Artykuły, Wielki Format

Setka uczestników na Wielkoformatowym Seminarium w Janowie Podlaskim

Uczestnicy dorocznego Seminarium Wielkoformatowego orgaznizowanego przez Atrium Centrum Ploterowe nie mogli narzekać na program. Rozbudowany panel prezentacyjny i demonstracyjny, wieczorne licytacje ploterów i obrazów, wspólna integracja, pokazy jeździeckie, zwiedzanie słynnych stadnin… a wszystko to w okolicznościach złotej, polskiej jesieni. Tak było w Janowie Podlaskim.

Atrium Centrum Ploterowe, co roku na jesień organizuje duże Seminarium w różnych regionach Polski. W dniach 13-14 X 2016 na Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim przyjechała setka uczestników z całego kraju.

Dzień 1 – prelekcje

Dzień pierwszy Seminarium, to dla uczestników wydarzenia ogromna porcja wiedzy i inspiracji z pierwszej ręki. Oprócz prezentacji polskich prelegentów, wieloletnich specjalistów z firmy Atrium, Artemis oraz Ikonos, organizator zaprosił światowej klasy ekspertów.

Japońskiego producenta drukarek wielkoformatowych – firmę MUTOH – reprezentowali Gunter Caus, ekspert zarządzania kolorem w druku wielkoformatowym oraz Volker Lienig, szef sprzedaży i marketingu regionu EMEA.

– Gunter to ekspert „z najwyższej półki”. Na liście jego specjalizacji znajdziemy zarządzanie barwą w konfiguracji 4 i 6 kolorowej, formulacje atramentów, analizę błędów druku od strony mechanicznej, elektronicznej i programowej. Jego prezentacja odnośnie „projektowania” atramentów, różnic barwnych, ekologii wzbudziła największe zaciekawienie uczestników. Cieszymy się, że Gunter po raz drugi odwiedził Polskę i podzielił się „wiedzą tajemną”. Ostatni raz był w naszym kraju, również na jesiennym Seminarium Atrium blisko dekadę temu, kiedy to prezentował premierową wtedy technologię Mutoh Intelligent Interweaving – mówi przedstawiciel Atrium.

Kolejnym mówcą był Rigte Groenbroek z firmy ONYX Graphics – producenta światowej klasy oprogramowania RIP. Przedstawił on szerokie możliwości jego sztandarowego produktu jakim jest ONYX 12. – Dla Rigte to również nie pierwsza wizyta w Polsce. Rok temu zapowiadał ONYX 12. Dziś prezentował jego możliwości i fantastyczne narzędzia ułatwiające pracę operatora. Dla uczestników ważną informacją było to, że Onyx to nie tylko producent oprogramowania światowej klasy a przede wszystkim firma aktywnie tworząca kolor w druku wielkoformatowym – dodaje przedstawiciel Atrium.

Na liście zagranicznych ekspertów znalazł się także Paul Koch. Jest on projektantem pneumatycznego laminatora Shield, którego można było przetestować na seminarium.

Listę zagranicznych prelegentów uzupełnili specjaliści z firmy Atrium i przedstawiciele producenta i dystrybutora mediów i atramentów IKONOS. O ploterach Mutoh ValueJet opowiedział Michał Pytel. Z kolei możliwości ploterów Artemis przedstawił Piotr Wochna.

Dzień 1 – demonstracje

Na uczestników oprócz wiedzy czekała praktyka. Możliwości o których mówili prelegenci można było sprawdzić i dotknąć na 20 wielkoformatowych urządzeniach, począwszy od małych urządzeń do zadruku koszulek czy gadżetów, przez plotery tnące, eko-solwentowe / UMS, sublimacyjne po ogromne, przemysłowe plotery solwentowe, LED i UV.

Wśród licznej grupy ploterów UMS i eko-solwentowych prezentowane były: Mutoh ValueJet 1604 X, Mutoh ValueJet 1638 X, Mutoh ValueJet 1324 X, Mutoh ValueJet 628 oraz Artemis 1621.

– Zaprezentowaliśmy flagowa linię ploterów Mutoh ValueJet. Uczestnicy Seminarium mieli możliwość porównania i sprawdzenia wszystkich modeli do druku ekologicznego. Należy pamiętać, że plotery ValueJet to nie tylko nowoczesne i stabilne plotery wyposażone w szereg japońskich technologii takich jak Drop Master, który czuwa nad kompensacją grubości medium czy też Intelligent Interweaving, który sprawia, że nawet początkujący drukarz wielkoformatowy będzie produkował atrakcyjne grafiki w łatwy i wygodny sposób. Plotery ValueJet to także przyszłościowe podejście do tematu druku LFP czyli ekonomia i ekologia. Oszczędność zachodzi na wiele sposobów poprzez stabilność pracy, niski pobór energii w odróżnieniu od innych, konkurencyjnych „eko” technologii czy też choćby poprzez stosowanie pionowych systemów dostarczania atramentu. Ekologia rozumiana przez nas jako dystrybutora to nie marketing a fakty. Atramenty Mutoh UMS stosowane w ploterach ValueJet posiadają jako jedyne pisemny certyfikat ekologiczny Eurofins a materiały Ikonos z naszej polskiej fabryki posiadają m.in. certyfikat PZH – mówi Michał Pytel, z działu ploterów Atrium.

Goście mogli przetestować także następujące plotery LED i UV: Mutoh ValueJet 426 UF, Mutoh ValueJet 1626 UH, Artemis Orion 2512, Artemis Pulsar 3208, Artemis FR 250.

– Druk LED-UV daje duże możliwości w wielu branżach, nie tylko reklamowej i poligraficznej. Uczestnicy mogli przekonać się na jak wielu materiałach mogą drukować nasze, wielokrotnie nagradzane plotery LED-UV od deski przez szkło po kamień. Zainteresowaniem cieszył się zarówno kompaktowy ploter „biurkowy” Mutoh ValueJet 426 UF jak i kilkutonowy Artemis Orion do naprawdę ciężkiej produkcji kontynuuje Michał Pytel.

Pod zamkowym dziedzińcem, w którym znajdowały się nowoczesne sale demonstracyjne, nie zabrakło też maszyn tekstylnych. Bezpośredni druk na odzieży (np. koszulkach) prezentowany był drukarce DTG – Mutoh ValueJet 405 GT. Druk sublimacyjny realizowany był na 65-calowym Mutoh ValueJet 1638 WX. Szerokie portfolio maszyn drukujących uzupełniły plotery laserowe Artemis oraz tnące Summa.

Równie ciekawe i inspirujące możliwości przedstawili specjaliści z działu mediów. Przedstawili oni najnowsze materiały z własnej, polskiej linii produkcyjnej, szeroką gamę tekstyliów, płyt z możliwością cięcia i materiały do dekoracji.

Dzień 1 – licytacje i integracja

– Janów Podlaski słynie z licytacji koni. Konikiem naszego wieczoru była licytacja ploterów, pakietów reklamowych i przede wszystkim obrazów namalowanych przez podopiecznych Fundacji Dom. Uczestnicy wylicytowali te dary na łączną kwotę 5410 zł, które w całości zostały przekazane na konto Fundacja.Dziękujemy za hojność uczestników Seminarium, którzy udowodnili, że pomoc potrzebującym może iść w parze z biznesem – mówi przedstawiciel Atrium.

Po licytacjach, w mniej formalnej atmosferze, na uczestników czekała zabawa i kuluarowe rozmowy nie tylko o druku wielkoformatowym.

Dzień 2 – pokazy ploterów i jeździeckie

Drugi dzień to czas dla uczestników na kontynuację biznesowych rozmów, testy, rozmowy ze specjalistami. Na pożegnanie Seminarium goście uczestniczyli w pokazach artystycznej jazdy konnej jak i mogli zwiedzić słynne stadniny koni. – Wszystko, co dobre szybko się kończy. Mamy nadzieję, że uczestnicy na naszym Seminarium w harmonii połączyli biznes z zabawą. Można rzec, do zobaczenia na kolejnych branżowych wydarzeniach. Zapraszamy już 1 grudnia na ostatnie w tym roku Dni Otwarte, na których zaprezentujemy nie mniej interesujące rozwiązania do druku wielkoformatowego – reasumuje przedstawiciel Atrium.

www.atrium.com.pl

KL