Nowości, Wielki Format

Złoty Medal dla eko-solwentowych ploterów Artemis 1601-1621

Seria ekonomicznych ploterów wielkoformatowych Artemis 1601/1621 została uhonorowana Złotym Medalem podczas warszawskiego Festiwalu marketingu, Druku i Opakowań.

Seria eko-solwentowych ploterów Artemis o szerokości 160 cm obejmuje 2 modele. Artemis 1601 i 1621 różnią się nieco konstrukcją i wyglądem. Ale ich punktem wspólnym są eko-logiczne atramenty, atrakcyjna cena, „europejska” jakość wydruku i produktywność.

Artemis 1601 – setka instalacji w kraju

Artemis 1601 został wyposażony w dwie istotne funkcje. Technologię druku zmienną wielkością kropli (ang. Variable Dot) oraz zewnętrzny system suszący podczerwienią (ang. Infra-red dryer).
Technologia zmiennej wielkości kropli atramentu pozwala uzyskać „gładkie” wydruki bez tzw. efektu ziarna, które tworzą pojedyncze, widoczne gołym okiem krople atramentu. Dzięki automatycznej regulacji wielkości wystrzeliwanych z poszczególnych dysz kropli atramentu, mieszają się one ze sobą tworząc nieregularny raster. Efektem tego zabiegu jest wizualna poprawa jakości druku np. w miejscach o dużej liczbie detali. Znacząco poprawiają się także jednokolorowe aple i gładkie gradienty.

– Technologia Variable Dot działa więc podobnie jak sposób malowania pokoju. Duże jednolite obszary zamalowujemy wałkiem co jest ekonomiczniejsze i zajmuje mniej czasu, natomiast detale małym pędzelkiem. Proces ten zachodzi automatycznie i jest kontrolowany przez oprogramowanie RIP urządzenia – tłumaczy Paweł Stania. – Z kolei zewnętrzna suszarka typy Infra-Red znacząco poprawia schnięcie wydruków, co przekłada się na możliwość stosowania szybszych trybów druku. Artemis 1601 wyposażony jest także w regulowany, podgrzewany stół pod głowicą, rozgrzewający i utrwalający zadrukowany materiał na etapie druku. Z kolei oświetlenie LED ułatwia nam kontrolę tego procesu – podsumowuje Paweł Stania.

Artemis 1601 wyposażony jest w sprawdzoną i stabilną, japońską, piezo-elektryczną głowicę serii DX7. Posiada ona 1440 dysz (8 rzędów po 180 dysz) przez co umożliwia druk w rzeczywistej rozdzielczości 1440 x 1440 dpi.

Ploter obsługuje materiały rolowe o maksymalnej szerokości 160 cm. Jest to najpopularniejsza szerokość ploterów eko-solwentowych pozwalająca zrealizować większość zleceń takich jak zadruk folii samoprzylepnych, foto-tapet, banerów, papierów, backlitów, blokoutów i innych nośników przeznaczonych do zadruku eko-solwentowego. Artemis 1601 jest ploterem 4-kolorowym drukującym w palecie CMYK i jest fabrycznie przystosowany do druku ekonomicznymi atramentami eko-solwentowymi z przeznaczeniem do druku aplikacji wewnętrznych i na zewnątrz.

Artemis 1601 wyposażony jest w rolkowy system prowadzenia materiału, przesuwający materiał płynnie i stabilnie oraz niepowodujący podwijania się medium co zapewnia druk ciągły. Na wyposażeniu znajduje się rolowy system nawijający.

– Maksymalna produktywność plotera wynosi 20 metrów kwadratowych na godzinę. Jest to najlepszy wynik w tej klasie i w tym segmencie cenowym! Nie zapominajmy też o naprawdę, fotograficznej jakości wydruków – przekonuje Paweł Stania. – W trybach precyzyjnych, ploter osiąga prędkości od 8 do 12 m2/h i może konkurować z wieloma europejskimi i japońskimi drukarkami.

Sterowanie ploterem odbywa się za pomocą zaawansowanego oprogramowania RIP (np. PhotoPrint) oraz panelu sterującego na obudowie plotera. Urządzenie charakteryzuje się cichą pracą i małymi gabarytami przez co nie wymaga dużej przestrzeni i może być użytkowany nawet w biurze. Ploter znajdzie swoje zastosowanie w agencjach reklamowych, studiach projektowych, zakładach fotograficznych, drukarniach wielkoformatowych, drukarniach offsetowych i opakowaniowych a także w szkołach, urzędach, biurach, w działach marketingu czy punktach ksero.

Artemis 1621 – nowy ploter eko-solwentowy

Lista funkcjonalności drugiego nagrodzonego plotera jest bardzo podobna. W odróżnieniu od modelu 1600 – Artemis 1621 posiada głowice DX5. Gwarantują one taką samą rozdzielczość i jakość wydruku jak w modelu opisywanym powyżej. Produktywność drukarki 1621 jest również na zbliżonym poziomie i sięga maksymalnie 18 m2/h. Ploter posiada zainstalowaną technologię druku falą / mgłą (rozmytym rastrem) eliminującym efekt paskowania.

System nawijający zainstalowany w Artemis 1621 jest „cięższy” od tego z modelu 1601. Jego konstrukcja posiada 2 silniki przez co może prowadzić cięższy materiał pewniej i stabilniej. Stół zawiera 3 strefy rozgrzewająco-suszące. Z kolei zewnętrzny system suszący zawiera zarówno promiennik podczerwieni jak i wentylatory.

Nieco inna jest konstrukcja maszyny. Z lewej strony urządzenia, znajduje się klapką ułatwiająca dostęp do głowic celem konserwacji maszyny. Podobnie jak w modelu 1601, Artemis 1621 jest obsługiwany poprzez zaawansowane oprogramowanie RIP PhotoPrint.

Reasumując zalety tej drukarki wielkoformatowej. Artemis 1621 to stabilny, wszechstronny ploter eko-solwentowy do produkcji grafik reklamowych, grafik na pojazdy, tapet, rollupów, grafik wystawienniczych, naklejek, dekoracji, itd.

Oba plotery wyposażone są w systemy stałego zasilania w atrament obniżające koszty druku.

www.artemisprinters.eu

 KL