Etykiety i opakowania, Nowości

API Folie Polska na 6. Ogólnopolskich Warsztatach Hot-stamping w Kościerzynie

W dniach 18-19 czerwca br. w Kościerzynie odbyły się 6. Ogólnopolskie Warsztaty Hot-stamping, organizowane dorocznie przez firmę Grawer Polska. Wśród prelegentów spotkania znalazła się Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska – producenta specjalistycznych folii i laminatów, znajdujących zastosowanie m.in. w procesach tłoczenia na gorąco. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko wysłuchać informacji na temat firmy i jej rozwiązań w tym zakresie, ale też zapoznać się z licznymi przykładami uszlachetnień wykonanych z udziałem materiałów API.

W warsztatach wzięło udział około 140 przedstawicieli polskich i zagranicznych firm poligraficznych, zainteresowanych uszlachetnianiem druków metodą tłoczenia na gorąco. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilku referatów, przygotowanych przez niezależnych specjalistów z dziedziny hot-stamping, a także przedstawicieli czołowych firm oferujących rozwiązania dedykowane na ten rynek: sprzęt, matryce i materiały do uszlachetnień. Wśród prelegentów znalazła się Katarzyna Kozińska, która zaprezentowała produkowane przez API Folie Polska specjalistyczne folie do tłoczenia na gorąco, jak również ich charakterystykę w kontekście różnych finalnych aplikacji.
Na wstępie przedstawiła firmę API Group, podkreślając, że stale inwestuje ona w lokalne oddziały:

– Dzięki temu jesteśmy zawsze blisko naszych klientów. Bogate stany magazynowe, konfekcjonowanie na miejscu oraz fachowe doradztwo w zakresie doboru folii to tylko niektóre aspekty istnienia lokalnych przedstawicielstw, takich jak API Folie Polska. Co więcej, oferujemy naszym klientom oraz ich zleceniodawcom szereg dodatkowych usług, m.in. dobór koloru na życzenie, udział w seminariach technicznych oraz szkoleniach na temat nowych rozwiązań w dziedzinie opakowań. Nasza bogata wiedza i doświadczenie to efekt ścisłej współpracy z producentami maszyn i urządzeń, matryc, farb i lakierów oraz podłoży drukowych – papieru i kartonu – mówiła Katarzyna Kozińska.

Następnie Katarzyna Kozińska przedstawiła portfolio produktów API Group, na które składają się folie do tłoczenia metodami hot- i cold-stamping, folie pigmentowe, folie holograficzne oraz laminaty. Pokrótce omówiona została konstrukcja folii (m.in. poszczególne warstwy występujące w różnych typach podłoży: rozdzielająca, lakier, metaliczna, klej), proces ich tłoczenia oraz różnice w foliach i ich wpływ na efekt końcowy. W referacie nie zabrakło informacji na temat samego procesu wytłaczania, stosowanych w nim matryc oraz cylindrów.

– Dobór folii zależy od aplikacji – mówiła Katarzyna Kozińska. – Dopasowując warstwę rozdzielającą oraz klej nasza firma jest w stanie zaoferować szeroką gamę folii dedykowanych różnorodnym aplikacjom w przemyśle graficznym i opakowaniowym.
Prelegentka omówiła również standardowe serie folii API Group z uwzględnieniem ich parametrów technicznych, spektrum zastosowań oraz kompatybilności z poszczególnymi procesami uszlachetniania, m.in. hot-stamping. Sporo miejsca poświęcono nazewnictwu stosowanemu przez API Group, co – jak zapewniała – jest bardzo istotne przy doborze i zamawianiu folii bądź laminatu, kontroli stanów magazynowych oraz ogólnemu zastosowaniu folii.
Ze szczególnie dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkała się część wystąpienia poświęcona wyzwaniom, jakim sprostać muszą firmy zajmujące się uszlachetnianiem druków z udziałem folii. Katarzyna Kozińska wspomniała m.in. o problemach związanych z niedostateczną adhezją, zalewaniem folią, matowieniem, migracją plastyfikatorów czy też korozją (w przypadku folii aluminiowych). Na zakończenie zwróciła uwagę na ścisły związek między odpowiednim wyposażeniem firmy zajmującej się tłoczeniem metodą hot-stamping, a uzyskiwaną jakością.

– Dziękując firmie Grawer Polska za zaproszenie, cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą z blisko 150 specjalistami z zakresu hot-stamping, którzy wzięli udział w czerwcowych warsztatach. Tym bardziej, że to w większości osoby reprezentujące działy technologii i produkcji, a więc bezpośrednio związane z procesami aplikowania materiałów uszlachetniających, ich doborem i zastosowaniem. To dwudniowe spotkanie było dla nas kolejną – m.in. po targach Packaging Innovations – okazją do zaprezentowania bogatego portfolio API Group oraz wiedzy i fachowości zapewnianej przez naszą firmę. Zaowocowało ono wieloma ciekawymi, nowymi kontaktami z osobami zainteresowanymi nie tylko naszymi produktami, ale też oferowanymi przez nas usługami i doradztwem. Mamy nadzieję, że z czasem przerodzą się one w satysfakcjonującą dla obu stron współpracę – podsumowuje Katarzyna Kozińska.

Fot. Świat Druku

www.apigroup.com