Artykuły, Wielki Format

Premiera pierwszego plotera drukującego w technologii Canon UVgel

8 marca w Canon Customer Experience Centre, mieszczącym się w holenderskim mieście Venlo, miała miejsce premiera maszyny Océ Colorado 1640 – pierwszego plotera drukującego z roli wykorzystującego innowacyjną technologią Canon UVgel. Ponad 100 dziennikarzy z regionu EMEA pojawiło się w centrum demonstracyjnym Canon, by osobiście zobaczyć premierę nowego urządzenia.

Zapowiedź nowej technologii pojawiła się już we wrześniu zeszłego roku, kiedy to Canon poinformował, że wprowadza rewolucyjną technologię druku UVgel – innowacyjne rozwiązanie utwardzania UV, które po raz pierwszy zostanie wykorzystane w zapowiadanej linii ploterów rolowych. Jak informuje Canon, technologia UVgel ma zrewolucjonizować pracę dostawców usług druku, zapewniając większą efektywność produkcji i wydajność oraz wysokiej jakości druk na szerokiej gamie nośników.

Premiera nowszej maszyny Océ Colorado 1640 odbyła się w Canon Customer Experience Centre w holenderskim Venlo.

Spotkanie otwarł Jeppe Frandsen, Executive Vice President w Canon Europe, który nawiązując do głównych zalet technologii, przedstawił gościom genezę jej rozwoju: na jakie potrzeby i wyzwania klientów jest ona odpowiedzią, jakie nowe możliwości otwiera przed branżą poligraficzną, a także, jakie innowacje biznesowe pozwoli osiągnąć.

Jeppe Frandsen, dyrektor Production Printing Group w Canon Europe podczas premiery Océ Colorado 1640 w Canon Customer Experience Centre.

Jako kolejny głos zabrał Mark Lawn, dyrektor ds. profesjonalnych rozwiązań druku na Europę w Canon Europe, który powołując się na badania rynkowe, wskazywał kierunki rozwoju druku i segmenty, które będą się zmieniać i ewoluować. Jak podkreślał, zmainy dotyczą między innymi druku wielkoformatowego, na którego popyt stale rośnie, a producenci materiałów graficznych chcą rozwijać swoje możliwości produkcyjne. Ich rosnące wymagania, dotyczące m. in. czasu realizacji wydruków sprawiają, że aktualne rozwiązania są często niewystarczające.

Tuż po uroczystym odsłonięciu – Océ Colorado 1640 z technologią UVgel.

– Dotychczas drukarze musieli godzić się na technologiczny kompromis między szybkością, jakością a różnorodnością obsługiwanych nośników. Wprowadzając ploter Océ Colorado 1640 z technologią UVgel, Canon oferuje optymalną równowagę między jakością, produktywnością, automatyzacją, szerokim zakresem zastosowań i redukcją kosztów operacyjnych. Drukarka wyznacza nowy standard druku z roli na rolę. Wszystko to pozwala rozszerzyć możliwości produkcyjne i otworzyć się na nowe źródła przychodów – dodaje Mark Lawn.

Słowa te uzupełnił Dirk Brouns – European Strategy & Business Development Director, powołując się m. in. na wyniki badań z 2015 roku, wedle których rynek wydruków z roli na rolę od 2015 roku notuje sukcesywny wzrost, mający się utrzymać w tendencji wzrostowej do 2020 roku. Jak potwierdzają wyniki innego badania – Infotrends z 2013 roku, kluczową wartością dla branży staje się jak nakrótszy czas realizacji zlecenia. Już 41% wszystkich zleceń to realizacje, które muszą być wyprodukowane w mniej niż 24 godziny od złożenia zamówienia. Czas realizacji pomiędzy 24-48 godzinami odpowiada 21% wszystkich zamówień, powyżej 48 godzin może “czekać” natomiast tylko 38% wszystkich zleceniodawców. Wyniki te są jednoznacznym potwierdzeniem powtarzanego przez Canon motta premiery “Produktywność jest kluczem”. I odpowiedzią na potrzeby tej produktywności ma być wlaśnie rodzina maszyn z technologią UVgel.

“Produktywność jest kluczem”

Premierowa maszyna Océ Colorado 1640 jest najszybszym urządzeniem w tym segmencie na rynku – prędkość druku sięga nawet 159 m2/h dla takich zastosowań, jak druk billboardów i banerów zewnętrznych. Nawet przy najwyższym poziomie jakości, podczas druku materiałów przeznaczonych do oglądania z bliska wewnątrz budynków, ploter produkuje materiały z szybkością 40 m2/h.

 

Przykłady plakatów wydrukowanych z użyciem technologii UVgel.

Atrament Canon UVgel zostaje natychmiast utrwalony na nośniku, tworząc ściśle kontrolowane i precyzyjnie naniesione krople. Wyeliminowanie rozlewania się i zlewania atramentu na nośniku pozwala nakładać krople o ściśle określonej objętości przy każdym przebiegu i dzięki temu można tworzyć bogate, wyraziste obrazy w szybkim tempie.

Nowoczesny, niskotemperaturowy system utwardzania LED-UV porusza się niezależnie od głowicy drukującej, umożliwiając równomierne utwardzanie UV. Utwardzony żel jest natychmiast suchy i gotowy do dalszej obróbki lub laminowania, co jest ogromną wartością dla dostawców usług druku, szczególnie przy zleceniach z krótkim terminem realizacji.

 

Océ Colorado 1640 sprawdzi się doskonale przy grafikach podłogowych. W zależności od oczekiwanej jakości i żywotności wydruku, może być poddany laminacji.

Kolejnym rozwiązaniem podnoszącym produktywność pracy na nowym ploterze jest możliwość konfiguracji Océ Colorado 1640 z dwiema rolkami, co pozwala przełączać się w trakcie pracy między dwoma rodzajami i rozmiarami nośników, umożliwiając produkcję wydruków mieszanych.

Jakość bez ograniczeń

Jak informują przedstawiciele Canon, Océ Colorado 1640 zapewnia doskonałą jakość i powtarzalność produkcyjną. Precyzyjne krople UVgel natychmiast są utrwalane na nośniku i tworzą ostre obrazy z minimalnym powiększaniem się kropli, praktycznie bez satelitów, a ścisła kontrola kropli gwarantuje wysoką powtarzalność barw na kolejnych wydrukach.

W głowicach drukujących Canon UVgel wykorzystano opatentowaną technologię ciągłego monitorowania dysz, która używa próbkowania akustycznego do wykrywania i korygowania źle działających dyszy, co praktycznie eliminuje białe linie. Pozwala to na bezproblemową pracę urządzenia i ogranicza konieczność ingerencji operatora.

Unikatowy system dwóch rolek pozwala skrócić czas ładowania nośników nawet o 30% w stosunku do konkurencyjnych technologii.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń drukujących z roli na rolę, duży wpływ na jakość oraz zakres zastosowań ma dokładność, z jaką ploter przesuwa nośnik. Ciężka, solidna rama urządzenia, duża sztywność i przemysłowe komponenty zapewniają stabilną obsługę nośnika. System używa też optycznego sprzężenia zwrotnego, które nieustannie monitoruje przesuw nośnika, aby w razie potrzeby automatycznie skorygować rozmiar następnego kroku.

Szeroki zakres zastosowań

Nowa maszyna ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby firm produkujących wydruki do wystawiania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, m.in. plakaty, banery, oznaczenia, materiały POS, billboardy, grafiki okienne czy tapety na zamówienie.

UVgel to proces niskotemperaturowy z utwardzaniem LED, co gwarantuje minimalne zniekształcenia i rozszerza zakres nośników m.in. o cienkie i wrażliwe na ciepło media. Ponadto atrament UVgel nie zawiera wody, co znacznie ogranicza puchnięcie nośnika i pozwala zagwarantować stabilność rozmiarów mediów po wydruku.

Technologia Canon UVgel ogranicza zużycie atramentu nawet o 40 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami.

Atrament UVgel pozwala uzyskać szeroką gamę barw, porównywalną z ekologicznymi atramentami na bazie rozpuszczalnika, ale z profilem środowiskowym charakterystycznym dla atramentów lateksowych i UV. Wydruki UVgel długo zachowują żywe barwy i są odporne na przeciążenia typowe dla zastosowań zewnętrznych, a bezzapachowe wydruki wolne od lotnych związków organicznych spełniają najwyższe standardy środowiskowe do zastosowań wewnętrznych.

Szybki zwrot z inwestycji

Drukarka Océ Colorado 1640 minimalizuje dodatkowe koszty operacyjne i przyspiesza zwrot z inwestycji. Technologia Canon UVgel ogranicza zużycie atramentu nawet o 40 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami. Jest to zasługą efektywniejszego sposobu wyrzucania atramentu z dyszy i znacznie mniejszego zużycia atramentów podczas konserwacji.

Funkcje automatyzacji przyspieszają przygotowywanie urządzenia przez operatora do pracy nawet o 30 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami, na przykład dzięki unikatowemu systemowi dwóch rolek, który pozwala skrócić czas ładowania nośników. Przemysłowa konstrukcja maksymalizuje czas bezawaryjnej pracy i minimalizuje konieczność interwencji konserwacyjnych.

 – Océ Colorado 1640 to innowacja w druku z roli na rolę, oferująca dostawcom usług druku niskonakładowego atrakcyjną cenowo opcję przejścia na druk produkcyjny i szybki zwrot z inwestycji. Dostawcom, którzy już teraz drukują materiały w wysokich nakładach, nowa maszyna zapewnia niezwykle wszechstronną technologię w przystępnej cenie. Technologia UVgel pomaga producentom oznakowań i grafiki osiągnąć wysoką produktywność w szerokiej gamie zastosowań, oferując potężną platformę do rozwoju działalności biznesowej o nowe kanały sprzedaży – reasumuje Mark Lawn.

Jak zapowiedział Dirk Brouns, nowa maszyna ma być początkiem nowej rodziny urządzeń sygnowanych marką Canon. -Gdy spojrzycie Państwo na portfolio naszych maszyn, np. rodziny Arizona, możecie zobaczyć, jak wiele urządzeń znajduje się w tej grupie. Podobnie nasze plany kreują się względem maszyny z technologią UVgel. Océ Colorado 1640 to zaledwie początek nowego rozdziału w historii druku wielkoformatowego z roli na rolę – dodał Dirk Brouns.

Na zdjęciu: Ilona Witczak, B2B Corporate&Marketing Services Professional w Canon Polska na tle najnowszej maszyny Océ Colorado 164.

Technologia UVgel:

  • Połączenie odwzorowania szerokiej przestrzeni barwnej znanej z atramentów solwentowych z korzystnymi dla środowiska rozwiązaniami technologii lateksowej i UV.
  • Zupełnie nowa technologia żelowych, utwardzanych atramentów UV Canon, które utrwalają się natychmiast po kontakcie z podłożem, zapewniając precyzyjne nanoszenie atramentu przy dużych prędkościach druku.
  • Ultracienka dyspersja atramentu z niemal niewidocznym profilem przy najniższym zużyciu atramentu, która redukuje koszty druku do 40% w stosunku do lateksu i ekosolwentu.

Pierwsza maszyna w Europie została właśnie zainstalowana w niemieckiej firmie Comdatek GmbH, w Hückelhoven, która działa na rynku od dzisięciu lat, zatrudnia 210 pracowników i posiada 6 tys. metrów kwadratówych parku maszynowego.

Drukarka Océ Colorado 1640 zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerokiemu odbiorcy (w regionie EMEA) na targach FESPA 2017 w Messe Hamburg w dniach 8 -12 maja 2017 r.

 www.canon.pl

KL