Nowości, Wielki Format

Mimaki przedstawia innowacyjne systemy druku/cięcia

Mimaki, producent wielkoformatowych drukarek atramentowych i systemów cięcia, ogłosiła wprowadzenie nowych rozwiązań UV LED z zakresu druku i cięcia z roli na rolę – Mimaki UCJV300-160 i UCJV150-160.

Te dwa systemy umożliwiają zwiększenie kreatywności w produkcji oznakowań i grafiki reklamowej przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznej dla Mimaki przystępności cenowej i prostoty użytkowania. Wraz z tym wyróżniającym się rozwiązaniem Mimaki wprowadza na rynek również zupełnie nowy, przyjazny dla środowiska atrament LUS-170, który gwarantuje uzyskanie żywych kolorów i przyciągających wzrok efektów drukowania. Seria UCJV ma być dostępna w czwartym kwartale 2017 r.

– Seria UCJV obejmuje dwa modele: czterokolorowy UCJV150-160 oraz UCJV300-160, który może obsługiwać do siedmiu kolorów atramentu w ekonomicznych butelkach jednolitrowych – mówi Ronald Van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – Oba modele mogą wytwarzać szeroką gamę drukowanych i ciętych materiałów oferowanych przez wielu dostawców usług druku oznakowań, materiałów wystawowych i opakowań. Technologia utrwalania UV-LED pozwala dostawcom usług poligraficznych stosować bogatszą gamę nośników, w tym nośników niepowlekanych i wiele rodzajów cienkich folii, które mogą być zbyt wrażliwe na ciepło i nie nadawać się do systemów lateksowych i solwentowych z utrwalaniem termicznym.

– W Mimaki ciężko pracujemy nad stałym wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań dla naszych klientów – dodaje Ronald Van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – Te dwa nowe systemy z pewnością realizują ten cel. Z przyjemnością zaprezentujemy ich nieograniczone możliwości odwiedzającym targi, w których będziemy brać udział we wrześniu i październiku.

Te nowe drukarki będą prezentowane podczas różnych targów na stoiskach firmy Mimaki oraz jej partnerów, m.in.:

 • Salon C!Print (Madryt, Hiszpania, 26–28 września 2017): Digidelta Internacional (stoisko C51)
 • Print in Progress (Paryż, Francja, 11–12 października 2017): Mimaki Europe (stoisko E18)
 • The Print Show (Telford, Wielka Brytania, 11–13 października 2017): Hybrid Services (stoisko C06b)
 • Viscom Italia (Mediolan, Włochy, 12–14 października 2017): Bompan (pawilon nr 8, stoisko E23/E27/G20)
 • Sign Istanbul (Stambuł, Turcja, 4–8 października 2017): Mimaki Eurasia (stoisko E20)
 • Viscom Düsseldorf (Niemcy, 18–20 października 2017): Mimaki Deutschland (hala 13, stoisko D19)

Jedna grafika prezentowana na dwa sposoby

Druk czterowarstwowy – na przykład kolor, czarny, biały, kolor – jest dostępny w modelu UCJV300-160 i zapewnia większe możliwości druku, co pozwala projektantom tworzyć warstwowe, transformatywne grafiki do zastosowań podświetlanych. Dzięki temu dostawcy usług poligraficznych mogą zaoferować coś unikatowego – dynamiczną grafikę, która „zmienia” swój wygląd lub kolorystykę w zależności od oświetlenia. Ta szczególna cecha umożliwia projektantom i dostawcom usług poligraficznych tworzenie efektownych, zyskownych wydruków przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów operacyjnych i skróceniu czasu produkcji.

Zintegrowana funkcja cięcia umożliwia wielkoseryjną produkcję etykiet, naklejek, wyklejek wystawowych, grafik podłogowych, sklepowych materiałów reklamowych, oznakowań pojazdów, opakowań, prototypów itp. na jednym urządzeniu. Dodatkowo technologia atramentów UV pozwala uniknąć typowych problemów, takich jak rozdzielenie folii, oraz innych związanych z cięciem, które mogą występować w przypadku atramentów solwentowych i lateksowych.

Błyskawiczne utrwalanie – do natychmiastowego użytku

Wydruki z maszyn serii UCJV są błyskawicznie utrwalane nawet przy najwyższych szybkościach produkcji. Pozwala to użytkownikom na szybkie wydrukowanie i bezpośrednie przejście do gotowego produktu, w przeciwieństwie do innych technologii, które wymagają wolniejszej produkcji, aby zapewnić czas na suszenie lub odgazowanie. W wielu przypadkach drukowanie UV materiałów błyskawicznie utrwalanych i o wysokiej odporności na zarysowania może również wyeliminować potrzebę dodatkowego wykończenia np. poprzez laminowanie, co pozwala dostawcom usług poligraficznych skrócić czas cyklu, a jednocześnie uzyskać dodatkowe oszczędności.

Biały atrament zwiększa wartość wydruku

Połączenie białych i kolorowych atramentów w modelu UCJV300-160 zwiększa wartość wydruków na foliach przezroczystych i półprzezroczystych. W porównaniu z atramentami alternatywnymi, takimi jak solwentowe czy lateksowe, atramenty utrwalane światłem UV zapewniają większą nieprzezroczystość przy mniejszym zużyciu atramentu na metr kwadratowy pokrycia – z zachowaniem wyrazistości i gęstości obrazu. Biały atrament o wysokiej nieprzezroczystości ułatwia również drukowanie w jednym przebiegu, co pozwala dostawcom usług poligraficznych łatwo i sprawnie tworzyć grafiki na szyby, które wyglądają inaczej z obu stron, takie jak oznakowania na drzwi z napisami PCHAĆ/CIĄGNĄĆ. Te cechy zapewniają wyższą produktywność, mniejszą ilość odpadów i doskonale zarejestrowane grafiki dwustronne przy niższych kosztach stałych na wydruk.

Funkcja ID Cut w oprogramowaniu RasterLink6 plus

Drukarki z serii UCJV są dostarczane z zaktualizowanym oprogramowaniem RasterLink6 plus. Ta nowa, bogata w funkcje wersja powszechnie stosowanego oprogramowania Mimaki RasterLink RIP zawiera funkcję ID Cut, która ułatwia i przyspiesza drukowanie i cięcie. Kod kreskowy odczytywany przez czujnik znaczników cięcia w drukarce / ploterze tnącym UCJV zawiera informacje na temat cięcia i obrotu umożliwiające maszynie UCJV zautomatyzowanie procesu cięcia. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku wykonywania zagnieżdżonych zadań drukowania/cięcia, ponieważ ploter tnący stale odczytuje dane zadań pojedynczych i zespolonych.

Oprogramowanie RasterLink6 plus zawiera również wtyczkę FineCut do Adobe Illustrator do podglądu wydruku 4-warstwowego, dzięki czemu operatorzy mogą przed wydrukowaniem sprawdzić efekt przejścia między oświetleniem dziennym i nocnym. RasterLink6 plus obsługuje teraz pliki PDF w wersjach 1.5 i nowszych.

Główne technologie Mimaki

Maszyny Mimaki mają wbudowane technologie zapewniające nadzwyczajną jakość druku i ciągłą produktywność.

 • Mimaki Advanced Pass System 4 (MAPS4) – wykorzystuje zaawansowane algorytmy do ograniczania widocznego prążkowania.
 • Variable Dot Printing (VDP) – zapewnia mniejsze krople atramentu do uzyskania płynniejszej gradacji oraz większe krople do zapewnienia jednolitych powierzchni o pełnym pokryciu.
 • Waveform Control (WFC) – stosuje częstotliwości dostrojone do ciężaru właściwego i lepkości atramentu, aby precyzyjnie kształtować i nanosić krople.
 • Mimaki Circulation Technology (MCT) – stale miesza białe atramenty, aby zapobiec wytrącaniu się pigmentu.
 • Moduł kontroli dysz (NCU) – monitoruje przerwy w dopływie atramentu do dysz i automatycznie aktywuje serię funkcji przywracania sprawności.
 • System przywracania sprawności dysz (NRS) – automatycznie przydziela sprawne dysze, gdy zostanie wykryta przerwa w dopływie atramentu.
 • Half Cut (HC) – opatentowana funkcja, która umożliwia cięcie arkusza podkładowego z pozostawieniem małego punktu łączącego, który w razie potrzeby można łatwo oderwać, co ułatwia obsługę wyciętych elementów konturowych i zapewnia zmniejszenie ilości odpadów.
 • Over Cut (OC) – wykonuje nacięcie poprzeczne w pozycji początkowej i końcowej, dzięki czemu gotowe elementy mają ostre krawędzie bez podciętych fragmentów.
 • Continuous (C) – znaczniki cięcia są automatycznie i w sposób ciągły wykrywane, co zapewnia dokładne cięcie.
 • Segment (S) – wykrywa pośrednie znaczniki cięcia w kierunku podawania oraz umożliwia 4-punktowe korekty każdego segmentu, aby zapewnić dokładne cięcie na dużej długości nawet wówczas, gdy obraz jest zniekształcony.

www.mimakieurope.com

KL