Nowości, Wielki Format

Festiwal Druku – duże zainteresowanie ploterami Artemis

W Polsce pracuje już kilkaset instalacji wielkoformatowych ploterów Artemis. Urządzeń tej marki nie mogło zabraknąć na Festiwalu Druku, który odbył się z początkiem września w Warszawie.

Plotery Artemis swoją popularność zawdzięczają połączeniu potencjalnie dwóch sprzecznych cech. Ceny i jakości. Wybierając urządzenia Artemis do naszego portfolio, dobieraliśmy je pod kątem konkurowania jakością wydruków z maszynami europejskimi. Drugim istotnym dla nas czynnikiem była znacząca atrakcyjność cenowa. Wbrew pozorom niemożliwe, ale udało nam się to połączyć – mówi Paweł Stania, przedstawiciel polskiego dystrybutora.

Szybki druk solwentowy

Druk solwentowy to domena, obecnego już kilka lat na rynku plotera Artemis KM 3224. Ten pracujący w ponad 150 polskich firmach ploter o szerokości zadruku 3.20 m zdobył zasłużoną renomę dzięki kilku czynnikom. Seria 32xx cechuje się udoskonaloną, stabilną i niezawodną konstrukcją.

Na pokładzie plotera jest zainstalowanych 8 głowic Konica-Minolta 512 (w modelu KM 3200) lub 1024 (w modelu 3224). Wielkość kropli atramentu, generowanej przez głowicę wynosi 42 pl. Jest to wystarczająca jakość do produkcji banerów reklamowych, billboardów, plakatów, grafiki podświetlanej, znaków informacyjnych, grafiki wystawienniczej i innych grafik pełno-kolorowych na materiałach powlekanych i niepowlekanych o szerokości do 3200 mm. Wysoka, rzeczywista prędkość produkcyjna to największy atut plotera. Ponad 100 m2/h (w modelu KM 3224 to 160 m2/h). Warto zaznaczyć, że producent wyeliminował efekty siania i nierównych krawędzi, często występujące w konkurencyjnych, ekonomicznych maszynach. Ploter został wyposażony w zaawansowane systemy ochrony głowic przed zaschnięciem lub zniszczeniem. W modelu Artemis KM 3200 dzięki temu, żadna głowica w zainstalowanych 150 ploterach w Polsce nie wymagała wymiany. Wiele podzespołów pochodzi od japońskich i amerykańskich producentów. Nie bez znaczenia ma też jakość i długowieczność głowic Konica-Minolta. Niski koszt użytkowania możliwy jest dzięki zastosowaniu niedrogich atramentów solwentowych. Ich odporność na warunki atmosferyczne sięga 3 lat na zewnątrz. Stabilny, automatyczny system nawijająco-odwijający o udźwigu roli do 100 kg pozwala drukować w trybie ciągłym. Plotery Artemis serii KM 3200 wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie Onyx lub PhotoPrint.

Ekologiczny druk wielkoformatowy

Artemis 1621 to nowy ploter eko-solwentowy wyposażony w głowice DX5. Gwarantują one taką samą rozdzielczość i jakość wydruku jak w modelu opisywanym powyżej.

Na targach miał też swoją premierę Artemis 1801 VD – wyposażony w głowice DX9.

Produktywność drukarki 1621 jest również na zbliżonym poziomie i sięga maksymalnie 18 m2/h. Ploter posiada zainstalowaną technologię druku falą / mgłą (rozmytym rastrem) eliminującym efekt paskowania. System nawijający zainstalowany w Artemis 1621 jest „cięższy” od tego z modelu 1601. Jego konstrukcja posiada 2 silniki przez co może prowadzić cięższy materiał pewniej i stabilniej. Stół zawiera 3 strefy rozgrzewająco-suszące. Z kolei zewnętrzny system suszący zawiera zarówno promiennik podczerwieni jak i wentylatory.

Nieco inna jest konstrukcja maszyny. Z lewej strony urządzenia, znajduje się klapką ułatwiająca dostęp do głowic celem konserwacji maszyny. Podobnie jak w modelu 1601, Artemis 1621 jest obsługiwany poprzez zaawansowane oprogramowanie RIP PhotoPrint.

Reasumując zalety tej drukarki wielkoformatowej. Artemis 1621 to stabilny, wszechstronny ploter eko-solwentowy do produkcji grafik reklamowych, grafik na pojazdy, tapet, rollupów, grafik wystawienniczych, naklejek, dekoracji, itd.

Produkcyjny druk UV

Od debiutu drukarki Artemis FR 250 UV minęło kilka miesięcy ale można już mówić o jej sukcesie. Zamówienia składane na ten ploter na polskich targach i na Fespie potwierdzają ten fakt. Decydującymi kwestiami potwierdzającymi decyzję o zakupie tej maszyny są przede wszystkim parametry, finalna jakość uzyskiwanych wydruków oraz cena urządzenia.

Parametry jakimi cechuje się Artemis 250 UV są bardzo wysokie i porównywalne z dużo droższymi maszynami. Prędkość wynosi 38 m2/h i jest wystarczająca do zapewnienia produkcyjnej ciągłości druku na szkle, kartonie czy spersonalizowanych wydruków. W karetce są zainstalowane głowice grayscalowe Konica Minolta 1024. W zależności od konfiguracji, na pokładzie może się znaleźć od 4 do 8 takich głowic. Wielkość kropli atramentu przez nie generowanych wynosi 14 pl. Dla koloru białego przeznaczone są 2 głowice. Jeśli chodzi o kolor biały to nie zabrakło stosowanego w zaawansowanych rozwiązaniach recylkulatora białego atramentu. Warto wspomnieć, że kolor biały może być nakładany na podłoże w kilku wariantach. W trybie poddruku, nadruku oraz 3-warstwowo. Technika „trzech warstw” służy do zadruku materiałów przezroczystych. Oprócz druku na materiałach płaskich, FR 250 z powodzeniem zadrukowuje materiały rolowe.

Cięcie i grawerowanie

Lasery BDR 1390 i 2030B to maszyny produkcyjne, które służą do wycinania i grawerowania z dużą precyzją w takich materiałach jak: pleksi, sklejka, drewno, szkło, kamień, filc, guma pieczątkarska, papier, skóra itd.

Artemis BDR 1309X wyposażony został standardowo w 2 stoły. Pierwszy, ruchomy stół – służy do wycinania specjalnych, grubszych, bądź nietypowych materiałów. Drugi, jako nakładka na stół ruchomy (plaster miodu) – służy do wycinania materiałów cienki takich jak np. papier, skóra, itd.
Model BDR 2030B został wyposażony w mechanizm opuszczania stołu, co ma szczególne zastosowanie przy obróbce przedmiotów „przestrzennych” jak np. bloki pleksi. Ploter ten jest uniwersalnym urządzeniem o dużych możliwościach, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w agencjach reklamowych, firmach usługowych oraz zakładach przemysłowych. Artemis BDR 2030B posiada dodatkowo automatyczne dostosowywanie wysokości soczewki. Wysokiej jakości tuba CO2 (10.6 μm) chłodzona wodą zapewnia pracę do 10 000 godzin.

Polskim dystrybutorem ploterów marki Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.artemisprinters.eu

www.festiwaldruku.pl

MO