Nowości, Wielki Format

Plotery Mutoh skupiły uwagę… fotografów

Podczas łódzkie targów Film Video Foto (12-14 kwiecień 2018), obecne na stoisku Atrium plotery Mutoh, skupiły uwagę sporej grupy profesjonalistów i amatorów… a było ich na targach blisko 16 tysięcy!

Na stoisku firmy Atrium Centrum Ploterowe, prezentowane były wielkoformatowe drukarki japońskiej firmy Mutoh, pracujące w technologiach: żywicznej UMS, eko-solwentowej, LED-UV oraz sublimacyjnej, a także szeroka gama materiałów do druku dla fotografów i artystów.

– Odwiedzający stoisko zgodnie zauważyli, że technologie cyfrowego druku wielkoformatowego w ostatnich latach się zauważalnie rozwinęły. Jakość druku obecnie osiągalna na drukarkach wielkoformatowych zadowoli większość odbiorców końcowych – mówi Paweł Stania z Atrium Centrum Ploterowe.

– Odwiedzający stoisko Atrium, byli pozytywnie zaskoczeni niskimi kosztami druku uzyskiwanymi na drukarkach Mutoh i jednocześnie jakością druku. Koszty na poziomie kilku złotych, w zależności od technologii UMS, pigmentowej, sublimacyjnej lub LED to ogromny atut maszyn Mutoh w porównaniu do innych urządzeń znanych marek – dodaje Paweł Stania.

Drukuj Panie na czym chcesz…

– Największym zainteresowaniem na naszym stoisku cieszyła się drukarka do zadruku bezpośredniego na obiektach w technologii LED-UV – Mutoh ValueJet 426 UF. Drukowaliśmy na ceramice (kafelkach), aluminium, eko-skórze, drewnie, w jakości foto. Wielu fotografom z uwagi na nowe, nieograniczone możliwości zapaliła się lampka, i nie była to lampa błyskowa… – kometuje Paweł Stania.

Mutoh ValueJet 426UF zyskał w Polsce już wielu użytkowników i to w różnych branżach, od poligraficznej, przez reklamową, po specjalistyczne zastosowania w przemyśle i produkcji. Ta ”biurkowa drukarka” LED-UV, umożliwia druk na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym A3+(483 x 329 mm), grubości do 7 cm i ciężarze do 4 kg. Obiekty umiejscawia się na stole roboczym wyposażonym w podsys.

Nad urządzeniem czuwa i steruje zaawansowane oprogramowanie pod Windows (można ploter użyć jak „zwykłą” drukarkę”). Mutoh ValueJet 426 UF proponowany jest w konfiguracji CMYK lub CMYK + kolor BIAŁY + lakier, co umożliwia druk wielowarstwowy w różnych kombinacjach. Mutoh ValueJet 426 UF obsługuje ekologiczne atramenty do bezpośredniego zadruku przedmiotów twardych jak i atramenty do zadruku nośników elastycznych.

Mutoh ValueJet 426UF oferuje bezkompromisową jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Przeznaczona jest więc do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.

Cechą wyróżniającą japońskie drukarki LED od innych rozwiązań na rynku jest brak zapachu zadrukowanego przedmiotu. To jeden z dowodów na ekologiczność rozwiązań tego producenta. Warto zauważyć, że drukarki LED firmy Mutoh nie wymagają podłączania zewnętrznych systemów filtrujących powietrze czy innych wyciągów.

Co tak tanio i szybko Panie?

– To co przyciągało uwagę odwiedzających były na pewno koszty druku. W szeroko rozumianej branży „foto” klienci jak i fotografowie, przyzwyczajeni są do bardzo wysokich kosztów druku na poziomie kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Technologia żywiczna Mutoh UMS pozwala zadrukować papier, tapetę czy płótno za kilka złotych. Można argumentować, że 4 kolorowa technologia druku CMYK wypadnie gorzej od drukarek wyposażonych w 8 czy więcej kolorów ale 99% odbiorców nie zauważy różnicy. Więc, po co przepłacać? – relacjonuje przedstawiciel Atrium.

Plotery serii ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83% (z CMYKa!) – to najwięcej w branży drukarek wielkoformatowych.

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru mamy dwie szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h.

– Na stoisku pokazaliśmy najpopularniejszy model w branży – szybki i wydajny Mutoh ValueJet 1324 X. Jego prędkość sięga prawie 30 m2/h a szerokość robocza wynosi maksymalnie 1.37 metra. Taka wydajność to wielo… wielokrotnie więcej niż w znanych drukarkach „foto” – dodaje Paweł Stania.

Wszystkie plotery Mutoh ValueJet serii X posiadają cechę wspólną – japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster.

Intelligent Interweaving, czyli tak zwany druk „falą” czy też „chmurką” pozwala wyeliminować paskowanie poprzez nakładanie rozmytego rastra. Kolejne warstwy atramenty nachodzą na siebie i się przeplatają, przez co nie występuje tzw. efekt paskowania nawet w trybach wysokiej prędkości.

Drugą technologią jest Mutoh DropMaster. Jest to opatentowana przez firmę Mutoh technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. DropMaster gwarantuje, że kropla atramenty zawsze trafia w przewidziane miejsce.

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu.

Oprócz wspomnianych technologii warto wspomnieć, że w ploterach ValueJet serii X zastosowano rozwiązania unikalne jak np.: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, światowej klasy oprogramowanie Onyx 12 lub Onyx Thrive, szczelny, hermetyczny i bezpieczny dla użytkownika i plotera system atramentów w workach.

Za wielki ten wielki format Panie

Dla użytkownik potrzebujących „małego-wielkiego” formatu, japoński producent opracował ploter Mutoh ValueJet 628. Ten 8-kanałowy ploter o szerokości roboczej 62 cm, pracuje w technologii eko-solwentowy i jest wyposażony w technologię znane z topowych modeli, jak Intelligent Interweaving.

– Szerokość zadruku 62 cm w połączeniu z niskim kosztem zadruku w porównaniu do typowych drukarek fotograficznych, jest idealnym rozwiązaniem dla zakładów fotograficznych. Co więcej, dzięki atramentom eko-solwentowym można zadrukować szeroką gamę niedrogich nośników do aplikacji wewnętrznych jak i zewnętrznych: od fotografii, przez reprodukcje, przez plakaty, po grafiki reklamowe – mówi Paweł Stania.

W połączeniu z ploterem tnącym o tej samej szerokości (np. Summa D60), Mutoh ValueJet 628 tworzy wydajny system do druku i wycinania naklejek, etykiet, itd.

A na poduszce można?

Nie mniej ciekawą od technologii LED jest sublimacja. Jej szerokie możliwości, pozwalają na znakowanie nie tylko tekstyliów, ale też gadżetów reklamowych, sprzętów sportowych, dekoracji, mebli i wielu innych nośników i obiektów.

Na stoisku można było zapoznać się z niedrogim, szybkim i produktywnym ploterem sublimacyjnym Mutoh RJ-900 XG o szerokości 1.07 m.

– Jest to najpopularniejszy ploter sublimacyjny w Polsce. Liczba jego instalacji przekracza kilkaset sztuk. W niektórych przedsiębiorstwach pracuje nawet po kilkanaście urządzeń RJ-900 – reasumujeprzedstawiciel Atrium Centrum Ploterowe.

W zależności od zastosowanego atramentu, Mutoh RJ-900 może pracować jako maszyna sublimacyjna lub graficzna z atramentami wodno-pigmentowymi.

Wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh w Polsce – Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

 KL