Artykuły, Wielki Format

Czym się okleja? Czyli krótki przewodnik po narzędziach aplikacyjnych

Case study został opracowany przez platformę 3M Centrum Inspiracji, której OOH magazine jest partnerem.

Oprócz technik aplikacji, dla profesjonalnych instalatorów grafik i dekoracji niezwykle ważne są stosowane przez nich narzędzia. W ofercie wielu firm dostępna jest coraz szersza gama narzędzi aplikacyjnych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie coraz lepszych efektów w procesie instalowania grafik oraz folii w dekoracji wnętrz i na pojazdach. Na rynku znaleźć można bardzo wiele rozwiązań, dopasowanych do stosowanych materiałów, podłoża oraz pożądanego efektu. Poniżej opisujemy kilka z nich oraz ich zastosowanie.

Rakla – najdziemy ją kieszeni każdego aplikatora grafik, folii do zmiany koloru oraz dekoracyjnych. Występują w kilku typach, w zależności od ich twardości. Najbardziej znana, złota rakla 3M o średniej twardości, świetnie nadaje się do instalowania folii na pojazdach i grafik reklamowych (na materiałach takich jak folie: 3M™ IJ180Cv3, 3M™ 170Cv3, 3M™480Cv3, serii do zmiany koloru 3M™ 1080 oraz grafik okiennych i innych). Do powierzchni wypukłych i z przetłoczeniami dedykowana jest niebieska rakla 3M, która jest bardziej miękka od złotej, co oznacza również, że zużyje się szybciej. Do aplikacji laminatów dekoracyjnych 3M™ Di-Noc™ (grubszych od standardowych folii graficznych czy folii do zmiany koloru) przeznaczona jest rakla biała 3M ze względu na jej większą twardość.

Narzędzie 3M™ (Rivet Brush) RBA-1 – czyli szczotki do nitów. Jest to niezwykle przydatne narzędzie do aplikacji folii z klejem kanalikowym na wszelkich nitach (np. przy instalowaniu grafik wielkoformatowych na ciężarówkach). Efekt zastosowania, to idealne dociśnięcie folii w tych trudno dostępnych miejscach, oraz usunięcie nadmiaru powietrza dzięki kanalikom w kleju wynalezionym przez firmę 3M. Narzędzia 3M™ TSA-2 oraz TSA-3 (Textured Surface Applicator), są to specjalne narzędzia służące do dociskania folii dekoracyjnych i graficznych w narożnikach, łączeniach oraz w miejscach drobnych detali. Odróżnia je szerokość rolki. W odróżnieniu od 3M™ TSA-1, obie są wąskie, przez co nie nadają się do dużych powierzchni.

3M™ TSA-1, czyli szeroka rolka służąca do dociskania folii graficznych i dekoracyjnych na nierównej powierzchni na większych powierzchniach. Natomiast 3M™ TSA-4 to już narzędzie innego typu. Służy do trzymania oburęcznego. Jest to niezwykle przydatne narzędzie do zastosowania w aplikacjach na tynkach strukturalnych (ściany, mury ceglane, nawet popularny w Polsce „baranek”). Dzięki temu, że narzędzie jest dosyć duże, wymaga użycia opalarki (którą montuje się centralnie w samym narzędziu TSA-4), wyjątkowo ułatwia to aplikację folii graficznych na dużych, chropowatych powierzchniach, równocześnie rozgrzewając folię jak i dociskając ją do podłoża. Jest to praktycznie niezbędne narzędzie, do uzyskania efektu „farby” na takich powierzchniach. Dokładnie jak wygląda taka aplikacja, można zobaczyć na naszych stronach, m.in. na naszym kanale youtube.com/3MReklamaWizualna.

Nie powiedzieliśmy jeszcze o niepozornym, a bardzo przydatnym narzędziu jakim jest przekłuwacz do folii 3M™ Air-Release tool. Wygląda jak długopis, zakończony jest jednak cienką, wymienną igłą, którą możemy w łatwy i estetyczny sposób przekłuć ewentualne pęcherze powietrza na folii bez kleju kanalikowego.

Aplikatorom folii samochodowych do zmiany koloru serii 3M™ 1080 polecamy również nożyki do cięcia folii, takie jak 3M™ Snitty tool. Tu szczególnie ważne jest aby nie uszkodzić lakieru samochodowego w trakcie aplikacji folii. Wykorzystywane są również dostępne na rynku żyłki tnące folię.

Naszą listę można byłoby znacznie wydłużyć. Jak wszyscy eksperci w swojej dziedzinie, aplikatorzy folii mają swoje ulubione narzędzia pracy, które wykorzystują na co dzień.

www.3mcentruminspiracji.pl

Artykuł OOH magazine o niezbędniku car wrappingu znajdziecie TUTAJ.

KL