Etykiety i opakowania, Nowości

Konkurs na projekt opakowania „Better with Less”

Codziennie na świecie zużywane są miliardy opakowań konsumenckich, a ich liczba wciąż wzrasta. Konkurs Better with Less – Design Challenge rzuca projektantom opakowań wyzwanie, którym jest opracowanie jeszcze bardziej przyjaznych środowisku, funkcjonalnych rozwiązań opakowaniowych dla towarów codziennego użytku.W skład międzynarodowego jury konkursu wchodzą uznani specjaliści od projektowania opakowań.

Konkurs Better with Less – Design Challenge rozpoczyna się 6 listopada 2017 r. Zorganizowany przez Metsä Board międzynarodowy konkurs na projekty opakowań ma na celu znalezienie nowych rozwiązań dla niektórych z najczęściej używanych i najszybciej zwiększających popularność opakowań konsumenckich.

Codziennie na świecie zużywa się miliardy opakowań konsumenckich, a wraz ze wzrostem liczby ludności wciąż rośnie liczba opakowań.Duża ilość tworzyw sztucznych stosowanych w opakowaniach stanowi przedmiot troski na skalę międzynarodową, ponieważ globalnie każdego roku prawie dziewięć milionów ton odpadów tworzyw sztucznych trafia do oceanów.

Opakowania będą w przyszłości dalej odgrywały ważną rolę w ochronie i promocji produktów, ale wobec wzrostu konsumpcji, jeszcze ważniejsze staje się rozwijanie rozwiązań opakowaniowych wykorzystujących odnawialne materiały, niewytwarzane z paliw kopalnych, oraz rozsądniejsze korzystanie z zasobów.Metsä Board wie o tym, że projektanci opakowań mają do odegrania decydującą rolę, a obciążenie dla środowiska można zmniejszyć, na przykład, dzięki obniżeniu wagi opakowań, korzystaniu z odnawialnych materiałów i recyklingowi.

– Projekt opakowania może mieć duży wpływ na środowisko.Musimy znajdować nowe rozwiązania, pamiętać o przyszłych pokoleniach i poszukiwać sposobów tworzenia opakowań, które są bardziej atrakcyjne dla konsumentów, ale w mniejszym stopniu obciążają środowisko.Celem konkursu jest wsparcie innowacyjnego i zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju projektowania opakowań, na całym świecie – powiedział przewodniczący i członek jury – Cyril Drouet, Design & Innovation Director, Metsä Board.   

Ocenę prac konkursowych wykona międzynarodowe jury, z udziałem znanych ekspertów w dziedzinie projektowania opakowań:Terri Goldstein – specjalistka w zakresie promocji marek i projektowania opakowań.Peter Désilets – strateg i specjalista w zakresie stosowania zasad zrównoważonego rozwoju do opakowań.Marianne Rosner Klimchuck – ekspert w dziedzinie projektowania opakowań i kierownik katedry metod projektowania w komunikacji w Fashion Institute of Technology.Lars G. Wallentin – projektant opakowań współpracujący ze znanymi na całym świecie markami i John B. Mahaffie – futurolog, którego podstawową dziedziną specjalizacji są przyszłościowe rozwiązania opakowaniowe.  

Rejestracja trwa od 6 listopada 2017 r. do 31 marca 2018 r. i jest dostępna pod adresem:www.betterwithless.org.Projekty nowych rozwiązań mogą dotyczyć opakowań konsumenckich, na przykład do posiłków na wynos, handlu internetowego, preparatów do odnowy biologicznej, kosmetyków i suchej żywności.

Nagrodą główną w konkursie Better with Less – Design Challenge jest 10 000 euro.Konkurs jest otwarty także dla studentów, a dodatkową nagrodą jest możliwość odbycia stażu przez jednego studenta lub jedną studentkę w zespole usług opakowaniowych Metsä Board w Szanghaju.Finaliści i zwycięzcy zostaną przedstawieni na wiosnę 2018 r.

Konkurs można śledzić w mediach społecznościowych, za pomocą hasztagu #betterwithless.

www.betterwithless.org

KL