Artykuły, Etykiety i opakowania

Elastyczna, aseptyczna produkcja opakowań z PET

Hon Chuan, najstarszy producent opakowań na napoje w Tajwanie, zawsze dąży do utrzymania swojej pozycji i wyprzedzenia rywali na wyjątkowo konkurencyjnym rynku napojów. Nowo nabyte rozwiązanie Combi Predis TM FMa zapewniło Hon Chuan wydajność niezbędną do prowadzenia elastycznej i aseptycznej produkcji wyrobów zaspokajających zmieniające się zachcianki i potrzeby klientów.

Firma Hon Chuan oparła swoją działalność na wysokiej jakości usługach pakowania oraz prężnie działających zakładach produkcyjnych. Klienci mogą skupić swoje działania na brandingu i dystrybucji, podczas gdy Hon Chuan zadba o sprawne i bezpieczne pakowanie ich wyrobów.
Sama koncepcja może się wydać prosta, jednak żeby pozostać na czele konkurencji, Hon Chuan musi oferować szybką i bezpieczną produkcję, niskie koszty oraz możliwość sprawnej zmiany rodzaju produkowanego napoju.

Zwiększanie zdolności produkcji aseptycznej

Wraz z rosnącym popytem firma Hon Chuan potrzebowała nowej aseptycznej linii, która spełniłaby cele przedsiębiorstwa, jednocześnie oferując szybkość, jakość i bezpieczeństwo produkcji. Co więcej, maszyna musiała być wystarczająco elastyczna, żeby poradzić sobie nawet z kilkoma zmianami formatu i kształtu butelek oraz składu produktów w ciągu tygodnia. Ostatnim warunkiem było oszczędne zużycie zasobów zaspokajające ambitne wymogi firmy w zakresie zrównoważonej produkcji. Tajwański producent ma bogate doświadczenie w korzystaniu z technologii aseptycznej i jako jeden z pierwszych w swoim regionie zdecydował się na zastosowanie nowego typu linii produkcyjnej. Współpracując z Sidel, firma zagwarantowała sobie powodzenie inwestycji. „Jesteśmy pionierami w dziedzinie stosowania aseptycznych technologii w Tajwanie. Na tę chwilę dysponujemy czterema liniami aseptycznymi Sidel w regionie Azji, które produkują ponad 20 wyrobów dla kilku wiodących marek napojów. Fachowa wiedza Sidel w dziedzinie technologii aseptycznej zagwarantowała nam wzrost wydajności na każdym etapie”, mówi Keith Dai, Prezes Taiwan Hon Chuan Enterprise.

Szybsza zmiana produkcji i większa elastyczność

Przedsiębiorstwo Hon Chuan wybrało linię produkcyjną Sidel Combi Predis FMa jako najszybszą, najbardziej elastyczną i ekologiczną. W przeciwieństwie do urządzeń odkażających butelki na mokro system odkażania na sucho sterylizuje wewnętrzne ściany preform przy użyciu oparów nadtlenku wodoru. Efekt odkażania jest uzyskiwany za sprawą gorąca z pieca rozdmuchującego. Po zakończeniu rozdmuchiwania wysterylizowane butelki są przenoszone za szyjki do obszaru aseptycznego napełniania w kontrolowanej atmosferze. Proces ten nie wymaga użycia wody i minimalizuje liczbę stosowanych chemikaliów. Rozwiązanie spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Odkażanie preform na sucho przed użyciem pieca uniemożliwia ponowne zanieczyszczenie, w związku z czym na etapie rozdmuchiwania nie ma potrzeby skomplikowanej ponownej konfiguracji czy sterylizacji. Co więcej, dzięki sterylizacji preform zamiast butelek ten typ technologii aseptycznej daje nowe możliwości zmniejszania ciężaru opakowań. Aby wykorzystać ten potencjał, Hon Chuan obecnie przeprojektowuje swoje butelki z uwzględnieniem krótkiej szyjki.

W przypadku Combi Predis procesy odkażania preform, rozdmuchiwania, napełniania i zamykania zachodzą wewnątrz tej samej maszyny, bez użycia przenośników pneumatycznych. Zmniejsza to liczbę części, które należy dostosować do zmiany formatu produktu. Żeby jeszcze bardziej przyspieszyć zmianę cykli produkcyjnych, Combi Predis korzysta z prostych i intuicyjnych trzygodzinnych okresów czyszczenia oraz sterylizacji między dwoma cyklami.vZ kolei, jeśli zajdzie taka potrzeba, urządzenia mogą pracować nieustannie przez 165 godzin produkcji.

Duże oszczędności i zrównoważona produkcja

W porównaniu z dotychczasową linią do aseptycznej produkcji opakowań z PET wyposażoną w tradycyjny system odkażania butelek na sucho o wydajności 36 000 butelek na godzinę, nowa linia Hon Chuan produkuje aż 40 000 butelek na godzinę, co przekłada się na znaczne oszczędności. Personel firmy jest zadowolony z nowej linii, a w szczególności z jej wkładu w zrównoważoną produkcję i ograniczanie kosztów eksploatacyjnych. „Wprowadzona w Tajwanie nowa linia aseptyczna Combi z systemem odkażania preform na sucho umożliwiła nam obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji, a także zmniejszenie ciężaru butelek i ograniczenie zużycia energii”. Przykładowo w skali 6000 godzin pracy przy całkowitej wydajności na poziomie 85% przedsiębiorstwo może zużywać o 40 800 litrów środków chemicznych, 32 640 ton wody i 3641 ton pary mniej. Taka oszczędność wody, energii i środków chemicznych doskonale pokrywa się z dążeniem Hon Chuan do zrównoważonej produkcji. „Wdrażanie zrównoważonych rozwiązań i ochrona środowiska naturalnego to dla nas absolutne priorytety. Nieustannie dążymy do ograniczania ilości odpadów, zużycia energii i wydatków na surowce. W tym zakresie ważną rolę odgrywają technologie, dlatego cieszę się, że wybraliśmy aseptyczną linię Sidel Combi Predis”, mówi Keith Dai, Prezes Taiwan Hon Chuan Enterprise. Do instalacji przystąpiono na początku 2013 r., a testy aseptycznej linii rozpoczęły się kilka miesięcy później. W ramach tych testów sprawdzano czystość mikrobiologiczną w przypadku wyrobów o wysokim i niskim poziomie kwasowości. Linia została oddana do eksploatacji w zaledwie pięć tygodni od pierwszego uruchomienia, a pierwszy komercyjny cykl produkcji miał miejsce w maju tego samego roku.

www.sidel.com

KL