Nowości, Wielki Format

Artemis: szybkie drukowanie… na FestiwalDruku.pl

12-13 września br., na stoisku E3 warszawskich targów poligrafii reklamowej, można było przekonać się o mocy produkcyjnych maszyn marki Artemis.

Podczas targów prezentowane były dwa plotery o szerokości roboczej 3.20 m, pracujące w dwóch technologiach druku: solwentowej i LED-UV. Marka ploterów Artemis to linia wyselekcjonowanych drukarek wielkoformatowych, łączących wysoką jakość, porównywalną z „markowymi” maszynami europejskimi czy japońskimi, dodatkowo w atrakcyjnej cenie. Polscy użytkownicy od lat cenią sobie markę Artemis właśnie z tych powodów.

Maszyna na wybory – Artemis KM serii 32xx

Prezentowanym przedstawicielem ploterów solwentowych był popularny w Polsce – Artemis KM serii 32xx (około 200 instalacji w kraju), oparty w zależności od konfiguracji na 4 lub 8 głowicach Konica Minolta 512i. Jego realna prędkość zadruku sięga od 100 do 160 m2/h!

W najnowszej wersji ploterów 3208 i 3204 zainstalowano głowice 30 pikolitrowe (1080 dpi), które pozwalają na druk grafik oglądanych zarówno z daleka jak i z bliska. Nowe głowice z symbolem „i”, charakteryzują się także podwyższoną częstotliwością pracy, a co za tym idzie szybszym drukiem w porównaniu do innych rozwiązań.

Plotery serii KM mają możliwość zadruku roli o szerokości 3.20 m jak również 2 lub 3 węższych rolek równolegle!  Drukują one w palecie CMYK atramentami  twardo- lub eko-solwentowymi (do wyboru w zależności od charakteru produkcji).

Ploter posiada 2 systemy suszące. Pierwszy to wielostrefowy stół grzewczy rozgrzewający materiał przed drukiem, w momencie druku pod głowicą jak i za głowicą po wydrukowaniu. Następnie wydruk przesuwa się pod drugi system gdzie promiennik podczerwieni (IR) i listwa z wentylatorami finalnie dosuszają wydruk.

Drukarki serii KM cechują się łatwą obsługa i konserwacją. Za obsługę odpowiada oprogramowanie PhotoPrint.

Dodatkowymi atutami ploterów serii KM 32xx są wysokiej jakości japońskie i amerykańskie podzespoły, niespotykana na rynku stabilność pracy, bardzo dobry stosunek jakości do ceny i niska cena oryginalnych atramentów.

Wszechstronny wybór – Artemis Pulsar

Technologia LED-UV, jest kolejnym etapem ewolucji „tradycyjnej” technologii UV i naturalnym następcą dotychczasowych technologii wielkoformatowych. Dzięki  nowoczesnym atramentom  możliwe jest już zadrukowywanie nie tylko płaskich nośników ale i jak się okazuje, z powodzeniem miękkich, delikatnych materiałów jak na przykład podświetlanych backlitów, soft-filmów czy coraz częściej, klasycznych banerów. Z dnia na dzień wydruki w tej technice wypierają grafiki powstające na ploterach eko-solwentowych i solwentowych.

Technologia LED jest już łatwo dostępna, ekologiczna  i co więcej, ekonomiczna. Dzięki temu, jest naturalnym wyborem przy inwestycji w nowe maszyny do druku LFP. Na koniec warto wspomnieć, że szeroki wachlarz obsługiwanych mediów pozwala traktować taką inwestycję jako przyszłościową.

Za przyszłością rozwiązań LED-UV, przemawia po pierwsze brak potrzeby suszenia wydruków, bowiem atrament jest utrwalony w momencie zadruku za pomocą lamp LED-UV. Rozciągliwość i elastyczność tuszu, brak pęknięć, możliwość składania i łączenia wydruków to kolejne atuty. Dzięki wydrukom gotowym do użytku po ściągnięciu z plotera oszczędzamy także czas a co za tym idzie koszty.

Atramenty LED-UV stosowane w ploterze Artemis Pulsar są także w pełni ekologiczne, bezzapachowe, cechują się brakiem lotnych związków organicznych, nie generują ozonu. Sama technologia jest także ekonomiczna gdyż lampy LED-UV pobierają znikome ilości energii (w odróżnieniu od np. technologii lateksowych) i charakteryzują się wydłużoną żywotnością, przez co wielokrotnie rzadziej się je wymienia.

Artemis Pulsar to ciężki ploter produkcyjny o szerokości 3.20 metra. Przeznaczony jest do precyzyjnego druku w jakości fotograficznej materiałów do wewnątrz, takich jak: backlity, tkaniny i softfilm’y (wykorzystywane jako podświetlane sufity, ścianki czy sklepowe kasetony), tapety, płótna, papieru, itd. Ploter może drukować także w trybie produkcyjnym 24/7 w wysokiej prędkości grafikę zewnętrzną jak klasyczne banery, plakaty, itd. Podkreślmy jeszcze raz – od razu suche i gotowe do dalszej obróbki, montażu czy wysyłki.

W karetce urządzenia, znajdują się nowoczesne głowice Konica Minolta 1024i drukujące w rozdzielczości do 2880 dpi. W zależności od potrzeb, klient może zamówić głowice z 9 lub 14 pikolitrową kroplą. Artemis Pulsar charakteryzuje produktywność na poziomie 150 m2/h!

Ploter wyposażony jest we wbudowaną stację roboczą z monitorem i oprogramowaniem PhotoPrint.

Najciekawszym nośnikiem do jakiego warto wykorzystać ten ploter to tzw. „soft filmy” czyli elastyczne, wytrzymałe i lekkie nośniki  z możliwością podświetlenia. Jest to materiał co raz częściej wykorzystywany w naszym kraju, kiedy to na kontynencie azjatyckim jest dominujący. Jego atutami są duża szerokość (do 3.20 m), możliwość, składania, łączenia, łatwy transport, atrakcyjna cena i aspekt wizualny.

Artemis Pulsar, charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem jakości do ceny. Inwestycja dokonana przez klienta końcowego szybko mu się zwraca, gdyż pozwala drukować produktywnie, ekonomicznie. Co najważniejsze, pozwala wejść w nowe sektory druku jak np. podświetlane sufity czy ścianki. Śmiało można powiedzieć, że jest to technologia przyszłości, przygotowana na nadchodzące zmiany i trendy.

Z roku na rok zainteresowanie wszystkimi ploterami z portfolio Artemis na rynku krajowym i międzynarodowym rośnie. Od lat maszyny naszej marki są używane w Polsce a przez to sprawdzone i doceniane w działalności produkcyjnej. Z uwagi atrakcyjną cenę plotery Artemis trafiają na wiele rynków wschodzących, jak Bałkany, Europa Południowa czy Afryka ale i także na wymagające rynki Europy Zachodniej.

W ostatnich miesiącach Artemis Pulsar znalazł w Polsce kolejnych nabywców. Jest to dowodem na to, że technologia LED jest coraz bardziej dostępna i biznesowo uzasadniona w codziennej pracy drukarni wielkoformatowych i zakładach produkcyjnych.

Wybierając urządzenia Artemis do naszego portfolio, dobieraliśmy je pod kątem konkurowania jakością wydruków z maszynami europejskimi. Drugim istotnym dla nas czynnikiem była znacząca  atrakcyjność cenowa. Wbrew pozorom niemożliwe, ale udało nam się to połączyć. Najlepszym przykładem może być nagrodzony i doceniony przez użytkowników Artemis Pulsar.

Ploter LED-UV Artemis Pulsar zdobył także uznanie branżowych ekspertów i został nagrodzony m.in. Złotym Medalem Festiwalu Druku w Warszawie.

Polskim dystrybutorem ploterów Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

Organizatorem targów był OOH magazine.

www.atrium.com.pl