Etykiety i opakowania, Nowości

Sun Chemical dostawcą farb fleksograficznych do drukarni Hadepol Flexo

7000 m2 powierzchni produkcyjnej, roczna sprzedaż na poziomie 15 mln euro, 115 zatrudnionych osób i 3 lokalizacje – to krótka charakterystyka drukarni Hadepol Flexo z Rypina. Firma od lat inwestuje, a w ostatnim czasie proces ten znacząco nabrał tempa. Towarzyszy jej w tym Sun Chemical, dostarczając farby fleksograficzne do produkcji realizowanej w niedawno zainstalowanej w nowym zakładzie maszynie drukującej czeskiej firmy Soma.

– Hadepol Flexo to przykład partnera, na współpracę z którym musieliśmy jakiś czas poczekać, by wpasować się w jego aktualne potrzeby. Stało się to możliwe, kiedy firma  wybudowała nową halę produkcyjną i zainwestowała w nową maszynę drukującą firmy Soma oraz – co się z tym wiąże – rozpoczęła poszukiwania dostawcy farb realizowanej w niej produkcji – mówi Robert Jałbrzykowski, menedżer sprzedaży w firmie Sun Chemical.


– Ponieważ jej inwestycje i partnerzy, jak są zawsze starannie przemyślani i dobierani, tym razem również drukarnia najpierw wykonała testy dotyczące farb, jakie stosowane miały być w jej nowych maszynach i dopiero wówczas wybrała Sun Chemical spośród innych ofert. Firma dostarcza już farby do pierwszej z zakupionych maszyn Soma – podkreśla Leszek Gumowski, właściciel Hadepol Flekso.

Fot. Hadepol Flekso.

W niedługim czasie bowiem w Hadepolu pojawią się kolejne urządzenia tego producenta: jesienią druga, w 2019 roku – trzecia. Z okazji instalacji wspomnianej już pierwszej z nich i otwarcia nowej hali produkcyjnej, 17 maja br. w siedzibie drukarni w Rypinie miała miejsce Konferencja Flekso & Przyszłość Poligrafii, zorganizowana przez firmy Hadepol oraz Soma. Przybyło na nią około 150 zaproszonych gości, wśród nich przedstawiciele drukarń, mediów, a także liczni partnerzy biznesowi drukarni, wśród nich firma Sun Chemical. Jej przedstawiciel, Colin Smith miał tu swoje wystąpienie, dotyczące  rozwoju w druku fleksograficznym z dużymi prędkościami.

– Zakup nowych maszyn drukujących był dla drukarni Hedepol Flexo także inspiracją do inwestycji we własną mieszalnię farb. Dlatego nasza oferta skupiła się na zaproponowaniu tej drukarni odpowiedniego systemu farbowego. Jest on oparty na bazowych komponentach pigmentowych, przeznaczonych do stosowania w farbach do druku z dużymi prędkościami i wysoką rozdzielczością – dodaje Robert Jałbrzykowski. 

Integralną częścią systemu farbowego, decydującą o jego właściwościach i zastosowaniu jest tzw. żywica technologiczna. Firma Sun Chemical dla potrzeb Hadepolu zarekomendowała system Solvaprint TF, charakteryzujący się możliwością zastosowania do szerokiej gamy podłoży drukowych (folii) i doskonałą – jak podaje producent – drukownością, m.in. odpornością na mrożenie, wysoką stabilnością.

Co ważne – konstrukcja tego systemu farbowego zakłada możliwość (w zależności od potrzeb) dużego udziału baz pigmentowych względem żywicy technologicznej, co decyduje o wysokiej pigmentacji produkowanych we własnej mieszalni farb. Charakterystyka produkowanego przez Hadepol Flexo asortymentu opakowań wymaga użycia znacznych ilości farb białych.

– Dostarczane przez nas farby charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami adhezji, poziomem bieli, możliwością zastosowania w procesach sterylizacji i głębokiego mrożenia – mówi Robert Jałbrzykowski.

–  Z firmą Sun Chemical znamy się od wielu lat. Kiedy nasze inwestycje w ostatnim czasie nabrały tempa, rozpoczęliśmy poszukiwanie partnera w zakresie dostarczanych do nas farb fleksograficznych. Przeprowadziliśmy więc testy laboratoryjne: analizę porównawczą farb różnych producentów, przede wszystkim dotyczącą poziomu pigmentacji i ceny za jednostkę.  W tym zakresie firma Sun Chemical i jej produkty okazały się najlepsze. Kolejne testy – tym razem już produkcyjne – jedynie potwierdziły słuszność dokonanego wyboru. Stawał się on więc coraz bardziej oczywisty. Dodatkową wartością, którą zawsze cenimy u naszych partnerów, było również to, że Sun Chemical okazał nam dużo wsparcia technicznego. Był to dla nas bowiem czas szczególny – rozpoczynaliśmy pracę na nowej, bardzo dobrej jakościowo maszynie drukującej, więc zależało nam, aby wszystkie elementy procesu, w tym materiały (także farby) gwarantowały nam jak najwyższy poziom jakości końcowego produktu. Zadowolenie naszych klientów jest bowiem od zawsze dla nas największą wartością – mówi Leszek Gumowski.

Firma Hadepol Flexo swoimi początkami sięga lat 90. ubiegłego wieku. Od początku istnienia związana jest z rynkiem opakowań różnego przeznaczenia, będąc najpierw ich dystrybutorem, potem hurtownią, z czasem angażując się w produkcję własną.

– Mając na uwadze zmiany i prognozy na coraz bardziej wymagającym rynku na którym przetrwają tylko te firmy, które będą miały do zaoferowania wysokiej jakości produkt, szeroki asortyment i możliwość utrzymywania konkurencyjnych cen, nieustannie dążymy do sprostania tym wyzwaniom. W związku z tym systematycznie rozbudowujemy przedsiębiorstwo we wszystkich obszarach jego działania: od personelu i jego kwalifikacji, poprzez technologię produkcji, po coraz bardziej zaawansowane działania marketingowe. Posiadamy obecnie własną mieszalnię farb, zajmujemy się uszlachetnianiem, konfekcjonowaniem opakowań i w coraz szerszym zakresie otwieramy się na eksport naszych produktów, gdzie odnotowujemy coraz większe sukcesy – mówi Leszek Gumowski.

Ambicją właściciela drukarni niemal od początku działalności była kompleksowa obsługa firm piekarniczych i cukierniczych. Nadal pozostaje jej wierny, choć firma obsługuje również sieci handlowe i segment świeżej żywności. W tych kierunkach podążają jej kolejne inwestycje, w tym wspomniane maszyny Soma.

– W kontekście tych zakupów i naszego dalszego rozwoju potrzebowaliśmy partnera, który posiada szerokie portfolio produktowe w zakresie farb. Taką firmą okazał się Sun Chemical. W naszej produkcji stosujemy farby, które muszą mieć specjalne certyfikaty – są to produkty dopuszczone do niebezpośredniego kontaktu z żywnością, ale zupełnie bezpieczne. Sun Chemical  również tu wykazał swoją przewagę konkurencyjną nad innymi dostawcami. Mamy nadzieję, że nasza współpraca okaże się owocna i przetrwa wiele lat. Na obecnym etapie jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości farb dostarczanych nam przez tego producenta. Co więcej, Sun Chemical okazuje się być niezawodnym partnerem, zapewniającym nam odpowiednie wsparcie.Po serii rygorystycznych testów w naszej nowej maszynie wspólnie dopasowaliśmy farby z oferty tego producenta do produkcji realizowanej przez naszą drukarnię, co zaowocowało obecną współpracą. Cały czas jesteśmy też otwarci na wszelkie propozycje ze strony tej firmy, które mogą pomóc nam w rozwoju. W tym zakresie Sun Chemical również doskonale się sprawdza; firma na bieżąco informuje nas o wszelkich nowinkach technologicznych. Tym samym okazuje się partnerem w pełnym tego słowa znaczeniu. Tę wartość dodaną szczególnie również sobie  cenimy u naszych dostawców – podsumowuje Leszek Gumowski.

– Jest nam bardzo miło wspierać naszych klientów, oferując im produkty, których jakość może zapewnić im dalszy rozwój. Jednak nasza oferta to nie tylko sam produkt, ale również usługi o wartości dodanej, które opieramy na trzech filarach: wysokiej jakości, serwisie oraz innowacyjności. Hadepol to firma, która ceni sobie podobne wartości, dlatego współpraca z nią jest dla nas bardzo cenna – dodaje Robert Jałbrzykowski. 

www.sunchemical.com.pl