Nowości, Wielki Format

Najszybszy Mutoh ValueJet 1638X w drukarni Opinion

W ubiegłym tygodniu, w drukarni Opinion firma Atrium Centrum Ploterowe zainstalowała najszybszy z japońskich ploterów żywicznych – Mutoh ValueJet 1638X.

Drukarka Mutoh ValueJet 1638 X to najszybsza maszyna wielkoformatowa o szerokości 162 cm w ofercie japońskiego producenta. Jej prędkość maksymalna sięga prawie 100 m2/h.

Cieszymy się, że tak znana drukarnia wielkoformatowa jak Opinion, która obecna jest na rynku ponad 25 lat, postanowiła uzupełnić swój park maszynowy o szybki ploter ekologiczny z bardzo wysoką jakością druku. Drukarnia po sprawdzeniu dostępnych na rynku urządzeń, wybrała topowy ploter Mutoh. Gratulujemy oraz dziękujemy za zaufanie!

Technologia żywiczna

ValueJet X to seria żywicznych (ang. Resin) ploterów (drukarek) wielkoformatowych marki Mutoh. Technologia żywiczna oznacza, że plotery tej serii drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To, co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje w głównej mierze właśnie na żywicach.

Szeroki gamut kolorystyczny atramentów UMS pozwala drukować „korporacyjne” kolory, gdyż pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83% (z 4 kolorów CMYK). To najwięcej w branży produkcyjnych drukarek wielkoformatowych.

Żywiczne plotery ValueJet serii X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru są dwie główne szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga w zależności od modelu od 15 do prawie 100 m2/h w przypadku najszybszego z nich, zainstalowanego w drukarni Opinion.

Japońskie technologie

Plotery Mutoh ValueJet serii X posiadają trzy istotne technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster oraz Variable Dot.

Intelligent Interweaving, czyli tak zwany druk „falą” czy też „chmurką” pozwala wyeliminować paskowanie poprzez nakładanie rozmytego rastra. Kolejne warstwy atramenty nachodzą na siebie i się przeplatają, przez co nie występuje tzw. efekt paskowania nawet w trybach wysokiej prędkości.

Drugą technologią jest Mutoh DropMaster. Jest to opatentowana przez firmę Mutoh technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. DropMaster gwarantuje, że kropla atramenty zawsze trafia w przewidziane miejsce.

Warto też wspomnieć, że wszystkie plotery Mutoh ValueJet posiadają stałą, długowieczną głowicę piezo (nie termiczną), a w przypadku plotera Mutoh ValueJet 1638X są to 2 głowice.

Głowica taka umożliwia druk zmienną kroplą (Vardot). Dzięki oprogramowaniu mamy możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Wielkość kropli jest dostosowywana w zależności od drukowanej grafiki. Przykładowo inna jest kombinacja rozmiarów kropel dla jednolitych obszarów, inna dla detali i przejść tonalnych.

Oprócz wspomnianych technologii warto wspomnieć, że w ploterach ValueJet serii X zastosowano rozwiązania unikalne jak np.: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, światowej klasy oprogramowanie Onyx, szczelny, hermetyczny i bezpieczny dla użytkownika i plotera system atramentów w workach.

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu.

Wydajność

Mutoh ValueJet 1638X obsługuje materiały o szerokości do 1625 mm. Szerokość robocza (zadruku) wynosi przy druku 2-kierunkowym 1625 mm. Jeśli chodzi o wydajność to ploter ten osiąga maksymalną prędkość zadruku do prawie 100 m2/h. Urządzenie drukuje z maksymalną rozdzielczością 1440 x 1440 dpi, jednakże rozdzielczość 540 x 720 dpi daje już bardzo zadowalające efekty i wyśmienitą jakość. W trybie Quality ploter drukuje z prędkością 20  m2/h. Natomiast w najczęściej wybieranych trybach produkcyjnych łączących jakość i wydajność osiągamy 38 m2/h. Takie wyniki plasują ten ploter w czołówce w tym segmencie urządzeń!

Mutoh ValueJet 1638X to łatwość użytkowania przez początkujących użytkowników i zaawansowanych drukarzy. Cechuje się także brakiem potrzeby stałej konserwacji oraz niskim zużyciem atramentu (8 ml/m2). W połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami na rynku, ploter daje gwarancję szybkiego zwrotu inwestycji.

Ploter Mutoh ValueJet 1638X daje szerokie możliwości produkcji. Za jego pomocą można drukować grafiki samochodowe, banery, plakaty, billboardy, etykiety, rollupy, backlity, fototapety, obrazy, reprodukcje, fotografie i dekoracje.

Polskim, wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl