Nowości, Wielki Format

Festiwal Druku – 3-metrowe plotery Artemis 3200-3224 nagrodzone Złotym Medalem

Plotery Artemis serii 3220 i 3224 to szybkie ploter solwentowe, których realna prędkość zadruku sięga odpowiednio 100 i 160 m2/h. Nie bez powodu zdobyły Złoty Medal na branżowym Festiwalu Druku. Seria wielkoformatowych drukarek Artemis 3200 / 3224 zdobyła uznanie jury konkursowego. Jakość tych urządzeń potwierdzają dane sprzedażowe – prawie 2 setki instalacji w Polsce.

Ploter Artemis 3200 – medalista znany i lubiany

Artemis 3200 to jeden z najciekawszych ploterów twardo-solwentowych o szerokości 3.20 metra na rynku. Łączy w sobie kilka cech takich jak niska cena zakupu, niskie koszty eksploatacji, wysoka jakość i prędkość druku, stabilność pracy. Ploter ten zdecydowanie wyróżnia się na tle innych maszyn tzw. „ekonomicznych”. Powodem tego jest jakość japońskich i amerykańskich podzespołów.

Mimo, że ploter Artemis 3200 nie jest produkowany w kraju kwitnącej wiśni, cechuje się japońską jakością. Wiele podzespołów pochodzi od japońskich i amerykańskich producentów, co w porównaniu z większością ploterów w tym segmencie, bazujących na częściach chińskich i tajwańskich jest niewątpliwym atutem tego modelu Artemisa.

Dzięki zastosowaniu w ploterze najnowszej generacji, 8 głowic piezoelektrycznych Konica Minolta 512 o 42 piko litrowej kropli ploter osiąga wysoką jakość druku. Dostępne są rozdzielczości druku od produkcyjnego trybu 180 x 720 dpi do wysoko jakościowego 360 x 1080 dpi. Dla porównania większość wschodnich ploterów wyposażonych jest w głowice o 2-krotnie niższej, fizycznej rozdzielczości. Dla porównania, druk w 4 pasach na takim ploterze jest jednoznaczny z drukiem w 2 pasach na ploterze serii 3200. Dodatkowo inżynierowie zminimalizowali efekty siania i nierównych krawędzi, często występujących w innych, dalekowschodnich maszynach. Warto wspomnieć także, że ploter ten posiada zaawansowane systemy ochrony głowic.

W tradycyjnej technologii druku, urządzenia drukują poziome równoległe linie, które aby utworzyć jednolity obraz bez paskowania, muszą zostać nałożone na zadrukowywany materiał bardzo precyzyjnie, tj. nie mogą ani na siebie zachodzić ani być od siebie odsunięte. Technologia ta powoduje, że w przypadku problemów z zatkanymi lub krzywo drukującymi dyszami, na wydruku bardzo szybko uwidaczniają się niedoskonałości w postaci paskowania poziomego tzw. bandingu – efekt nieakceptowany na rynku. Technologia FEATHER – to nowy rodzaj druku, opracowany przez producenta plotera i oprogramowania PhotoPRINT (w zestawie z ploterem). Nakładane pasy, łagodnie przeplatają się z każdym kolejnym nowo nakładanym pasem, co w bardzo dużym stopniu eliminuje efekt paskowania. Operator maszyny ma możliwość ciągłej kontroli stopnia przeplatania się pasów. Nowa technika pozwala więc drukować z dużo większymi prędkościami.
Ploter wyposażony jest w stół suszący posiadający trzy niezależnie sterowane strefy grzejne: grzałka wstępna (max. 55°C), grzałka utrwalająca (max. 40°C), grzałka susząca (max. 55°C) a także sekcję wentylatorów. System ten zapewnia prawidłowe schnięcie tuszu również przy szybkich trybach druku.

Artemis 3200 wyposażony został w prosty i wydajny system czyszczenia karetki oparty na podciśnieniowym zasysaniu atramentu z powierzchni głowicy. Sterowanie rodzajem czyszczenia odbywa się z poziomu plotera i oprogramowania sterującego ploterem. Dzięki poszczególnym klawiszom mamy dostęp do czyszczenia wszystkich kolorów lub tylko konkretnej sekcji kolorystycznej.

Artemis 3200 rozszerzy moce produkcyjne i możliwości wielu rozwijających się drukarni i agencji reklamowych. Ploter może drukować na szerokiej gamie mediów powlekanych i niepowlekanych. Przykładowe zastosowania to plakaty, banery, backlity, grafiki POS, grafika na środki transportu, siatki i wszelkie inne oznakowanie zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz.

Ploter Artemis 3224 – medalista-rekordzista

Producentowi plotera Artemis 3224, po sukcesie sztandarowego modelu Artemis KM 3200, przyświecała myśl przyspieszenia pracy, udoskonalenia konstrukcji pod druk 24/7 (z którym 3200 i tak sobie nieźle radzi – ponad 150 instalacji w Polsce) i jednocześnie zachowania niskiej ceny urządzenia. Na rynku polskim istotnym czynnikiem decydującym o zakupie urządzenia jest szybki zwrot z inwestycji.

Nowy model cechuję się udoskonaloną konstrukcją, wbudowana stacją roboczą i co najważniejsze, 8 głowicami Konica-Minolta o podwójnej (1024) ilości dysz. Wielkość kropli atramentu, generowanej przez głowicę wynosi 42 pl. Jest to wystarczająca jakość do produkcji banerów reklamowych, billboardów, plakatów, grafiki podświetlanej, znaków informacyjnych, grafiki wystawienniczej i innych grafik pełnokolorowych na materiałach powlekanych i niepowlekanych o szerokości do 3200 mm.

Za prawidłowe prowadzenie mediów odpowiada ciężki system rolowy (odwijająco-nawijający) utrzymujący stałe naprężenie zarówno z tyłu jak i z przodu maszyny. Artemis KM 3224 osiąga prędkość do 160 m2/h w rozdzielczości 180 x 720 dpi (2 pasy). W rozdzielczości 240 x 1080 dpi (4 pasy) ploter drukuje z rzeczywistą prędkością do 60 m2/h. Warto zaznaczyć, że producent wyeliminował efekty siania i nierównych krawędzi, często występujące w konkurencyjnych, ekonomicznych maszynach.

Podobnie jak model 3200, ploter został wyposażony w zaawansowane systemy ochrony głowic przed zaschnięciem lub zniszczeniem. KM 3224 został wyposażony został w prosty i niezawodny system czyszczenia głowic oparty na zasadzie podciśnieniowego zasysania atramentu. Czyszczenie głowic odbywa się zarówno z poziomu plotera jak i oprogramowania sterującego. Łatwy dostęp do tej funkcji umożliwia czyszczenie wszystkich głowic jednocześnie lub tylko jednej konkretnej sekcji kolorystycznej, co dodatkowo minimalizuje straty atramentu.
Urządzenie wyposażone zostało w stół suszący posiadający trzy niezależnie sterowane strefy grzejne: grzałkę wstępną, utrwalającą i grzałka susząca. Zewnętrzna sekcja wentylatorów dosuszających zamontowana jest na froncie maszyny. System ten zapewnia prawidłowe schnięcie tuszu nawet w szybkich trybach druku. Nowy Artemis drukuje twardym solwentem, czyli niedrogim atramentem o wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i pogodowe.
Ploter został wyposażony w amerykańskie oprogramowanie Sai – PhotoPRINT 6.

Polskim dystrybutorem ploterów Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.artemisprinters.eu

www.festiwaldruku.pl

KL