Etykiety i opakowania, Nowości

Sun Chemical podsumowuje owocne targi Labelexpo Europe 2015 

Zakończone w Brukseli targi Labelexpo Europe 2015 były dla firmy Sun Chemical okazją do zademonstrowania jej stałego zaangażowania w tworzenie i udoskonalanie rozwiązań, dedykowanych na rynek produkcji opakowań i etykiet, także w technologii wąskowstęgowej. Jej stoisko licznie odwiedzali goście z całego świata (m.in. z Polski) zapoznając się z wieloma przygotowanymi na tę wystawę premierami rynkowymi.

Obecność Sun Chemical na tegorocznej edycji Labelexpo Europe – najważniejszych na świecie targów dedykowanych produkcji etykietowej i wąskowstęgowej – przebiegała pod hasłem „Od pomysłu do klienta”. Zamiarem firmy było zabranie odwiedzających jej stoisko w „podróż”, obrazującą rozwiązania nowej generacji, znajdujące zastosowanie przy produkcji opakowań i etykiet. Uwzględniała ona takie elementy jak: koncepcja powstawania produktu; jego produkcja na etapie prepress; stosowane w drukowaniu i wykańczaniu farby, powłoki oraz materiały eksploatacyjne; aspekty związane z integralnością marki; procesy przetwórcze oraz właściwa ekspozycja w punkcie sprzedaży detalicznej.

Wśród pokazanych w Brukseli premierowych oraz udoskonalonych rozwiązań znalazły się m.in.: Rayoflex Electron White – zgodna z obowiązującymi normami biała farba, dedykowana produkcji opakowań spożywczych; SolarFlex Slalom White – biała farba UV do wydajnego zadrukowywania tulei typu shrink sleeve w technice fleksograficznej; SolarScreen MRL – rodzina ultramatowych farb sitodrukowych, przeznaczonych do stosowania w maszynach z płaskim stołem oraz rotacyjnych, o umiarkowanej prędkości działania; Polare – system mieszania farb, zoptymalizowany pod kątem produkcji etykietowej i wąskowstęgowej; nowe rozwiązania w zakresie technologii UV LED, dedykowane dla fleksografii, sitodruku i druku cyfrowego; SunColor Box – rozwiązanie workflow, optymalizujące zarządzanie barwą.

Rozwiązania do produkcji opakowań – zgodność z normami

Światową premierę na targach Labelexpo Europe 2015 miała nowa, biała i nieprzezroczysta farba Rayoflex Electron White, przeznaczona do druku fleksograficznego UV. Stworzona z myślą o zadrukowywaniu etykiet, opakowań giętkich i tulei shrink sleeve, wychodzi naprzeciw potrzebom wielu drukarń, oczekujących rozwiązania o niskim stopniu migracji. Farbę – jak zapewnia producent – cechuje bardzo wysoki poziom przylegania do różnego rodzaju podłoży foliowych, odpowiednia nieprzezroczystość i drukowność, zapewniająca odporność na zadrapania i zniszczenia. Dzięki temu jest optymalnym rozwiązaniem przy produkcji opakowań spożywczych i farmaceutycznych.

SolarFlex Slalom White

Rynkowy debiut w Brukseli miała również biała farba SolarFlex Slalom White, przeznaczona do zadrukowywania tulei shrink sleeve w technice flekso UV. Cechuje ją wysoki poziom nieprzezroczystości, co sprawia, że jest ona – zdaniem producenta –optymalnym rozwiązaniem przy produkcji materiałów, gdzie konieczny jest wysokiej jakości biały podkład, np. owijek. Jej parametry zostały przy tym dostosowane do różnych warunków produkcyjnych i podłoży drukowych.

SolarScreen MRL

Kolejna targowa premiera to SolarScreen MRL – nowa seria farb sitodrukowych, przeznaczonych do zadrukowywania etykiet, przywieszek, tulei shrink sleeve, biletów i innych produktów, wymagających odpowiedniego, ultramatowego wykończenia oraz właściwej przyswajalności. Stosowana w maszynach płaskich oraz rotacyjnych o umiarkowanej prędkości, SolarScreen MRL pozwala uzyskać odpowiedni efekt w różnych wariantach kolorystycznych – od intensywnej czerni do nieprzezroczystej bieli. Oferuje przy tym odpowiednie właściwości w zakresie przylegania do płaskich podłoży, jest też zoptymalizowana pod kątem aplikacji z udziałem foliowania na gorąco. Nowa seria farb zapewnia właściwy poziom adhezji przy zastosowaniu większości powszechnie stosowanych materiałów etykietowych, m.in. papieru, powlekanej folii PE i PP, PVC, folii polietylenowej typu Corona oraz PET.

System mieszania farb Polare

Kolejne promowane na targach Labelexpo Europe rozwiązanie z oferty Sun Chemical to Polare – nowy system mieszania farb, zaprojektowany z myślą o produkcji etykietowej i wąskowstęgowej. Stworzony we współpracy z firmą Inkmaker, ma sprostać wymaganiom rynku względem niższego zużycia farb dzięki dozowaniu ich ilości, odpowiadającej potrzebom realizowanej pracy. Dodatkową wartość takiego rozwiązania stanowią: redukcja generowanych odpadów i zwiększenie wydajności. System ma budowę modułową i jest dostosowany do mieszania farb offsetowych oraz fleksograficznych przy pomocy tej samej głowicy.

Druk cyfrowy

SunJet, oddział Sun Chemical specjalizujący się w produkcji materiałów eksploatacyjnych do druku cyfrowego, zaprezentował z kolei na targach swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie atramentów UV. Wśród nich – zdaniem dostawcy – na szczególną uwagę zasługują serie: Etijet – przeznaczona do druku wąskowstęgowego i etykietowego oraz Amphora – stworzona z myślą o produkcji opakowań.

Ochrona marki

Zwiedzający stoisko Sun Chemical mieli również możliwość zapoznania się z całym portfolio rozwiązań, zapobiegających podróbkom, w tym z farbami o charakterze jawnym i niejawnym z serii SunShift, SunGuard i SunLock. Mają one zapewnić właścicielom marek i producentom etykiet wyższy poziom bezpieczeństwa towarów.

Utrwalanie w technologii UV LED

Wśród prezentowanych na targach rozwiązań nie zabrakło innowacyjnych farb utrwalanych w technologii UV LED – gdzie firma Sun Chemical także stara się być aktywna. Wśród nich zwiedzający szczególną uwagę zwracali na nowo stworzoną serię farb do druku fleksograficznego UV, przeznaczonych do produkcji opakowań spożywczych, które spełniają obowiązkowe w tym zakresie normy. Powstała ona dzięki ścisłej współpracy firmy Sun Chemical z jej partnerami technologicznymi.

Zarządzanie barwą

Na targach Labelexpo Europe w ofercie Sun Chemical pojawił się SunColorBox. Jest to zestaw aplikacji i usług, umożliwiających wdrożenie w pełni cyfrowego workflow, który pozwala skutecznie zarządzać barwą. Ma on być pomocny przedsiębiorstwom, specjalizującym się w produkcji i przetwórstwie opakowań, w zachowaniu stabilności kolorystycznej – zwłaszcza w przypadku barw firmowych. Zasada ta ma działać niezależnie od lokalizacji danego przedsiębiorstwa, a wszystko ma się odbywać w ramach zoptymalizowanego, cyfrowego procesu, przy zachowaniu wysokiej prędkości i wydajności.

Efekty specjalne

W skład oferty Sun Chemical, prezentowanej na brukselskich targach, wchodzi także seria farb i powłok, dostępnych pod wspólną marką SunInspire. Pozwalają one na uzyskiwanie efektów specjalnych, zarówno wizualnych jak i dotykowych. Jej nowymi składowymi są m.in. farby z rodziny SolarScreen MRL, przeznaczone do produkcji etykiet o wysokim poziomie matowości powierzchni.

Personalizacja na finalnym etapie produkcji

Uzupełnieniem targowego portfolio Sun Chemical było rozwiązanie SunLase – system laserowego znakowania opakowań, umożliwiający ich personalizację. Pozwala on wprowadzać – na finalnym etapie produkcji – praktyczne, unikalne dla każdego opakowania informacje, zabezpieczające oraz ułatwiające właściwe funkcjonowanie całego łańcucha dostaw.

– Rynek produkcji etykietowej i wąskowstęgowej przeżywa prosperity, więc konkurencja tu będzie coraz większa. W związku z tym Sun Chemical stale poszukuje nowych sposobów udoskonalania farb, powłok i różnorodnych rozwiązań, które spełniają wymagania drukarń i przetwórców opakowań, pozwalając im – z jednej strony w pełni wykorzystać zalety najnowszych innowacji rynkowych, z drugiej – zachować konkurencyjność. Na naszym stoisku targowym prezentowaliśmy jedną z najszerszych w branży ofert uwzględniających cały cykl produkcyjny, pokazując jednocześnie, że Sun Chemical to partner pomocny na każdym etapie powstawania etykiety czy też elastycznego opakowania – mówi Jonathan Sexton, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu farb wąskowstęgowych i sitodrukowych w firmie Sun Chemical Europe.

www.sunchemical.com.pl