Nowości, Wielki Format

Agfa Graphics po targach Fespa 2015

W dniach 18-22 maja w Kolonii odbywały się najważniejsze w tym roku targi, przeznaczone dla branży druku wielkoformatowego – Fespa 2015. Wśród wystawców tradycyjnie znalazła się firma Agfa Graphics, dla której były one okazją do zaprezentowania – po raz pierwszy w Europie – kilku nowych rozwiązań. Wśród nich znalazły się m.in. plotery Jeti Tauro i Jeti Mira oraz kolejna wersja systemu sterującego produkcją wielkoformatową – Asanti 2.0. Dwa prezentowane na targach rozwiązania Agfa Graphics – wchodzący w skład Asanti 2.0 moduł do zarządzania barwą oraz ploter Anapurna M3200i – zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami EDP Award 2014/2015, przyznawanymi przez European Digital Press Association.

Mira i Tauro: nowe plotery z rodziny Jeti

Ploter Jeti Mira, który miał swoją światową premierę na kwietniowych targach ISA Sign Expo, w Kolonii został po raz pierwszy zademonstrowany szerszej publiczności z Europy. Kilka tygodni wcześniej wybrani klienci Agfa Graphics mogli go zobaczyć w pracy podczas imprez z cyklu Red Carpet Event, odbywających się w centrali firmy w Mortsel. Na stoisku podczas targów Fespa 2015 był on już dostępny dla wszystkich, wzbudzając bardzo duże zainteresowanie osób uczestniczących w jego pokazach.

Podczas demonstracji realizowane w nim były przykładowe prace z wykorzystaniem szerokiego spektrum podłoży. Ploter – dostępny obecnie w dwóch wersjach (S/HS) – pracuje z prędkością do 206 m2/h i jest wyposażony w stół o wymiarach 2,7 m x 1,6 m (bądź 2,7 m x 3,2 m), na którym zadrukowywane są podłoża sztywne. Opcjonalnie do maszyny można dostawić dedykowany moduł, pozwalający na zastosowanie materiałów giętkich. Maszyna jest wyposażona w innowacyjne głowice Ricoh Gen 5 i w standardzie drukuje w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą kryjącą/podkładową. Opcjonalnie można w niej zastosować lakier lub primer. Urządzenie, dedykowane na rynek Sign & Display, jest wyposażone m.in. w: ruchomą karetkę i nowy moduł kontroli temperatury, posiada sześć stref próżniowych oraz zaawansowany interfejs operatora.

Druga z niedawnych nowości Agfa Graphics, która także zadebiutowała w Europie podczas targów Fespa 2015, to hybrydowy ploter Jeti Tauro, dedykowany dla firm z segmentu high-end. Maszyna posiada budowę modułową i – jak zapowiadają przedstawiciele firmy – ma stanowić platformę dla rozwoju kolejnych tego rodzaju rozwiązań w jej ofercie. Ploter Jeti Tauro został wyposażony w 32 głowice Ricoh Gen 5 i drukuje w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą kryjącą/podkładową, z prędkością do 275 m2/h. Dostępny jest w trzech wariantach obsługi mediów: ręcznym, półautomatycznym i w pełni zautomatyzowanym. Opcjonalnie można w nim zastosować primer.

Nagroda EDP Award 2014/2015 dla plotera Anapurna M3200i

Poza wzbudzającymi – z uwagi na swoją premierę rynkową – największe zainteresowanie nowymi modelami z rodziny Jeti na stoisku Agfa Graphics pracowały także dwa urządzenia z serii Anapurna. Pierwsze z nich – Anapurna M3200i – zostało wyróżnione nagrodą EDP Award w kategorii „Najlepszy rolowy ploter wielkoformatowy o szerokości powyżej 1,7 m” przez stowarzyszenie European Digital Press Association, zrzeszające magazyny branżowe, specjalizujące się w technologiach cyfrowych.

Anapurna M3200i RTR to urządzenie zadrukowujące w trybie „z roli na rolę” różnego rodzaju media giętkie o maksymalnej szerokości 3,2 m. Maszyna pracuje z prędkością do 123 m2/h, obsługując materiały takie jak banery, samoprzylepne folie winylowe, frontlity czy backlity. Za wysoką prędkość i jakość reprodukcji odpowiedzialne są tu nowej generacji 12-pikolitrowe głowice drukujące KM1024i. Urządzenie drukuje w czterech bądź sześciu kolorach, w porównaniu z wcześniejszą wersją – Anapurna M3200 RTR (będącą pierwszym urządzeniem z serii Anapurna zadrukowującym wyłącznie media giętkie) – wprowadzono w nim też nowy design.

Drugim przedstawicielem rodziny Anapurna na targach Fespa 2015 był ploter Anapurna M2500i, wyposażony w nową opcję automatycznego podawania arkuszy ABF. Umożliwia on zadrukowywanie materiałów o szerokości do 2,5 m w sześciu kolorach i z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową. Przeznaczony jest dla firm specjalizujących się w produkcji oznaczeń, drukarń cyfrowych, fotolaboratoriów oraz zakładów poligraficznych dotychczas bazujących na sitodruku. Można w nim realizować prace – także nietypowe – o zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych.

Acorta – uzupełnienie oferty Agfa Graphics o rozwiązanie do wykańczania mediów
Poza czterema ploterami drukującymi, Agfa Graphics demonstrowała w Kolonii wprowadzony do jej oferty na początku br. automatyczny ploter tnący Acorta. Dedykowany dla segmentu Sign & Display, stanowi uzupełnienie belgijskiego producenta w zakresie druku wielkoformatowego o profesjonalne rozwiązanie, pozwalające na sprawne i wydajne wykańczanie wydruków realizowanych z udziałem podłoży sztywnych i giętkich, m.in. różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, pojemników, banerów itd.
W ploterze Acorta zastosowano zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak choćby funkcja automatycznego rozpoznawania. Urządzenie pracuje z prędkością do 102 m/min., a o dokładność i stabilność działania dbają solidna budowa i 40 stref próżniowych, które są automatycznie aktywowane w razie potrzeby.

Asanti 2.0: europejska premiera i nagroda EDP dla modułu zarządzania barwą

Wszystkimi ww. urządzeniami z oferty Agfa Graphics steruje dedykowane oprogramowanie workflow Asanti, które w tym roku doczekało się kolejnej wersji, opatrzonej numerem 2.0. Ona także oficjalnie zadebiutowała na rynku europejskim podczas targów Fespa 2015. Asanti 2.0 oferuje liczne funkcje automatyzacji i zaawansowane rozwiązania technologiczne, zapewniające wyższy zwrot z inwestycji oraz znacznie usprawniające przygotowanie prac do drukowania. Co istotne, każda kolejna jego wersja przynosi coraz więcej funkcji i opcji znanych z wykorzystywanego przez wiele drukarń akcydensowych systemu Apogee.

Jednym z nich jest zaawansowany moduł zarządzania barwą Asanti Color Management, który – jako drugie w tym roku rozwiązanie Agfa Graphics – został wyróżniony nagrodą EDP Award 2014/2015 w kategorii „Najlepsze rozwiązanie do color managementu”. Zawiera on m.in. zupełną nowość wprowadzoną w wersji 2.0 i zgłoszoną przez Agfa Graphics do opatentowania: tryby druku kalibrowanego (Asanti Calibrated Print Modes).

– Na tle innych dostawców nasza firma wypadła bardzo dobrze, choćby biorąc pod uwagę liczbę premierowych rozwiązań obecnych na stoisku. Przez wszystkie dni targowe było ono pełne zwiedzających, wśród których znaleźli się także goście z Polski. Gros z nich stanowili nasi obecni klienci, którzy przymierzają się do inwestycji w kolejne, bardziej zaawansowane maszyny. Byli oni pod dużym wrażeniem możliwości oferowanych przez wszystkie prezentowane na stoisku urządzenia. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudzały premiery z ostatnich tygodni, przede wszystkim bardzo uniwersalny i oferujący najwyższą jakość drukowania ploter Jeti Mira. Podczas targów Agfa Graphics zebrała kilkanaście zamówień na ten model i mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku doczekamy się jego pierwszego wdrożenia w naszym kraju – mówi Przemysław Arabski, szef działu inkjetowego Agfa Graphics w Polsce.

www.agfa-polska.pl

MO