Nowości, Wielki Format

Teraz także plotery Summa F szybsze o 40% dzięki F-Performance

Użytkownicy stołowych ploterów tnąco-frezujących serii F, otrzymali upgrade „F-Performance”, przyspieszający ich „kombajny” nawet o 40%!

Dzięki temu nowemu trybowi pracy, wydajność płaskich systemów wykończeniowych serii F wzrasta niemal o połowę. Zaletą są szybsze ruchy głowicy tnącej w górę, w dół i ruch obrotowy, co jest najbardziej istotne podczas używania narzędzia tnącego typu Kiss-Cut (wycinanie etykiet bez przecięcia papieru podkładowego).

Realny wzrost wydajności, bez pogorszenia jakości… to jakby dostać drugą maszynę za darmo. Summa jak żaden innych producent dba o swoich dotychczasowych i nowych użytkowników.

Oczywiście, wydajność z innymi narzędziami również znacznie wzrośnie, zapewniając ogólną płynność pracy.

Geert Pierloot, kierownik ds. Marketingu i rozwoju firmy Summa, komentuje:

– Twórcy oznakowania stale poszukują sposobów optymalizacji produkcji. Summa zawsze będzie starała się nadążyć za wymaganiami ich klientów dotyczącymi krótszych serii, krótszych czasów realizacji i większej wszechstronności aplikacji i kreacji. Tryb F-Performance jest zatem idealnym sposobem na zwiększenie produktywności, a jednocześnie zapewnia stałą, wysoką jakość cięcia Summa.

Summa serii F to „szyty na miarę” gigantyczny kombajn, który znajdzie zastosowanie od poligrafii przez reklamę po różnego rodzaju produkcję.

Plotery Summa z serii F, obejmują 4 modele: F1612, F1330, F1832 i F2630. Ich konstrukcja korzysta z kilkudziesięciu lat dotychczasowego doświadczenia i budowy najlepszych rolowych ploterów tnących. Możliwości plotera pozwalają na cięcie materiału zarówno w postaci arkuszy jak i z rolki. Maszyna używa trzech zainstalowanych narzędzi dzięki głowicy wielonarzędziowej, co pozwala na ich łatwą i szybką zmianę.

Automatyczny system rozpoznawania narzędzi oraz kontrola ich ustawień pozwala na dopasowanie parametrów cięcia do bardzo szerokiej gamy materiałów. Standardowo ploter dostarczany jest z modułem noża wleczonego. Wyposażony jest też w optyczny system rozpoznawania różnych znaczników cięcia. Teraz także cięcia formatek na podstawie ramek.

Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału. Dodatkowo, zainstalowana kamera pozwala na szybkie i dokładne odczytanie znaczników OPOS (cięcia konturowego).

Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PCV). Obszar roboczy stołu jest dostosowany do długich nośników i wynosi w zależności od modelu: 120 x 160, 129 x 305, 184 x 320 i 265 x 305 cm.

Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymuj materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne prowadzenia materiałów rozwijanych z rolki.

Moduł noża aktywnego jest najmocniejszym i najbardziej wszechstronnym rodzajem narzędzia tnącego – siła nacisku sięga 12 kg! Dokładność cięcia wynosi 0.05 mm. Akceleracja głowicy sięga 1G. Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi, ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia. Zestaw oferowanych narzędzi pozwala na dopasowanie maszyny na potrzeby konkretnego zadania.

Nóż tnący poradzi sobie z cięciem najbardziej wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie bardziej wymagające materiały (folie samoprzylepne, cienki karton, tektura). Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów. Przykładem takim materiałów są folie magnetyczne i tekstylia. Ploter ma także możliwość cięcia tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych.

Summa F znajdzie także zastosowanie przy cięciu folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Wreszcie nóż typu „heavy-duty” będzie ciął najgrubsze materiały. Może on realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładziny, dywanów, itd. Z kolei elektroniczny nóż oscylacyjny jest najlepszym rozwiązaniem do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalaj na obróbkę szerokiej gamy kartonu. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów. Siłą nacisku noża wynosi maksymalnie 600 gram.

Wydajna pompa podciśnieniowa wyposażona jest w tłumik. Utrzymuje ona materiał w czasie pracy plotera. Dodatkowo, poprzez nadmuch powietrza pod materiał, ładowanie i ustawianie mediów jest wyjątkowo łatwe. Automatycznie dopasowujący się zawór, tworzy podciśnienie na zadanej szerokości.

Axis Control jest standardowo dostarczanym oprogramowaniem. Pozwala ono w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. Daje on operatorowi możliwość sterowania oprogramowaniem z dowolnego miejsca pracy z urządzeniem. 

SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań, system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny absorbując czas i zasoby w sposób minimalny.

SummaFlex Pro oferuje poza standardowymi opcjami możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników – systemu OPOS-CAM.

Zestaw bezpieczeństwa to najlepszy system ochrony. Laserowe ogrodzenie zabezpiecza maszynę i przestrzeń wokół niej. Ploter pracuje z pełną mocą, przełączając się na tryb bezpieczny po przekroczeniu bariery, pozwalając na zmianę parametrów. Urządzenie objęte jest 2 letnią gwarancją w miejscu instalacji.

Dystrybutorem belgijskich ploterów Summa jest Atrium Centrum Ploterowe. Atrium od ponad 25 lat wdraża na polskim rynku systemy cięcia ploterowego, druku wielkoformatowego, itd. Firma zrealizowała już kilka tysięcy instalacji.

www.atrium.com.pl