Druk Cyfrowy, Nowości

Konica Minolta dla niepełnosprawnych, czyli urządzenia bez barier

Konica Minolta od wielu lat projektuje wielofunkcyjne urządzenia bizhub, które bez barier mogą być obsługiwane przez każdego użytkownika, również osoby niepełnosprawne. Firma kładzie duży nacisk na dostosowanie swoich produktów do indywidualnych potrzeb użytkownika.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, święto ustanowione przez ONZ. Hasło tegorocznych obchodów dotyczyło osiągnięcia długotrwałych celów, których realizacja pomoże stworzyć świat bardziej otwarty dla niepełnosprawnych.

Konica Minolta od dawna projektuje urządzenia wielofunkcyjne bizhub tak, aby były przede wszystkim łatwe w użyciu i dostępne dla wszystkich. Podczas opracowywania nowych systemów, zawsze brane są pod uwagę najważniejsze aspekty funkcjonalności, dostępności i obsługi.

Dla osób niedowidzących Konica Minolta oferuje szereg rozwiązań ułatwiających obsługę ekranów dotykowych. I tak aplikacja do drukowania PageScope Mobile zawiera wskazówki głosowe dla użytkowników na temat wszystkich funkcji danego systemu. Równolegle ekran dotykowy w urządzeniach Konica Minolta pokryty jest elektrostatyczną, poliestrową powłoką z punktami Braille’a, które umieszczone są w miejscu odpowiadającym przyciskom do kopiowania, skanowania i faksowania na ekranie.

Wszystkie produkty Konica Minolta bizhub są wyposażone w duży i logicznie zorganizowany ekran dotykowy. Jest on łatwy w obsłudze a litery, cyfry oraz komunikaty można powiększyć nawet szesnastokrotnie.

Konica Minolta opracowała równie skuteczne rozwiązania dla osób, które mają problem z poruszaniem się. Panel ekranu dotykowego (o przekątnej do 10,1 cali) w urządzeniach można przechylać, co pozwala korzystać z niego również osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji Remote Access, która umożliwia obsługę ekranu urządzenia za pomocą smartfonów lub tabletów Apple i Android. Za pomocą opcjonalnego uchwytu można także łatwo podnieść podajnik dokumentów, nawet z pozycji siedzącej.                    

Konica Minolta projektuje swoje systemy w myśl zasady: „poznajesz jeden, obsługujesz wiele”. Oznacza to, że kiedy użytkownik nabywa umiejętność obsługi jednej maszyny, jest również gotowy obsługiwać inne urządzenia bizhub, nawet w innej konfiguracji. Ludzie spędzają wiele czasu w pracy, dlatego technologia i infrastruktura powinny umożliwiać samodzielne wykonywanie pracy każdemu, także niepełnosprawnym.

W tym roku weszła w życie europejska dyrektywa EN 301 549-M376, która określa „europejskie wymagania dotyczące dostosowania produktów do potrzeb niepełnosprawnych nabywanych w drodze zamówień publicznych dóbr i usług z sektora TIK”.

Więcej informacji na temat urządzeń bez barier, projektowanych przez Konica Minolta, znaleźć można tutaj.

www.konicaminolta.pl

 KL