Nowości, Wielki Format

Premierowe plotery Artemis na targach Fespa 2016

Na tegorocznej Fespie w Amsterdamie, polska firma Artemis LFP zaprezentowała szereg wielkoformatowych rozwiązań, od druku ekologicznego, przez technologię LED-UV dla ploterów rolowych i stołowych po szybkie 3-metrowe solwenty bez cykloheksanonu.

 Po raz kolejny Artemis zaprezentował swoje rozwiązania na największych, corocznych targach druku cyfrowego. Urządzenia Artemis dynamicznie zdobywają swoich zwolenników w Europie i poza nią. Spowodowane jest to przez balans między ceną urządzania a jej walorami technicznymi – mówi Mariusz Bernard z Artemis LFP. – W naszym portfolio znajdują się urządzenia o wysokim wskaźniku ROI przez co inwestycja dokonana przez użytkownika końcowego szybko mu się zwraca. Wybierając urządzenia Artemis do naszego portfolio, dobieraliśmy je pod kątem konkurowania jakością wydruków z maszynami europejskimi. Drugim istotnym dla nas czynnikiem była znacząca atrakcyjność cenowa. Wbrew pozorom niemożliwe, ale udało nam się to połączyć.

Premierowe plotery LED-UV o szerokości 1.60 i 1.80 m

Na tegorocznej Fespie, swą premierą miały dwa, rolowo-stołowe plotery LED-UV. Modele Artemis 1621 LED-UV i 1801 LED-UV to niedrogie rozwiązania typu „entry-level” dla firm poszukujących możliwości zadruku w technologii UV o szerokości do 1.60 i 1.80 m.

Użytkownik w zależności od typu produkcji, może zamówić maszynę rolową lub z dodatkowymi dostawianymi stołami pozwalającymi na zadruk na materiałach sztywnych – wyjaśnia Mariusz Bernard.

Drukarki Artemis 1621 LED-UV i 1801 LED-UV w odróżnieniu do bliźniaczych modeli eko-solwentowych 1621 i 1801 posiadają pełny układ do druku światło utwardzalnego, obejmujący lampę zamontowaną na karetce, nie przepuszczający światła układ atramentowy z „czarnymi” zbiornikami, elektroniczny układ sterujący.

– Druk UV w odróżnieniu od wciąż bardziej popularnego eko-solwentowego daje możliwość zadruku zarówno standardowych materiałów jak folia, baner, papier czy media powlekane jak i różnego rodzaju płyt (PVC, PMMA, tektura) oraz nietypowych, nowych nośników czy też przedmiotów. Wydruk UV tak samo jak eko-solwentowy jest ekologiczny z tą różnicą, że jest suchy i gotowy do aplikacji czy wysyłki bezpośrednio po zdjęciu z plotera – dodaje Mariusz Bernard.

Wydajność obu wspomnianych ploterów sięga 18 m2/h. Jest to prędkość wystarczająca do podjęcia nisko i średnio nakładowej produkcji w technologii UV, drukowania prototypów, pojedynczych personalizowanych wzorów, itd.

Premierowe Artemisy posiadają głowice EPSON DX5 i DX9, umożliwiającą zadruk w jakości „foto” i rozdzielczości maksymalnej do 1440 x 1440 dpi.

Drukarki Artemis 1621 i 1801 dostępne są w dwóch wariantach eko-solwentowym i wspomnianym LED-UV.

Produkcyjny druk UV

Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się „topowa” maszyna UV Artemis FR 250 o szerokości zadruku 250 cm. Ten hybrydowy (stołowo-rolowy) ploter charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, porównywalnymi z dużo droższymi maszynami.

Decydującymi kwestiami potwierdzającymi decyzję o zakupie tej maszyny są przede wszystkim możliwości, finalna jakość uzyskiwanych wydruków oraz cena urządzenia. Prędkość wynosi 38 m2/h i jest wystarczająca do zapewnienia produkcyjnej ciągłości druku na szkle, kartonie czy spersonalizowanych wydruków.

Artemis FR 250 UV wyposażony jest w grayscalowe głowice Konica Minolta 1024. W zależności od konfiguracji, na pokładzie może się znaleźć ich od 4 do 8. Wielkość kropli atramentu przez nie generowanych wynosi 14 pl. Dla koloru białego przeznaczone są 2 głowice. Jeśli chodzi o kolor biały to nie zabrakło stosowanego w zaawansowanych rozwiązaniach recylkulatora białego atramentu. Warto wspomnieć, że kolor biały może być nakładany na podłoże w kilku wariantach. W trybie poddruku, nadruku oraz 3-warstwowo. Technika „trzech warstw” służy do zadruku materiałów przezroczystych. Oprócz druku na materiałach płaskich, FR 250 z powodzeniem zadrukowuje materiały rolowe.

Szybki druk solwentowy bez cyklohexanonu

W naszych 3-metrowych drukarkach Artemis serii 32xxzastosowaliśmy atrament cechujący się niską intensywnością zapachu i brakiem na liście składników szkodliwego cykloheksanonu. Jednocześnie tusze są bardzo atrakcyjne cenowo przez co koszt zadruku metra kwadratowego jest jednym z najniższych na rynku.

Plotery Artemis serii 32xx do tej pory były oferowane w 2 modelach: 3200 i 3224. Ten pierwszy pracujący w ponad 150 polskich firmach ploter o szerokości zadruku 3.20 m zdobył zasłużoną renomę dzięki kilku czynnikom: stabilnej i niezawodnej konstrukcji, wysokiej, rzeczywistej prędkości druku, atrakcyjnej kolorystyce wydruków i wysoce zadowalającej jak na taki format jakości.

Aktualnie plotery Artemis o szerokości zadruku 3.20 metra są oferowane w większej ilości wariantów.

Tę samą, stabilna i sprawdzą przez lata i ponad setkę użytkowników w Polsce konstrukcję wyposażamy w konfigurowalną ilość i rodzaj głowic. To od użytkownika i jego potrzeb będzie zależeć czy zainstalujemy 4 czy 8 głowic. Można będzie wybrać także model głowicy Konica Minolta: 512, 512i lub 1024. Do wyboru użytkownik będzie miał wielkość kropli w głowicy: 14, 30 lub 42 pikolitra. W zależności od konfiguracji, plotery osiągają od 50 do 260 m2/h.

Z Polski na cały świat

Z roku na rok zainteresowanie tymi ploterami na rynku międzynarodowym rośnie. Od lat maszyny Artemis są używane w Polsce a przez to sprawdzone i doceniane w działalności produkcyjnej. Z uwagi atrakcyjną cenę plotery Artemis trafiają na wiele rynków wschodzących, jak Bałkany, Europa Południowa czy Afryka ale i także na wymagające rynki Europy Zachodniej.

www.artemisprinters.eu

KL