Druk Cyfrowy, Nowości, Wielki Format

Partnerzy firmy Reprograf na targach Fespa 2018  

Wśród setek wystawców tegorocznej edycji targów Fespa 2018 znaleźli się partnerzy handlowi firmy Reprograf, od wielu lat dostarczającej na polski  rynek m.in. zaawansowane rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego. Zaprezentowali oni zarówno zupełnie nowe, jak też znane już produkty ze swojej bogatej oferty. Z myślą o klientach z Polski przedstawiciele firmy Reprograf byli przez cały okres targów obecni na stoiskach swoich partnerów z tego rynku: firm EFI, Mimaki, Pongs i Soyang.

–  Targi Fespa to dla nas i naszych dostawców najważniejsze wydarzenie branżowe, związane z wielkoformatowym drukiem cyfrowym Nie mogło nas więc na nich zabraknąć. Zwłaszcza, że klienci z Polski – z uwagi na fakt, że impreza odbywała się w Berlinie – dotarli na Fespę bardzo licznie. Nasi przedstawiciele handlowi, obecni na stoiskach firm EFI, Mimaki, Pongs i Soyang byli przez całe targi bardzo zajęci, czego efekty handlowe – taką mamy nadzieję – poznamy już niebawem – mówi Andrzej Płatek, wiceprezes  firmy Reprograf. 

EFI (Electronics for Imaging) była „Platynowym Partnerem”, targów Fespa 2018 i przygotowała z myślą o tym wydarzeniu bardzo bogatą ekspozycję, m.in. w zakresie rozwiązań do druku wielkoformatowego. Światowy debiut miała w Berlinie nowa platforma hybrydowych rozwiązań, łączących w sobie druk w trybie płaskim i roll-to-roll – EFI Vutek h. Jak zapewnia producent, oferują one wysoką jakość reprodukcji, wyższą funkcjonalność i wydajność do 109 arkuszy na godzinę (na stoisku prezentowany był model Vutek h3 o wydajności 74 ark./h). Maszyna obsługuje media o szerokości maksymalnej 3,2 m, jest wyposażona w energooszczędne lampy LED oraz wydajne 7-pikolitrowe głowice, bazujące na technologii UltraDrop.
Nowością w portfolio firmy jest też zestaw atramentów pigmentowych, dedykowanych tekstyliom – EFI Reggiani. Ta proekologiczna technologia uwzględnia szybki proces z polimeryzacją w trybie inline, wymagający mniejszej ilości wody, energii i czasu. Co więcej, wyeliminowano tu etapy mycia i odparowywania. Nowe atramenty uzupełniają rosnącą ofertę firmy w zakresie rozwiązań spod znaku EFI Reggiani – w ciągu ostatniego roku poszerzyła się ona o cyfrowe maszyny Flexy i Colors.
Wśród innych rozwiązań, prezentowanych przez EFI na berlińskich targach, znalazły się m.in.: EFI Vutek FabriVU 340i – ploter do zadrukowywania materiałów typu soft signage z zastosowaniem atramentów wodnych oraz sterowniki EFI Fiery v7, dedykowane produkcji wielko- i superwielkoformatowej.

– Wszystkie te rozwiązania cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych polskich klientów. Zakładamy więc, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne wdrożenia ploterów i oprogramowania marki EFI w naszym kraju – mówi Radosław Brzeziński, sales manager LFP w firmie Reprograf.

 

Fot. Firma Mimaki zdobyła w Berlinie dwie prestiżowe nagrody Fespa Award za prezentowane na targach rozwiązania.

Mimaki – kolejny partner firmy Reprograf obecny na targach Fespa 2018 (i zarazem „Złoty Partner” targów) – zaznaczył swoją obecność w Berlinie, kilkoma ważnymi premierami w ofercie (m.in. pierwszą w historii Mimaki drukarką 3D) oraz dwiema prestiżowymi nagrodami Fespa Awards dla pokazywanych na wystawie rozwiązań. Pierwsza z nich przypadła maszynie drukująco-tnącej UCJV300-160, oferującej – jak zapewnia Piotr Białowieżec, area sales manager LFP w firmie Reprograf – wyjątkowo niskie koszty operacyjne i bazującej na szybkoschnących atramentach.

– To umożliwia drukowanie na wielu różnych materiałach, w tym foliach PET, tkaninach oraz nośnikach termoczułych. Warto dodać, że poza nagrodzonym podczas targów modelem firma Mimaki zapowiada również trzy nowe modele z tej serii, oferujące mniejszą szerokość z zakresu 80-136 cm – dodaje Piotr Białowieżec.
W zakresie płaskiego druku przemysłowego japoński producent pokazał pełną paletę ploterów pracujących w technologii UV LED: od rozwiązań małoformatowych (A3/A2) do modelu JFX200-2531, oferującego powierzchnię zadruku wynoszącą 2,5 x 3,1 m.
Na stoisku nie zabrakło rozwiązań dla branż tekstylnej i odzieżowej, m.in. maszyny Tiger-1800B, dedykowanej przemysłowej produkcji wysokonakładowej z prędkością do 385 m2/h. Wykorzystując urządzenie Tx300P-1800 firma zademonstrowała też nowy projekt – Print Make Wear, uwzględniający pełny proces roboczy w zakresie cyfrowej produkcji tekstylnej.
Ostatni akcent obecności Mimaki na berlińskich targach to pierwsza w jej ofercie drukarka 3D – model 3DUJ-553. Rozwiązanie, wyróżnione nagrodą Fespa Award, to – jak zapewnia producent – także pierwsza na świecie drukarka 3D, która jest w stanie odwzorować ponad 10 mln kolorów. Maszyna nanosi kolejne warstwy ciekłego fotopolimeru, utwardzanego promieniami UV, tworząc jeden lub kilka wydruków bądź elementów w tym samym czasie.

Fot. Anna Andruszkiewicz, key account manager w firmie Reprograf oraz Roland Guthoff, szef sprzedaży w firmie Pongs.

Poza dostawcami maszyn drukujących, na targach  Fespa byli także obecni dwaj partnerzy handlowi firmy Reprograf, specjalizujący się w produkcji materiałów wykorzystywanych w cyfrowej produkcji wielkoformatowej. Pierwszy z nich to niemiecka firma Pongs, z którą Reprograf współpracuje od dwóch lat. Na swoim stoisku promowała tkaniny i dzianiny przeznaczone do zadrukowywania  w technologii cyfrowej.

– Wykorzystane zostały one również do budowy i aranżacji samego stoiska, by pokazać zwiedzającym ich walory w praktyce, nie tylko w teorii. Ogromną przewagą tekstyliów Pongs jest to, że wszystkie dostępne są w szerokościach do 5 m, dzięki czemu są dostosowane do nawet największych maszyn na rynku”. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje m.in.: tekstylia flagowe, pop up-owe, nie gniotące się, banery tekstylne, backlity, blockouty, materiały satynowe i perłowe, canvasy, spinaker, akustyczne (dźwiękochłonne) czy rozciągliwe (strech). Nasza dotychczasowa współpraca z firmą Pongs jest bardzo owocna, a wolumen zamówień dostarczanych do polskich klientów rośnie z roku na rok. Mamy nadzieję, że m.in. za sprawą naszej obecności na targach Fespa i licznych odwiedzin ze strony rodzimych drukarń, kolejny rok również przyniesie wzrost sprzedaży w tym zakresie – mówi Anna Andruszkiewicz, key account manager w firmie Reprograf.


 

Na zdj. Paweł Tatala, product development manager w firmie Reprograf i Frank Tang, CEO Soyang Technologies Co. Ltd.

Od trzech lat z kolei Reprograf posiada w ofercie materiały tekstylne marki Hangzhou Soyang Technologies. Jak podkreśla Paweł Tatala, product developement manager w firmie Reprograf – tu również odnotowywany jest sukcesywny wzrost sprzedaży na rynku polskim:

– Nasi polscy klienci są bardzo zadowoleni z jakości materiałów produkowanych przez Soyang. Część z nich zamawia je w ramach umów kompleksowych – wraz z dostarczanymi maszynami do drukowania na tekstyliach. Rosnąca sprzedaż i popularność tej marki na rynku polskim to również dla nas powód do satysfakcji i potwierdzenie tego, że w ofercie Reprografu znajdują się rozwiązania najwyższej klasy.
Warto dodać, że Reprograf – na zasadach wyłączności – posiada w swojej ofercie produkowany przez Soyang materiał Premium Mesh-12 – powlekaną siatkę typu mesh, przeznaczoną do druku wielkoformatowego.

 – Bardzo dziękujemy wszystkim gościom z Polski, którzy odwiedzili stoiska naszych partnerów podczas targów Fespa 2018. Mamy nadzieję, że zaprezentowane tam rozwiązania staną się inspiracją do kolejnych inwestycji ze strony rodzimych drukarń wielkoformatowych, zarówno działających w obszarze sign & display, jak też szeroko rozumianych zastosowań przemysłowych, m.in. zadrukowywania materiałów tekstylnych – podsumowuje Andrzej Płatek.

www.reprograf.com.pl