Artykuły, Wielki Format

Atrium TextileDay – seminarium o cyfrowym druku tkanin

19 maja w opolskim Atrium Centrum Ploterowe miały miejsce pokazy i seminarium dotyczące technologii zadruku tkanin w technologii pośredniej i bezpośredniej.

Na pierwsze tematyczne, tekstylne seminarium przybyło kilkadziesiąt osób z różnych stron kraju. Goście byli zainteresowani takimi technikami druku wielkoformatowego jak: DTG (druk bezpośredni na odzieży), sublimacja (druk pośredni na tekstyliach) oraz druk bezpośredni na tkaninach. Nie zabrakło też informacji o materiałach i atramentach.

– Cyfrowy druk na tekstyliach to najmocniej rozwijająca się gałąź sektora LFP. Powodem tego są szerokie możliwości prezentacji jakie dają tkaniny. Dochodzi do tego atrakcyjność wizualna takich wydruków, ekologiczny charakter, łatwość montażu i transportu – mówi przedstawiciel firmy Atrium.

DTG – zarabiaj na druku koszulek

– Kurorty wakacyjne, eventy, festiwale, zloty, imprezy firmowe a także personalizowane wydruki zlecane przez Internet to znakomite sposoby na wykorzystanie możliwości druku bezpośrednie na koszulkach, torbach, obuwiu, czapkach, itd. Niskie nasycenie urządzeniami DTG pozwala łatwo wejść w ten wysoko marżowy biznes – dodaje przedstawiciel firmy Atrium. – Przykładem urządzenia do druku w tej technologii jest najnowsza drukarka DTG japońskiego producenta – firmy Mutoh.

Drukarka Mutoh ValueJet 405 GT przeznaczona jest do bezpośredniego zadruku koszulek t-shirt, czapek, toreb, ubranek dziecięcych, chust i innych bawełnianych jak i poliestrowych tkanin. W zależności od produktu stosuje się różnej wielkości wymienne stoły o wielkości do 404 x 584 mm. Wydajność drukarki sięga nawet 250 koszulek dziennie.

Atramenty wykorzystywane przez Mutoh ValueJet 405 GT posiadają certyfikat Oeko-Tex 100 najwyższej klasy pierwszej. Oznacza to, że zadrukowana odzież jest bezpieczna dla dzieci poniżej 3 roku życia. Można więc zadrukować poduszki, śpioszki, ubranka, itd. Atramenty po ich utrwaleniu pozwalają na uzyskanie żywych i nasyconych barw. Aby tak się stało na ciemnych podłożach potrzebne jest zastosowanie białego podkładu. Druk kolorem białym charakteryzuje się wyjątkowo dobrym 100% pokryciem.

Drukarka została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. recylkulator koloru białego, dotykowy panel sterowania, łatwe w obsłudze oprogramowanie. Niewielkie gabaryty, przy zachowaniu dużej powierzchni zadruku, pozwolą umiejscowić urządzenie nawet na biurku.

Mutoh ValueJet 405 GT może drukować na kolorowych tkaninach w palecie CMYK oraz kolorem białym stanowiącym nieprzezroczysty podkład.

Sublimacja – pośrednia technologia cyfrowego druku

Cyfrowy druk pośredni (termo-sublimacyjny) podczas Atrium TextileDay prezentowany był na urządzeniu Mutoh ValueJet 1638 WX oraz Mutoh RJ-900 XG.

Mutoh ValueJet 1638 WX to ploter przeznaczony do zadruku papierów sublimacyjnych jak i zadruku bezpośredniego na materiałach poliestrowych. Dzięki innowacyjnym technologiom firmy Mutoh dedykowany jest do produkcji średnio i wysokonakładowej.

Mutoh ValueJet 1638 WX wyposażony jest w 2 najnowsze, piezoelektryczne głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Generują one krople atramentu w zakresie od 3.3 do 45.3 pl. Każda z głowic posiada 1440 dysz podzielonych na 4-kolorowe sekcje (2 rzędy na kolor). Głowice względem siebie są ułożone na skos, przez co w czasie jednego przejścia karetki można zadrukować prawie 5-centymetrowy pas podłoża!

Drugą technologią zastosowaną w VJ-1638WX jest Mutoh DropMaster. Jest to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kompensację grubości medium. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze sublimacyjnym, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym poliestrze. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu aby trafiały w cel zarówno podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości! Dodatkowo ploter umożliwia ręczne ustawienie wysokości głowicy od powierzchni materiału. Można ją ustawić w odległości 1.5, 2.5 i 4 mm.

Trzecia z zastosowanych technologii to Intelligent Interweaving, która odpowiada za brak paskowania. Dzięki rozmytym rastrom przypominającym mgłę lub falę granice pomiędzy poszczególnymi etapami nanoszenia atramentu się zacierają, czego efektem jest brak paskowania oraz ogólny wzrost wydajności.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1638 WX to aż 65 m2/h (w rozdzielczości 360 x 360 dpi i 1 pasie). Typowa prędkość produkcyjna (360 x 720 dpi) to aż 42 m2/h. W trybie produkcyjnym (720 x 720 dpi, 4 pasy) ploter drukuje nadal bardzo szybko, bo aż 25 m2/h. Bardzo dokładny druk w rozdzielczość 1080 x 1080 dpi i w 9 pasach cechuje się wydajnością na poziomie 11 m2/h. Dzięki takiej wydajności ploter może zastąpić kilka urządzeń konkurencyjnych.

Ploter korzysta z atramentów sublimacyjnych, takich jak Mutoh DS2. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nie emitujące zapachów zarówno w czasie druku jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze jak i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są dr druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2. Mutoh DS-2 oferowane są w zbiornikach o pojemności 1000 ml.

Mutoh ValueJet 1638 WX daje szerokie możliwości w wielu branżach. Reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter idealnie wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na tkaninach.

Przeniesienie i utrwalenie wydruku na tkaninie

Aby przenieść wydruk zadrukowany na papierze termostransferowym (np. na ploterze Mutoh ValueJet 1638 WX lub RJ-900 XG) potrzebny jest kalander. Przy małych formatkach rolę tę może spełnić prasa termosublimacyjna.

Podczas Atrium TextileDay, można było zobaczyć jak ten proces przebiega na produkcyjnym kalandrze Klieverik serii GTC. Urządzenia tej linii to wysokiej jakości, łatwe w obsłudze profesjonalne systemy kalandrowe. Standardowo wyposażone w system nawijająco-odwijający i napinacz. Służą do transferu zadrukowanej grafiki metodą termosublimacji lub do termicznego utrwalania podczas druku bezpośredniego na tkaninach. Modele o szerokości od 1650 mm do 3200 mm oferują maksymalną prędkość roboczą od 2 do 5 m/min.

Polskim dystrybutorem urządzeń Mutoh i Klieverik jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

 KL