Nowości, Wielki Format

Prezentacja rozwiązań inkjetowych Agfa Graphics na międzynarodowych wydarzeniach branżowych

W minionych tygodniach Agfa Graphics wzięła udział w kilku wydarzeniach branżowych, na których prezentowała swoje rozwiązania bazujące na technice inkjet UV. W dniach 10-12 października firma wystąpiła ze stoiskiem na dorocznej wystawie SGIA (której była Platynowym Sponsorem), tym razem odbywającej się w Nowym Orleanie. Oficjalną premierę na północnoamerykańskim rynku miał tam przemysłowy ploter Jeti Tauro H2500 LED. Kilka tygodni później, na targach Sign Expo Canada 2017, po raz pierwszy w Kanadzie pokazano płaski ploter Anapurna FB2540i LED. Firma aktywnie uczestniczy także w imprezach branżowych odbywających się w Europie. W dniach 5-6 października wzięła udział w The Inkjet Conference –forum organizowanym od kilku lat w Düsseldorfie. Będzie również wystawcą (na stoisku nr 639) i jednym z głównych partnerów targów InPrint 2017, dedykowanych szeroko rozumianemu drukowi przemysłowemu, które odbędą się w dniach 14-16 listopada na terenach Messe München w Monachium.

SGIA 2017: północnoamerykańska premiera plotera Jeti Tauro H2500 LED

Obecność na wystawie i konferencji SGIA 2017 belgijski producent wykorzystał nie tylko do zaprezentowania kilku innowacyjnych rozwiązań ze swojej bogatej oferty dedykowanej zastosowaniom wielkoformatowym, ale też do świętowania przypadającego na ten roku jubileuszu 150-lecia istnienia Agfa Graphics. Akcenty z tym związane były obecne na stoisku, firma zorganizowała też urodzinowe „przyjęcie”, w którym wzięło udział ponad 200 klientów i partnerów biznesowych z tamtego regionu.
Spośród maszyn podczas wystawy szczególną uwagę zwiedzających przyciągał – prezentowany po raz pierwszy na rynku północnoamerykańskim – ploter Jeti Tauro H2500 LED. To hybrydowe urządzenie, umożliwiające bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych i giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m, zostało wyposażone – podobnie jak większość rozwiązań Agfa Graphics, bazujących na technice inkjetowej – w energooszczędne promienniki UV LED. Zapewniają one użytkownikom szereg korzyści: szybszy start maszyny, niższe koszty jej eksploatacji i utrzymania oraz możliwość zastosowania szerszej gamy podłoży.

Jeti Tauro H2500 LED to ploter przeznaczony do pracy w trybie całodobowym, obsługujący średnie i duże nakłady, którego wydajność można zwiększyć nawet o 30% dzięki specjalnej opcji ABF. – Nasi klienci przeanalizowali zużycie atramentu Jeti Tauro i wnioski są bardzo pozytywne, zwłaszcza w perspektywie długookresowej – mówi Deborah Hutchison, kierująca działem marketingu w Agfa Graphics North America. – Szczególne wrażenie robi na nich fakt, że w maszynie tej można uzyskać tak wysoką jakość przy dużych prędkościach i niskim zużyciu atramentów.

Technologia UV LED znalazła zastosowanie także w pozostałych urządzeniach prezentowanych przez firmę podczas wystawy SGIA. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się inny hybrydowy ploter z jej oferty – Jeti Mira 2732 HS LED, umożliwiający drukowanie w sześciu kolorach z opcjonalną bielą na mediach o szerokości maksymalnej 2,69 m. Jest to wszechstronne i elastyczne w użytkowaniu rozwiązanie z płaskim stołem i dostawianym modułem „roll-to-roll”. Inne dostępne tu opcje uwzględniają m.in. zastosowanie primera przy szczególnie wymagających podłożach czy też lakieru, gdy niezbędne jest uzyskanie efektów specjalnych, np. 3D. Z kolei funkcja „print & prepare” umożliwia operatorowi wprowadzenie do maszyny nowej pracy jeszcze w trakcie realizacji wcześniejszego zlecenia.

Z myślą o firmach specjalizujących się w zadrukowywaniu materiałów, giętkich na stoisku prezentowany był ploter Anapurna H3200i LED. Maszyna obsługuje media o szerokości maksymalnej 3,2 m i jest wykorzystywana zarówno przy zastosowaniach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ploter drukuje – podobnie jak wcześniej wymieniane modele – w sześciu kolorach z opcjonalną bielą, wykorzystywaną m.in. przy zadrukowywaniu materiałów przezroczystych (np. backlitów).
Portfolio urządzeń Agfa Graphics, pozwalających na druk podłoży sztywnych, reprezentował na SGIA ploter Anapurna FB2540i LED. Urządzenie drukuje w trybie jednoprzebiegowym w sześciu kolorach z dodatkową bielą i jest – zdaniem producenta – optymalnym rozwiązaniem przy jednoczesnym realizowaniu wielu prac na mediach o różnych formatach. Poza prezentacją na SGIA, urządzenie to – sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0 – pokazano na targach Sign Expo Canada 2017. Był to oficjalny debiut rynkowy tego rozwiązania na rynku kanadyjskim.

The Inkjet Conference: specjalistyczne atramenty Agfa Graphics

Agfa Graphics po raz kolejny wzięła udział jako partner tej dwudniowej konferencji edukacyjnej, zorganizowanej przez stowarzyszenie ESMA i poświęconej przemysłowym zastosowaniom techniki inkjetowej. Na jej stoisku obecni byli Marc Graindourze – Business Development Manager w dziale atramentów przemysłowych oraz Jan De Vooght – dyrektor generalny tej jednostki. Pierwszy z nich wystąpił też z prezentacją zatytułowaną „Rozwiązania do przemysłowego druku inkjetowego w kontekście dedykowanych, specjalistycznych atramentów”. W referacie znalazły się m.in. odniesienia do coraz bardziej powszechnego ich zastosowania w różnych branżach przemysłu, gdzie druk jest integrowany z istniejącymi procesami wytwórczymi. W tym celu głowice inkjetowe są implementowane w ramach kompletnych linii. Druk zaś spełnia rolę funkcjonalną, dekoracyjną bądź stanowi część procesu produkcji. W tym celu – jak zapewniał prelegent – Agfa Graphics tworzy i udoskonala wysokiej jakości atramenty dedykowane wielu różnorodnym, specyficznym zastosowaniom. Ich uzupełnieniem jest zaawansowane oprogramowanie, które pozwala użytkownikowi wdrażać procesy związane z zarządzaniem barwą, personalizacją czy wstępną weryfikacją przetwarzanych plików.

InPrint 2017: integracja druku i procesów przemysłowych

Ten aspekt wykorzystania procesów poligraficznych leży u podstaw idei powołania do życia targów InPrint, które już po raz kolejny zostaną zorganizowane w Europie – tym razem w dniach 14-16 listopada w Monachium. Agfa Graphics jest ich strategicznym partnerem i współzałożycielem. Co ciekawe, w tym roku impreza po raz pierwszy została zorganizowana także na rynku północnoamerykańskim.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Agfa Graphics zaprezentuje na targach InPrint swoje zaawansowane rozwiązania z obszaru druku inkjetu przemysłowego, jakie mogą znaleźć zastosowanie np. w procesach dekorowania, numerowania, znakowania czy kodowania. Dzięki ścisłej współpracy z integratorami systemowymi, firma posiada zaawansowaną wiedzę technologiczną, pozwalającą na tworzenie, rozwijanie i wdrażanie wysokiej jakości atramentów oraz innych ciekłych materiałów eksploatacyjnych, dostosowanych do różnych aplikacji przemysłowych.

Goście odwiedzający stoisko Agfa Graphics będą mogli zapoznać się z licznymi przykładami zastosowania jej rozwiązań do druku przemysłowego. Znajdą się na nim m.in. zadrukowanie tuby i pojemniki, personalizowane obuwie oraz butelki PET. Wszystkie one będą reprezentować te segmenty rynkowe, w których zastosowanie materiałów eksploatacyjnych Agfa Graphics z jednej strony wzbogaca funkcjonalność finalnych produktów, z drugiej – umożliwia wprowadzenie w nich elementów dekoracyjnych.

– Nasza firma od wielu lat z powodzeniem wdraża rozwiązania sprzętowe i software’owe, jak też materiały eksploatacyjne w przedsiębiorstwach reprezentujących różne, często bardzo odległe od siebie obszary rynku. To z myślą o nich organizowane są targi InPrint, które Agfa Graphics wspiera od początku istnienia tej imprezy. Na wystawie tej widać bardzo wyraźnie, że współczesne rozwiązania inkjetowe można zaadaptować z myślą o produkcji najróżniejszych przedmiotów. Z naszych lokalnych doświadczeń wynika, że z możliwości tych korzystają również przedsiębiorcy z Polski. Serdecznie zapraszamy ich do odwiedzenia targów InPrint i wizyty na stoisku Agfa Graphics – mówi Przemysław Arabski, szef działu druku cyfrowego Agfa Graphics w naszym kraju.

www.agfa-polska.pl

KL