Artykuły, Wielki Format

Wiosenne Dni Otwarte z ploterami w Atrium

W kwietniu i maju firma Atrium Centrum Ploterowe zorganizowała w swojej centrali w Opolu „Dni Otwarte”. Tuż przed Fespą dystrybutor w swoim demo-roomie zaprezentował kilkanaście urządzeń do druku wielkoformatowego w tym kilka premier.

O wydarzeniu mówi Paweł Stania z firmy Atrium:

Po sukcesie kwietniowych dni otwartych szybko zdecydowaliśmy się na kolejny termin. Kilka tygodni temu, z różnych zakątków Polski przyjechało bardzo dużo odwiedzających. Odwiedzający byli zainteresowani różnymi technikami druku wielkoformatowego. Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu, postanowiliśmy powtórzyć to wydarzenie w maju przed targami. Dodatkowo do listy maszyn prezentowanych w naszym demo-roomie dołożyliśmy kilka gorących rozwiązań.

Plotery Artemis – dobre i tanie

Najciekawszą maszyna z uwagi na nowy rodzaj druku był system do druku na membranach marki Artemis. Membrana to specjalny rodzaj materiału, przypominający ceratę. Przykładowe zastosowanie to materace, zabawki, obrusy, dekoracje. Artemis 1801S LED-UV, który jest dedykowany do druku na takich materiałach, wyposażony jest w głowicę Epson umożliwiającą uzyskanie rozdzielczości 1440 dpi. Prędkość zadruku w 4 pasach sięga 18 m2/h. Maksymalna szerokość obsługiwanych materiałów wynosi 1850 mm. Jest to typowa „tekstylna” szerokość.

Z kolei największa prezentowaną drukarką był hybrydowy ploter UV typu flatbed – Artemis FR 250 UV o szerokości zadruku 250 cm. Ma on możliwość druku światłoutwardzalnego na materiałach sztywnych i elastycznych. Szczególnie dobrze radzi sobie z drukiem na szkle.

Segment maszyn eko-solwentowych w „dobrej cenie” reprezentowany był przez bestsellerowy Artemis 1601. Na jego pokładzie znajduje się głowica DX7 umożliwiająca druk fotograficzny i prędkość do 20 m2/h. Ploter drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli. Nowością w tej kategorii maszyn był Artemis 1621 – „cięższy” model o szerokości 160 cm.

Druk produkcyjny w szerokości 320 cm był domeną plotera Artemis KM 3224. Ten szerokoformatowy, ciężki ploter osiąga rzeczywistą (mierzoną przez nas) prędkość maksymalną 160 m2/h. Urządzenie cechuje się wysoką stabilnością pracy i bardzo dobrą grafiką o jakości fotograficznej, co nie jest często spotykane w niedrogich maszynach twardo-solwentowych.

Prezentowanym specjalistą od druku koszulek była drukarka Artemis DTG 1 wraz z prasą termotransferową.

Plotery Mutoh (bez chipów) – wybór profesjonalistów

Na dniach otwartych nie mogło zabraknąć ploterow serii Mutoh ValueJet. Mutoh ValueJet 426 UF to drukarka do gadżetów, pracująca w technologii LED-UV. Jej maksymalny obszar zadruku wynosi 483 x 329 mm a grubość przedmiotu 70 mm. Ten zaawansowany technologicznie ploter wyposażony jest w stół z podsystem i specjalny system układania przedmiotów do zadruku. Druk jest trwały i atrakcyjny kolorystycznie. Nie mogło zabraknąć oczywiście koloru białego i lakieru. Warto wspomnieć, że w porównaniu do klasycznej technologii UV, proces druku na tym ploterze cechuje się brakiem lotnych związków organicznych, brakiem ozonu, brakiem zanieczyszczeń powietrza i niskim zużyciem energii przez zastosowanie energooszczędnych i długowiecznych lamp LED.

62 centymetrowy druk eko-solwentowy był domeną plotera Mutoh ValueJet 628. Jego możliwości można zastosować w agencjach reklamowych, studiach projektowych i geodezyjnych, zakładach fotograficznych, drukarniach wielkoformatowych, drukarniach offsetowych i opakowaniowych a także w szkołach, urzędach, biurach punktach ksero i wielu innych. Producent zastosował w nim aż 8 kanałów, przez co można drukować 4 lub 8 kolorami. Atrament podawany jest z kaset 220 ml lub ekonomicznych zbiorników o pojemności 1 litra. VJ-628 posiada na pokładzie nowoczesną, 1440-dyszową głowicę drukująca w technologii Intelligent Interweaving oraz Variable Dot. Kończąc, warto zaznaczyć, że obsługa plotera jest bardzo prosta – na obudowie plotera są tylko 2 przyciski.

Najszybszym ploter firmy Mutoha pokazanym w Opolu był ValueJet 1638X. Wyposażony w technologię DropMaster kompensującą automatycznie grubość podłoża. Jego prędkość zadruku sięga 100 metrów kwadratowych na godzinę!

Oprócz wspomnianych nowości pokazaliśmy też sprawdzone i uznane plotery Mutoh ValueJet 1624 i 1324. Mimo, że plotery są już obecna na rynku ponad rok, nadal cieszą się uznaniem z uwagi na bezkonkurencyjne parametry wydajnościowe i zastosowane rozwiązania, przede wszystkim głowice. W najbliższym czasie model 1624 zostanie zastąpiony przez wariant 1624X z technologią DropMaster. Co ważne plotery te nie wymagają chipów. Od tego roku możemy we wszystkich ploterach serii ValueJet stosować bez ograniczeń tusze eko-solwentowe lub ekologiczne atramenty na bazie żywic Mutoh Nano-Resin UMS. Które spełniają normy ekologiczne i pozwalają uzyskać bardzo szeroką paletę kolorów sięgającą 83% palety Pantone C. Możemy wydrukować więc prawdzie, korporacyjne barwy.

Podsumowując. W odróżnieniu od targów, formuła Dni Otwartych pozwala na zapoznanie się z maszyną i jej przetestowanie, co nie jest możliwe na tłocznych targach. Bogato wyposażony demo-room pozwoli na porównanie poszczególnych maszyn. A wielu specjalistów z różnych dziedzin, rozwieje wszelkie wątpliwości z zakresu druku, materiałów, serwisowania, użytkowania i finansowania.

www.atrium.com.pl

KL