Artykuły Promocyjne, Nowości

Atrium i Ikonos prezentują technologie druku cyfrowego

Podczas Międzynarodowych Targów Tkanin FastTextile w podwarszawskim Nadarzynie, Atrium Centrum Ploterowe i Ikonos zaprezentowali różnego rodzaju technologie zdobienia materiałów i odzieży.

– Po raz drugi byliśmy obecni na Targi FastTextile, które były okazją do zaprezentowania najnowszej, japońskiej drukarki DTG do zadruku bezpośrednio na koszulkach – Mutoh ValueJet 405 GT oraz innowacyjnych atramentów sublimacyjnych Ikonos Ultravision – mówi Monika Gajewska z Atrium Centrum Ploterowe.

Mutoh ValueJet 405 GT – japońska drukarka do koszulek

Mutoh ValueJet 405 GT to najnowsza drukarka DTG japońskiego producenta. Przeznaczona jest do bezpośredniego zadruku koszulek t-shirt, czapek, toreb, ubranek dziecięcych, chust i innych bawełnianych jak i poliestrowych tkanin. W zależności od produktu stosuje się różnej wielkości wymienne stoły o wielkości do 404 x 584 mm.

– Atramenty Mutoh DTG są zgodne z uznawanym na całym świecie standardem Oeko-Tex® w najwyższej pierwszej klasie (możliwość używania przez dzieci poniżej 3 roku życia, m.in. bielizna, zabawki)! Oznacza to, że nie zawierają substancji szkodliwych i zostały przebadane z wynikiem pozytywnym pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla zdrowia – mówi przedstawicielka firmy Atrium.

Atramenty stosowane w Mutoh ValueJet 405 GT pozwalają po ich utrwaleniu na uzyskanie żywych i nasyconych barw. Aby tak się stało na ciemnych podłożach potrzebne jest zastosowanie białego podkładu. Druk kolorem białym charakteryzuje się wyjątkowo dobrym, 100% pokryciem, znacznie lepszym niż w innych, konkurencyjnych rozwiązaniach.

Drukarka została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. recylkulator koloru białego, dotykowy panel sterowania, łatwe w obsłudze oprogramowanie. Niewielkie gabaryty, przy zachowaniu dużej powierzchni zadruku, pozwolą umiejscowić urządzenie nawet na biurku.

– Foto-realistyczna grafika na odzieży, a także na gadżetach czy dekoracjach pozwoli zagospodarować wiele rynkowych nisz i sprzedawać wysoko marżowe produkty. Co więcej może stanowić uzupełnienie istniejących parków sitodrukowych a także pozwoli drukarniom wielkoformatowym, agencjom reklamowym poszerzyć portfolio usług i produktów – dodaje.

Premierowe atramenty sublimacyjne IKONOS ULTRAVISION

– Targi FastTextile były znakomitą okazją do zaprezentowania w akcji naszych nowych atramentów premium – Ikonos UltraVision. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zyskały one uznanie i wysokie oceny odwiedzających targi specjalistów – mówi Monika Gajewska.

Atramenty Ikonos UltraVision cechują się bezkonkurencyjnym głębokim kolorem czarnym. Wykraczają ona także poza standardową paletę kolorów CMYK. Ikonos proponuje 19 gotowych kolorów takich jak: fluorescencyjny żółty, fioletowy, różowy, niebieski i czerwony. Dostępny jest też dowolny kolor SPOT’owy.

Atramenty sublimacyjne Ikonos Ultravision są ekologiczne gdyż cechuje je brak VOC (Lotnych Związków Organicznych). Są także odporne na promienie UV, przez co trwałość wydruków w okresie czasu jest bardzo wysoka. Sam atrament także nie pieni się, przez co wyeliminowano efektu wypadania dysz. Tusze posiadają certyfikat G7.

Sublimacja

Druk pośredni, cyfrowy czyli termo-sublimacyjny będzie prezentowany na urządzeniu Mutoh ValueJet 1638 WX. Jest to 64-calowy, nowy ploter japońskiego producenta przeznaczony jest do zadruku papierów sublimacyjnych jak i zadruku bezpośredniego na materiałach poliestrowych. Dzięki innowacyjnym technologiom dedykowany jest do produkcji średnio i wysokonakładowej w prędkości od 11 do 65 m2/h.

Mutoh ValueJet 1638 WX wyposażony jest w 2 najnowsze, piezoelektryczne głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Generują one krople atramentu w zakresie od 3.3 do 45.3 pl. Każda z głowic posiada 1440 dysz podzielonych na 4-kolorowe sekcje (2 rzędy na kolor). Głowice względem siebie są ułożone na skos, przez co w czasie jednego przejścia karetki można zadrukować prawie 5-centymetrowy pas podłoża. Efektem tego jest znacznie wyższa wydajność i precyzja druku w odróżnieniu od innych ploterów obecnych na rynku.

Drugą technologią zastosowaną w VJ-1638WX jest Mutoh DropMaster. Jest to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kompensację grubości medium. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze sublimacyjnym, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym poliestrze. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu aby trafiały w cel zarówno podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości! Dodatkowo ploter umożliwia ręczne ustawienie wysokości głowicy od powierzchni materiału. Można ją ustawić w odległości 1.5, 2.5 i 4 mm.

Trzecia z zastosowanych technologii to Intelligent Interweaving, która odpowiada za brak paskowania. Dzięki rozmytym rastrom przypominającym mgłę lub falę granice pomiędzy poszczególnymi etapami nanoszenia atramentu się zacierają, czego efektem jest brak paskowania oraz ogólny wzrost wydajności.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1638 WX to aż 65 m2/h (w rozdzielczości 360 x 360 dpi i 1 pasie). Typowa prędkość produkcyjna (360 x 720 dpi) to aż 42 m2/h. W trybie produkcyjnym (720 x 720 dpi, 4 pasy) ploter drukuje nadal bardzo szybko, bo aż 25 m2/h. Bardzo dokładny druk w rozdzielczość 1080 x 1080 dpi i w 9 pasach cechuje się wydajnością na poziomie 11 m2/h. Dzięki takiej wydajności ploter może zastąpić kilka urządzeń konkurencyjnych.

Ploter korzysta z atramentów sublimacyjnych, takich jak Mutoh DS2. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nie emitujące zapachów zarówno w czasie druku jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze jak i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są dr druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2. Mutoh DS-2 oferowane są w zbiornikach o pojemności 1000 ml.

Nowy ploter Mutoh ValueJet 1638 WX daje szerokie możliwości w wielu branżach. Reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter idealnie wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na tkaninach.

Jak kalander – to tylko Klieverik

Klieverik od 50 lat produkuje urządzenia dla branży tekstylnej. Seria Kaladrów GTC to urządzenia o szerokości od 1.65 do 3.20 m. Klieverik w swojej ofercie posiada także kalandry serii TC, GFC, GTC SP dedykowane dla przemysłu odzieżowego, tekstylnego, itd.

Klieverik serii GTC to wysokiej jakości, łatwe w obsłudze profesjonalne systemy kalandrowe. Standardowo wyposażone w system nawijająco-odwijający i napinacz. Służą do transferu zadrukowanej grafiki metodą termosublimacji lub do termicznego utrwalania podczas druku bezpośredniego na tkaninach. Modele o szerokości od 1650 mm do 3200 mm oferują maksymalną prędkość roboczą od 2 do 5 m/min.

Polskim dystrybutorem urządzeń Mutoh, Klieverik i Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

www.ikonos.pl

OOH magazine był partnerem targów.

KL