Artykuły, Wielki Format

Zmiany i szanse w wielkim formacie – Aleksander Goldschneider, Sico Polska

O organizacji przedsięwzięcia jakim było Mimaki Inspiration Cup, potencjale rozwoju dla druku wielkoformatowego oraz przeprowadzce do nowej lokalizacji mówi Aleksander Goldschneider, współwłaściciel i członek zarządu firmy Sico Polska.

Listopadowe Mimaki Inspiration Cup to 6 miast w Polsce, 235 uczestników konferencji, ponad 200 uczestników zawodów gokartowych. Jak jeszcze możemy podsumować to wydarzenie?
W listopadzie mieliśmy finał MIC w Warszawie. Początek serii spotkań z klientami miał miejsce w Krakowie w czerwcu. Impreza MIC była przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym organizacyjnie, ale końcowy efekt, czyli promocja marek, zadowolenie klientów i dostawców biorących udział w tej imprezie są bezcenne. Chcemy kontynuować tego typu imprezy w przyszłym roku. Czy sytuacja rynkowa w 2017 r. nam na to pozwoli? Zobaczymy. Postawiliśmy sobie bardzo wysoko poprzeczkę.

Jakie są najnowsze rozwiązania i kierunki rozwoju dla druku wielkoformatowego?
Na pewno rynek solwentowy stracił swój rozpęd na rzecz druku atramentami UV i Latex. Rynek druku wielkoformatowego opartego na tekstyliach tzn. druk atramentami sublimacyjnymi, a szczególnie atramentami pigmentowymi ma bardzo duży potencjał. Nasz rynek zaczyna interesować się urządzeniami przemysłowymi marki MS do druku na tekstyliach bądź do druku na papierach transferowych. To oznacza, że drukarnie wielkoformatowe widzą w tym rynku duży potencjał.

Koniec roku 2016 to czas zmian dla Sico. Przenieśliście się do nowej lokalizacji. Skąd taka potrzeba i co dokładnie się zmieniło?
W nowej lokalizacji pojawiliśmy się 2 stycznia 2017. Nasze przenosiny to naturalny efekt dużego wzrostu potencjału firmy Sico Polska. Od dłuższego czasu szukaliśmy właściwego obiektu. Jednym z ważnych dla nas parametrów było utrzymanie całej warszawskiej załogi po przenosinach. Udało się. Przenosimy się o 1,2 km w stronę śródmieścia. Będziemy mieli dwukrotnie większy magazyn wysokiego składowania i prawie półtora raza większą powierzchnię biurową.

Trendy rynkowe na rok 2017 i najbliższe lata?
To co obserwujemy to duże inwestycje producentów w rozwój drukarek 3D. Widoczne jest przesunięcie druku cyfrowego w stronę przemysłu tekstylnego i opakowań. Na pewno będziemy świadkami kurczenia się rynku banerów PCV na rzecz tkanin poliestrowych oraz druku atramentami solventowymi na rzecz atramentów UV. Tendencja obniżania gramatur papierów do transferu już się zaczęła i będzie trwać nadal. Coraz więcej będziemy eksportować do Chin, a mniej z Chin importować. Jeżeli tzw. warunki zewnętrzne dotyczące polskiej gospodarki nie zmienią się na gorsze, nasza branża ma szanse notować kolejne wzrosty.
Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko

 


Zwycięzcy poszczególnych eliminacji zawodów kartingowych odbywających się w 6 miastach Polski ścigali się w Warszawie w Wielkim Finale o nagrodę główną w postaci plotera Mimaki JV150-160. Tryumfatorką Mimaki Inspiration Cup okazała się Joanna Wojtyńska z firmy REKLAWIZ, choć zdobywcy drugiego miejsca, Adrianowi Pucowi z firmy RABAK, zabrakło do niej zaledwie 0,015 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Lewandowski reprezentujący firmę RAF DRUK. Drugą nagrodą w tym konkursie była tona papieru przekładkowego ufundowana przez firmę Munksjo, a trzecią nagrodą voucher na usługi serwisowe realizowane przez Serwis Sico Polska. Niewątpliwie atrakcją zawodów było prowadzenie komentarza sportowego przez znanego i lubianego komentatora sportowego Pana Tomasza Zimocha, który był pomysłodawcą wyprodukowanej przez SICO Polska i firmę OPINION flagi sektorówki na Euro 2012.

 

Artykuł ukazał się Raporcie Dostawców Mediów i Maszyn nr 1/2017. Pobierz wersję online TUTAJ.