Artykuły, Wielki Format

RICOH PRO™ L4160: druk lateksowy zamiast solwentu

Sukces na rynku poligraficznym zależy w dużej mierze od jakości oraz możliwości realizacji unikatowych i zaawansowanych projektów. Decyzja o zakupie nowych systemów często opiera się na konieczności rozszerzenia zakresu realizowanych prac, potrzeby skrócenia czasu produkcji oraz optymalizacji kosztów.

Niezwykle ważna staje się też wszechstronność wykorzystywanych przez firmę systemów druku oraz możliwość zastosowania nowych technik. Szczególnie, że zakres zastosowań druku staje się coraz szerszy, a przykładem mogą być realizacje na ploterach szerokoformatowych. Te, coraz częściej poza standardowymi zleceniami wykorzystywane są do produkcji np. kastomizowanych projektów materiałów wykorzystywanych m.in. przez projektantów wnętrz przy druku fototapet czy przy tworzeniu wyróżniających się materiałów marketingowych.

Dotąd należało podjąć decyzję i wybrać rozwiązanie oparte na druku solwentowym (szybkie, tanie i trwałe, ale mało dokładne i nieobojętne dla środowiska) lub tez rozwiązanie bazujące na atramencie pigmentowym (droższe, wymagające specjalnych nośników, bardziej wrażliwe, ale znakomite jakościowo przy zachowaniu ekologicznych walorów). Technologia druku lateksowego łączy zalety obu opcji, gubiąc zarazem ich wady. Najważniejsze jednak jest to, że w odróżnieniu od technologii solwentowych daje szersze i efektowniejsze możliwości zastosowania druku do wewnątrz jak i na zewnątrz.

Wychodząc naprzeciw stale zmieniającym się potrzebom rynku firma Ricoh wprowadziła do swojej oferty innowacyjne wielkoformatowe plotery drukujące w technologii lateksowej. Ploter Pro™ L4160 wykorzystuje ekologiczne i wytrzymałe atramenty lateksowe, które są odpowiednie zarówno do zastosowań zewnętrznych jak i wewnętrznych. Charakteryzuje je również wysoka odporność na działanie światła i wody. Dzięki temu wydruki nawet bez laminowania oraz przy różnych warunkach ekspozycji utrzymują wszystkie właściwości nawet przez 2 lata. Atramenty Ricoh uzyskały certyfikację GreenGuard oraz atest PIH. Jest to ważne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa pracy – nie wymaga stosowania dodatkowej wentylacji w pomieszczeniach produkcyjnych, jak i możliwości umieszczania wydruków wewnątrz pomieszczeń. Plotery wykorzystujące technologię lateksową pozwalają rozszerzyć ofertę o druk plakatów, banerów, roll-up’ów czy cieszących się coraz większą popularnością fototapet. Te ostatnie, dzięki właściwościom atramentów Ricoh mogą być bezpiecznie eksponowane w pokojach dziecięcych.

Ricoh Pro™ L4160 pozwala na wierne odwzorowanie barw. Dzięki zastosowaniu dodatkowych kolorów pomarańczowego i zielonego, gamut barwny osiąga poziom do 93% całej kolorystyki Pantone. Ricoh Pro L latex może być także wyposażony w atrament biały (poddawany stałej cyrkulacji) jako biały poddruk oraz w trybie druku kolor – biały – kolor. Ploter cechuje wysoka efektywność pracy. Innowacyjny układ suszący sprawia, że wydruki są natychmiast gotowe do laminowania lub cięcia skraca cykl produkcyjny. W odróżnieniu od konkurencji temperaturę utrwalania atramentu można ustawić na poziomie 40-50 stopni C, co pozwala drukować na różnego typu mediach, szczególnie tych ekonomicznych, wrażliwych na wysokie temperatury. Maszyna wraz z głowicami piezoelektrycznymi objęta jest roczną gwarancją.

www.ricoh.pl

KL