Artykuły, Wielki Format

Dni Otwarte z ploterami Mutoh i Artemis

13 maja 2015 firma Atrium Centrum Ploterowe zaprasza do swojej centrali w Opolu na kolejne „Dni Otwarte”. Dystrybutor w swoim demo-roomie zaprezentuje kilkanaście urządzeń do druku wielkoformatowego w tym kilka premier. O wydarzeniu i premierowych rozwiązaniach mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe.

Dopiero co zakończyły się Wasze kwietniowe Dni Otwarte i już szykują się kolejne?

Paweł Stania, Atrium: Zgadza się. Po niewątpliwym sukcesie kwietniowych dni otwartych szybko zdecydowaliśmy się na kolejny termin. Kilka tygodni temu z różnych zakątków Polski przyjechało bardzo dużo odwiedzających, którzy byli zainteresowani różnymi technikami druku wielkoformatowego. Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu, postanowiliśmy powtórzyć to wydarzenie. Dodatkowo do listy maszyn prezentowanych w naszym demo-roomie dołożymy kilka rozwiązań. Tak jak ostatnio, do dyspozycji uczestników będą także nasi specjaliści.

Jakie premierowe rozwiązania znajdą się w Waszym demo-roomie?

Będzie to system do druku na membranach marki Artemis. Jest to specjalny rodzaj materiału, przypominający ceratę. Przykładowe zastosowanie to materace, zabawki, obrusy, dekoracje. Artemis 1801S LED-UV wyposażony jest w głowicę Epson umożliwiającą uzyskanie rozdzielczości 1440 dpi. Prędkość zadruku w 4 pasach sięga 18 m2/h. Maksymalna szerokość obsługiwanych materiałów wynosi 1850 mm. Będzie także kilka nowych, szybkich rozwiązań tej marki.

Portfolio premierowych rozwiązań japońskiego producenta – firmy Mutoh – będzie reprezentowane przez ploter RJ-900 XG. Jest to następca znanego i cenionego plotera RJ-900 C. Dedykowany jest on do druku sublimacyjnego. Po zainstalowaniu atramentów wodnych, może pełnić rolę typowego plotera graficznego. Warto wspomnieć, że jest to najdokładniejszy z ploterów Mutoh. Jego rozdzielczość sięga 2880 dpi.

Artemis szybko zdobył popularność w Polsce, jakie maszyny można będzie sprawdzić?

W naszym centrum demonstracyjnym pokażemy kilka nowości oraz nasze najpopularniejsze drukarki wielkoformatowe. Największym urządzeniem będzie hybrydowy ploter UV typu flatbed – Artemis FR 250 UV o szerokości zadruku 250 cm. Drugą maszyną z jaką będziecie mogli Państwo się zapoznać będzie drukarka Artemis DTG 1. Przeznaczona jest ona do zadruku koszulek. Nie zabraknie także najpopularniejszych modeli na rynku takich jak eko-solwentowy Artemis 1601 o szerokości 160 cm. Ploter ten w wariancie „V” doposażony jest w technologię druku zmienną kropla oraz promiennik podczerwieni. Najszybszą maszyną będzie twardo-solwentowy plotera Artemis KM 3200/3224 o szerokości 3.20 m.

Jakie japońskie drukarki można zobaczyć?

Pokażemy 4 plotery serii Mutoh ValueJet. Japoński producent, którego jesteśmy dystrybutorem od ponad 20 lat, w ostatnich miesiącach zaprezentował kilka innowacyjnych rozwiązań. Pierwszym z nich, który pokażemy w Opolu będzie Mutoh ValueJet 426 UF. Jest to ploter, drukarka do gadżetów, pracująca w technologii LED-UV. Jej maksymalny obszar zadruku wynosi 483 x 329 mm a grubość przedmiotu 70 mm. Ten zaawansowany technologicznie ploter wyposażony jest w stół z podsystem i specjalny system układania przedmiotów do zadruku. Druk jest trwały i atrakcyjny kolorystycznie. Nie mogło zabraknąć oczywiście koloru białego i lakieru. Warto wspomnieć, że w porównaniu do klasycznej technologii UV, proces druku na tym ploterze cechuje się brakiem lotnych związków organicznych, brakiem ozonu, brakiem zanieczyszczeń powietrza i niskim zużyciem energii przez zastosowanie energooszczędnych i długowiecznych lamp LED.

Drugą nowością firmy Mutoh będzie ValueJet 628. To ponad 24-calowy, czyli 62 centymetrowy ploter eko-solwentowy. Jego możliwości można zastosować w agencjach reklamowych, studiach projektowych i geodezyjnych, zakładach fotograficznych, drukarniach wielkoformatowych, drukarniach offsetowych i opakowaniowych a także w szkołach, urzędach, biurach punktach ksero i wielu innych. Producent zastosował w nim aż 8 kanałów, przez co można drukować 4 lub 8 kolorami. Atrament podawany jest z kaset 220 ml lub ekonomicznych zbiorników o pojemności 1 litra. VJ-628 posiada na pokładzie nowoczesną, 1440-dyszową głowicę drukująca w technologii Intelligent Interweaving oraz Variable Dot. Kończąc, warto zaznaczyć, że obsługa plotera jest bardzo prosta – na obudowie plotera są tylko 2 przyciski.

Trzecią wciąż świeżą maszyną będzie najszybszy ploter ze stajni Mutoha – ValueJet 1638X. Jako jedyny posiada technologię DropMaster kompensującą automatycznie grubość podłoża. Jego prędkość zadruku sięga 100 metrów kwadratowych na godzinę.

Czy oprócz nowości Mutoh’a można będzie drukować na innych urządzeniach.

Tak, oprócz wspomnianych nowości. Pokażemy też sprawdzone i uznane ValueJety 1624 i 1324. Mimo, że plotery są już obecna na rynku ponad rok, nadal cieszą się uznaniem z uwagi na bezkonkurencyjne parametry wydajnościowe i zastosowane rozwiązania, przede wszystkim głowice. Co ważne, od tego roku możemy we wszystkich ploterach serii ValueJet stosować ekologiczne atramenty na bazie żywic Mutoh Nano-Resin UMS spełniające normy ekologiczne i pozwalające uzyskać bardzo szeroką paletę kolorów sięgającą 83% palety Pantone C. Możemy wydrukować więc prawdzie, korporacyjne kolory.

Czy warto przyjechać, cześć z tych maszyn oprócz wspomnianych premier można było zobaczyć na targach?

Zgadza się, cześć maszyn jest już znana i była prezentowana w Polsce. W odróżnieniu od targów, Dni Otwarte pozwalają na zapoznanie się z maszyną i jej przetestowanie co nie jest możliwe na tłocznych targach. Bogato wyposażony demo-room pozwoli na porównanie poszczególnych maszyn. A wielu specjalistów rozwieje wszelkie wątpliwości z zakresu druku, materiałów, serwisowania, finansowania i użytkowania. Zapraszam do Opola.

Rozmawiała Katarzyna Lipska

www.atrium.com.pl