Artykuły, Wielki Format

Akcesoria dla aplikatorów od IKONOS

Aby praca była łatwiejsza, a czasem w ogóle możliwa operatorzy maszyn i aplikatorzy wydruków cyfrowych muszą posiadać oprócz doświadczenia , absolutne narzędziowe „must-have”.

Mówi się, że ilu aplikatorów – tyle technik pracy i tyle tajemnic. Jednak jest kilka akcesoriów, które ułatwiają codzienną pracę z wydrukami, ich przechowywaniem, czy obróbką.

Rakle i wałki

Rakle plastikowe tudzież filcowe to chyba najczęściej używane narzędzie pracy aplikatora. Ikonos proponuje zarówno warianty plastikowe, filcowe jak i łączone, plastikowe z filcem. Plastikowe rakle możemy także posegmentować według twardości plastiku i szerokości. W zależności od wariantu stosuje się do klejenia na sucho, mokro, aplikacji płaskich czy też skomplikowanych prac takich jak oklejanie samochodów.

Niektóre rodzaje aplikacji pozwalają na stosowanie wałków, podobnych do wałków malarskich. Rolka jest tu wykonana ze specjalnego tworzywa, dobrze przylegającego do aplikowanej powierzchni i jej nie niszcząca. Tak samo jak w przypadku rakli, rozróżniamy wałki o różnej szerokości (od 70 do 200 mm) i twardości gumy.

Nagrzewnica

Nagrzewnica (opalarka) to także często stosowane elektronarzędzie przez „wyklejaczy”. Ciepły strumień powietrza ma na celu aktywowanie kleju zawartego w foliach samoprzylepnych. Pozwala także na przykład na „restowanie pamięci” folii. Stosuję się ją zarówno w czasie aplikacji jak i demontażu przy usuwaniu starych wydruków.

Nagrzewnica Ikonos 4PRO posiada elektroniczną regulację temperatury i nadmuchu, przez co aplikator ma pełna kontrolę nad procesem podgrzewania materiału. Możliwość cyfrowego ustawienia parametrów ogranicza do minimum ryzyko pracy ze źle dobraną temperaturą i uszkodzeniem materiału poddawanego obróbce cieplnej. Urządzenie posiada obudowę z możliwością postawienia jej w trakcie pracy w pozycji pionowej. Zakres temperatur na wylocie dyszy można regulować co 1 stopień Celsjusza w zakresie od 50 do 650. Ikonos 4PRO posiada także 2 biegi.

Przechowywanie rolek

Widok rozwijanych i źle zabezpieczonych rolek materiału jest dosyć częsty w agencjach reklamowych. Aby zabezpieczyć materiał przed rozwijaniem stosuje się plastikowe zaciski. Wykonane są one ze specjalnego, nie rysującego powierzchni folii tworzywa. Są także na tyle elastyczne, że dostosowują się do różnej szerokości nawoju.
Tak zabezpieczone rolki możemy przechowywać na mobilnych wózkach. Ikonos proponuje wózki pozwalające na składowanie ich w pozycji pionowej, która oszczędza powierzchnię w pracowni. Wózki Ikonos są produkowane w wariancie na 9 lub 16 rolek i można na trzpienie wkładać rolki z 2 i 3-calowymi gilzami. Kółka pozwalają z dużą łatwością przemieszczać wózek pełny folii i innych materiałów

Trzecia ręka – magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe Ikonos produkowane są w 2 wariantach: Standard i King. Ułatwiają aplikację folii na samochody, billboardy, szyldy i inne elementy metalowe. Rozmiar standardowy charakteryzuje się siłą docisku na poziomie 7.5 kg, natomiast „King Size” to aż 24 kg! Większy model posiada w rękojeści otwór o średnicy 1 centymetra pozwalający zaczepić na przykład inne narzędzie, linkę, materiał, itp. Jest to zdecydowanie obowiązkowe i użyteczne narzędzie.

Przycinanie

Nożyk to najprostsze narzędzie pozwalające ciąć materiał. Dużo bardziej precyzyjnymi urządzeniami są trymery. Możemy je podzielić na trymery ręczne jak i elektryczne. Timmer C to atrakcyjny cenowo trymer o szerokości od 120 do 260 cm. Pozwala w precyzyjnie ciąć wydruk na folii, papierze lub kartonie do 8 mm grubości. Wycięcie rollupu lub docięcie plakatu trwa dosłownie chwilę.

Wariant elektryczny trymera pozwala przenieść docinanie na wyższy jeszcze poziom dokładności i prędkości. Trymery o szerokości 150, 198 i 249 cm pozwalają ciąć z prędkością do 2 m/sek. Możliwe są cięcia dwukierunkowe. Trymer wyposażony jest w kosz na odpadające ścinki jak i pedał sterujący pozwalający docinać wydruki przez jednego operatora.

Zgrzewanie

Zgrzewanie banerów i siatek to kolejny „temat rzeka”. Ilu praktyków tyle praktyk. Jednakże fizyki nie oszukamy i narzędzie zgrzewające o odpowiednich parametrach jest konieczne. Rozróżniamy wiele rodzajów zgrzewarek jednak najpopularniejszymi są zgrzewarki ręczne (podobne do nagrzewnic), zgrzewarki samojezdne, nazywane „pieskami” oraz duże zgrzewarki impulsowe do masowej produkcji.

Zgrzewarki ręczne wyposażone są w rolkę dociskową. Ten sposób zgrzewania wymaga doświadczenia i jest mało wydajny ale pozwala na wykonanie prostych zgrzewów na małych banerach. Przy kilku banerach dziennie, niezbędnym będzie zakup zgrzewarki samojezdnej automatyzującej pracę. Pozwala ona na wykonywanie różnych rodzajów zgrzewów i łączeń i cechuje się dużą wydajnością. Jeżeli nasza produkcja jest standardowa i masowa, intersującym rozwiązaniem będzie zgrzewarka impulsowa w formie stołu zgrzewającego. Obsługiwany przez jednego operatora, stół pozwala zgrzewać materiału o szerokości do 130 lub 260 cm. Wszystkie parametry pracy są sterowane cyfrowo.

Ciekawą alternatywą dla zgrzewarki samojezdnej, jest termiczna zgrzewarka stojąca. Zgrzewa ona baner „w przelocie”. Model RBW-1500 pozwala tworzyć 3 rodzaje zgrzewów w prędkości do 5 metrów na minutę mając pod cyfrową kontrolą parametry pracy. Jednoosobowa obsługa to jej atut.

Oczkowanie

Podobnie jak zgrzewarki możemy rozróżnić oczkarki ręczne (najpopularniejsze) jak i elektryczne i pneumatyczne o różnym stopniu automatyzacji produkcji. Wracając do tych pierwszych Ikonos proponuje oczkarki ręczne, monolityczne, ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem pozwalającym optymalnie przenieść siłę docisku na oczko.

www.ikonos.pl
www.atrium.com.pl

KL