Druk Cyfrowy, Nowości, Wielki Format

Ekologia procentuje – Epson nagrodzony certyfikatem Eko Paszport

Atramenty i drukarki firmy Epson otrzymały Eko Paszport  – certyfikat przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Oeko-Tex®[1]. Oeko-Tex® Eko Paszport jest uznanym międzynarodowym certyfikatem, potwierdzającym bezpieczeństwo oraz przyjazny dla środowiska proces produkcji, przyznawanym firmom wykorzystującym w procesie produkcji tekstyliów chemikalia i czynniki chemiczne (wybielacze, ulepszacze, tusze, środki wykańczalnicze oraz detergenty).

Przyznanie certyfikatu Eko Paszport przez Oeko-Tex poprzedzane jest przeprowadzeniem wszechstronnych testów pod kątem substancji szkodliwych w tekstyliach oraz akcesoriach związanych z ich produkcją, opartych na szerokim zakresie kryteriów i standardów bezpieczeństwa.

Eko Paszport od Oeko-Tex® gwarantuje użytkownikom i klientom certyfikowanych drukarek atramentowych Epson wysoki standard przyjazności dla środowiska oraz brak szkodliwych substancji wykorzystywanych w trakcie ich pracy.

Opatrzone certyfikatem produkty to: atrament Ultrachrome DS przeznaczony dla drukarek sublimacyjnych SureColor z serii SC-F6000, SC-F6200, SC-F7000, SC-F7100, SC-F7200 i SC-F9200; atrament Ultrachrome DG oraz preparaty pomocnicze do przygotowania tkanin dla drukarki w modelu SureColor SC-F2000, przeznaczonej do drukowania bezpośrednio na odzieży.

– W Epson jesteśmy dumni z nagrodzenia nas certyfikatem Eco Passport od Oeko-Tex®.  Epson konsekwentnie działa na rzecz rozwoju zrównoważonego społeczeństwa poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko produktów i usług. Uzyskanie certyfikacji Eko Paszport udowodnia naszym klientom, że wyroby tekstylne marki Epson spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa – skomentował Tomasz Kuciński Senior Account Manager – LFP w Epson. – Troska o środowisko naturalne jest w centrum zainteresowania Epson. Jednym z elementów działań na rzecz zrównoważonego rozwoju jest opracowanie Wizji Środowiskowej 2050, zgodnie z którą do roku Epson ograniczy o 90% emisję CO2 związaną z usługami i produktami marki w całym cyklu ich życia. Epson poczynił istotne kroki związane z ograniczeniem wpływu produktów i procesu ich wytwarzania na środowisko – dodał Tomasz Kuciński.

Firma Epson, która oferuje asortyment drukarek atramentowych, wyposażonych w wyjątkową technologię Micro Piezo, promuje digitalizację druku na tekstyliach i odzieży. Drukarki sublimacyjne, drukarki do drukowania bezpośrednio na odzieży oraz cyfrowe drukarki atramentowe do drukowania na tekstyliach marki Epson umożliwiają wierne odwzorowanie kolorów na tych materiałach, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku analogowego procesu drukowania. Są też w stanie odzwierciedlić najbardziej skomplikowane wzory, aż po najdrobniejsze detale – przy jednoczesnym skróceniu procesu drukowania.

Epson ustanowił jednolite zasady w zakresie zapewnienia jakości i zarządzania bezpieczeństwem produktu – aby zagwarantować klientom z całego świata najwyższą jakość swoich wyrobów. Wymogi przedsiębiorstwa w zakresie bezpieczeństwa produktów i ochrony środowiska są określone przez Epson Quality Standard (EQS) – kompleksowy zbiór jednolitych norm, wprowadzony w całej Grupie Epson. EQS mówi też o niezależnych kontrolach, które firma wprowadza na szeroką skalę po to, aby spełnić wymogi prawne i regulacyjne, obowiązujące w każdym z krajów.

Oeko-Tex to wiodący na świecie system testowania i certyfikacji, służący do weryfikacji bezpieczeństwa produktów tekstylnych. Certyfikat Oeko-Tex dla produktów tekstylnych obejmuje wszystkie etapy produkcji, od materiałów wyjściowych aż po gotowe wyroby. Jest też certyfikat dla zakładów produkcyjnych przyjaznych dla środowiska. Oeko-Tex Standard 100 to system certyfikacji dla produktów. Został wprowadzony ponad dwie dekady temu i od tego czasu przetestowano wg. niego już ponad 150,000 artykułów na całym świecie. Ten certyfikat jest przyznawany tylko dla produktów, które spełniają rygorystyczne kryteria jeśli chodzi o ponad 300 szkodliwych substancji. Spełnia także międzynarodowe wymogi jeśli chodzi o szkodliwe substancje, włączając w to japońskie restrykcje dotyczące związków azo w produktach tekstylnych. Eko Paszport został ustanowiony jako system certyfikacji bezpieczeństwa, który jest stosowany w przypadku późniejszych etapów łańcucha dostaw, niż Oeko-Tex Standard 100. 

www.epson.pl

 [1] W Japonii system przyznawania Eko Paszportów został wprowadzony przez instytut Nissenken w czerwcu 2016 roku, zaraz po udanym zaadaptowaniu idei certyfikatu Oeko-Tex Standard 100, czyli ogólnoświatowego systemu certyfikacji bezpieczeństwa, który sprawdza tekstylia pod kątem szkodliwych substancji. Eko Paszport to nowy mechanizm testujący i certyfikujący, który producenci i dostawcy mogą wykorzystywać w celu udowodnienia, że ich barwniki, środki pomocnicze i wykańczalnicze, czy inne chemikalia tekstylne są częścią bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska procesu produkcji wyrobów włókienniczych. Eko Paszport to inicjatywa, która potwierdza zgodność z ustanowionymi w kwietniu 2016 roku ograniczeniami jeśli chodzi o użycie niektórych aryloamin  oraz zapewnia bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój chemikaliów, barwników i środków pomocniczych dla górnego łańcucha dostaw w przemyśle włókienniczym.

KL