wakacjach. Myślę, że w przyszłym roku spotkamy się tradycyjnie w Krakowie na podobnych warsztatach. Tematyka, która nam towarzyszy wypełnia prawie 100 procent rynku poligrafii reklamowej w Polsce. Warto się w nią zagłębiać i poznawać nowe rozwiązania.
Rozmawiała Jaga Kolawa

Warsztaty SICO PRINTING ACADEMY odbyły się 10-12 października 2018.