Druk Cyfrowy, Nowości

W Caffeprint.eu nadchodzi uszlachetnianie cyfrowe

Uszlachetnianie cyfrowe to jedno z najmłodszych pojęć we współczesnej poligrafii. Pierwsze cyfrowe rozwiązania do lakierowania wybiórczego wydruków pojawiły się na rynku nie dalej niż w 2008, kiedy to firma MGI pokazała na ówczesnych targach Drupa urządzenie JETvarnish, które spotkało się z żywym zainteresowaniem ze strony klientów, owocując ponad setką instalacji w kolejnych latach (w tym jedną także w Polsce).

Od tego czasu technologię uszlachetniania cyfrowego, bazującą głównie na głowicach lakierujących UV rozwinęło kilka kolejnych firm, jednak MGI pozostało liderem w tej dziedzinie, czego dowiodło podczas tegorocznych targów drupa, prezentując najszerszą gamę urządzeń do lakierowania wybiórczego UV i złocenia w linii, dostępną zarówno w wersjach arkuszowych od formatu SRA3 do B1+, jak i w wersji rolowej o szerokości do 400 mm.

Sztandarowym modelem francuskiego producenta i zarazem jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań do uszlachetniania cyfrowego w formacie B2+, pracującym w ponad 200 firmach na całym świecie, jest JETvarnish 3D. Na targach drupa 2016 zadebiutowała kolejna generacja tego urządzenia, wyposażona w szereg nowości, w tym opatentowany system pasowania ARS. Bazuje on na skanerze, a nie jak u konkurencji na kamerach pozycjonujących. Dzięki skanowaniu dużej powierzchni arkusza ARS pozwala na bardzo precyzyjne nanoszenie lakieru bez konieczności wcześniejszego dodawania na wydrukach paserów. Eliminuje także problemy wynikające z przekaszania długich prac, oraz zmian wymiarowych podłoży np. po ich wstępnym zafoliowaniu.

JETvarnish 3D jest w standardzie wyposażony w 2 rzędy głowic lakierujących, pozwalające na nanoszenie wybiórcze lakieru płaskiego i wypukłego w zakresie od 3 do 200 mikrometrów. Dodatkowo urządzenie może być wyposażone w moduł iFoil do zdobienia w linii folią na gorąco, przy czym w jednym przebiegu może być zastosowanych kilka różnych kolorów folii. Cały proces tłoczenia i lakierowania jest w pełni cyfrowy i może być wykonany przy użyciu tylko jednego lakieru. Nie wymaga stosowania matryc, sit, ani drogiego oprzyrządowania, dzięki czemu czas wykonania zlecenia jest znacznie krótszy, a aplikowane zdobienia mogą być w pełni zindywidualizowane.

Taka pełna konfiguracja, znana pod nazwą JETvarnish 3D + iFoil jeszcze w 2016 roku rozpocznie pracę w jednej z polskich drukarni. Nabywcą tego pierwszego w kraju rozwiązania jest ZUH Poligrafia D&N Daniel Nowaczyk, prowadzący jeden z największych serwisów poligraficznych Caffeprint.eu. Właśnie rosnące wymagania klientów serwisu i potrzeba szybkiej realizacji zleceń, także tych z uszlachetnieniami, były jednymi z głównych czynników, mających wpływ na decyzję o ww. inwestycji. Caffeprint.eu jako internetowy dział drukarni działa na rynku od 2009, realizując corocznie tysiące zleceń, od wizytówek, poprzez karty firmowe, ulotki, kalendarze, koperty, teczki, opakowania na książkach kończąc. Cały ten zakres prac może być teraz uszlachetniony przy użyciu rozwiązania JETvarnish 3D + iFoil, które pozwala na wykonanie w linii takich procesów, jak: wybiórcze lakierowanie płaskie i wypukłe, oraz złocenie jedną bądź kilkoma foliami do hotstampingu, w tym także z efektem wypukłym. Cyfrowy przebieg produkcji powoduje, że nawet małe zlecenia rzędu kilkudziesięciu sztuk mogą teraz być wykonane w bardzo krótkim czasie i rozsądnych kosztach.

www.caffeprint.eu

www.scorpio.com.pl

KL