Druk Cyfrowy, Nowości

Pierwsza na rynku hiszpańskim maszyna Jet Press 720S firmy Fuji w drukarni cyfrowej La Trama

Firma Fujifilm poinformowała o pierwszym wdrożeniu cyfrowej maszyny inkjetowej Jet Press 720S na rynku hiszpańskim. Jej użytkownikiem stała się cyfrowa drukarnia La Trama, powstała zaledwie kilka miesięcy temu. Rozwiązanie Fujifilm stanowi podstawę parku sprzętowego tej firmy, specjalizującej się w personalizowanych zleceniach nisko- i średnionakładowych o charakterze komercyjnym.

La Trama to niezwykle dynamicznie rozwijająca się i nowocześnie zarządzana drukarnia cyfrowa z siedzibą w hiszpańskim mieście Zamudio. Jej pomysłodawcą był założyciel Estudios Durero – firmy poligraficznej, specjalizującej się w produkcji materiałów typu POP, zleceniach z zakresu Sign & Display oraz druku 3D. La Trama zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę – od projektu na dostawie wydrukowanej pracy skończywszy.

– Technologia inkjetowa Fujifilm idealnie wpasowała się w cele, jakie stawiamy przed sobą – mówi Josu López Txarterina, dyrektor zarządzający drukarnią La Trama. – Maszyna Jet Press 720S gwarantuje najwyższą jakość, pozwalając nam na realizację personalizowanych zleceń w konkurencyjnych cenach. W ciągu krótkiego okresu, w jakim jest przez nas użytkowana, wydrukowaliśmy w niej liczne magazyny, katalogi, broszury, plakaty, ilustrowane książki oraz wiele innych materiałów akcydensowych, uwzględniających zmienne dane. Maszyna znakomicie sprawdza się również przy wykonywaniu nakładów testowych oraz próbek, które używamy podczas rozmów z potencjalnymi klientami. Są one najlepszym odzwierciedleniem jakości, zapewnianej przez Jet Press 720S.

Josu López Txarterina, dyrektor zarządzający drukarnią La Trama.

– Jednym z wyzwań, z jakimi często borykają się firmy stosujące maszyny cyfrowe, jest zdolność tych urządzeń do realizowania wysokiej jakości prac na różnorodnych gatunkach papieru. Dzięki Jet Press 720S problem ten został wyeliminowany – a to za sprawą dedykowanego primera – Rapid Coagulation Primer – który jest nanoszony na podłoże przed właściwym procesem drukowania. W efekcie możemy stosować naturalny, niewymagający specjalnego i wcześniejszego przygotowania papier, a finalne wydruki wychodzące z urządzenia Fujifilm oferują niesamowity wręcz kontrast i wysoki poziom nasycenia kolorystycznego. Wysoka kontrastowość i szersza przestrzeń barwna, brak obciągów oraz natychmiastowe schnięcie wydruków to kolejne zalety tej maszyny. Inną jest bogaty gamut kolorystyczny, umożliwiający reprodukowanie wielu barw z biblioteki Pantone. Dzięki temu byliśmy w stanie odwzorowywać kolory zgodnie z oczekiwaniami klientów – dodaje Ander Soriano, dyrektor zarządzający Estudios Durero.

– Biorąc pod uwagę prędkość (2,7 tys. arkuszy na godzinę) oraz stały format (50 x 70 cm), jesteśmy niezwykle zadowoleni z rezultatów osiąganych w tej maszynie. Zastosowana tu technologia zapewnia jej niezwykłą solidność – urządzenie to przypomina de facto maszynę offsetową z wbudowanymi głowicami inkjetowymi. Także zmiana między kolejnymi zleceniami następuje tu bardzo szybko i łatwo, eliminując zbędne przestoje maszyny. Zaś jakości zapewnianej przez Jet Press 720S nie da się porównać z jakąkolwiek inną maszyną cyfrową – mówi Josu López Txarterina, który ma nadzieję, że niedawna instalacja Jet Press 720S da jego firmie przewagę konkurencyjną i umożliwi odniesienie sukcesu rynkowego.

– Utrzymanie stabilnej jakości druku przez cały czas może być trudne, choćby ze względu na pojawiające się problemy z farbą, wodą czy stabilnością kolorystyczną. W przypadku Jet Press 720S zagrożenia te w zasadzie nie występują, a wszystkie realizowane w niej odbitki cechuje niezwykła jednolitość – dodaje dyrektor La Trama.

– Drukarnia cyfrowa La Trama to nowe przedsięwzięcie z szeroką wizją: dostarczać swoim klientom materiały poligraficzne o najwyższej jakości, realizowane z odpowiednią prędkością i elastycznością. Maszyna Jet Press 720S i technologia inkjetowa Fujifilm, na jakiej bazuje to rozwiązanie, to idealny wybór, by wizja ta stała się rzeczywistością. Liczymy na długą i owocną dla obu stron, partnerską współpracę z firmą La Trama, a jej kierownictwu życzymy dynamicznego rozwoju i wielu sukcesów rynkowych – podsumowuje Joan Casas, menedżer w dziale systemów graficznych Fujifilm Spain.

KL